پس از جنگ بین ارمنستان و آذربایجان ، صلح می بیند که برندگان و بازندگان جای خود را عوض می کنند

ارمنی ها و آذربایجانی ها زمانی که هر دو کشور عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند ، در کنار هم زندگی می کردند ، اما با فروپاشی کمونیسم ، دشمنی قومی قرن گذشته دوباره حاکم شد.

کلباجار ، آذربایجان: اتومبیل ها ، کامیون ها و وانت هایی که جاده های کوهستانی را در عمق شب شنبه گرفتار کرده بودند ، مملو از تمام دارایی بود که ارمنی های فراری می توانستند نجات دهند: مبلمان وبهلسترد ، دام ، درهای شیشه ای.

هنگام عزیمت ، بسیاری خانه های خود را به آتش کشیدند و هجرت خود را در دود خشک قرار دادند و آن را با درخشش نارنجی روشن کردند. در نزدیکی برخی از خانه های در حال سوختن ویرانه های قدیمی وجود داشت: بقایای خانه هایی كه یك ربع قرن پیش متروك شدند ، زمانی كه آذربایجانی ها فرار كردند و ارمنی ها به این منطقه منتقل شدند.

در کوههای جنوبی قفقاز در مرز اروپا و آسیا ، این آخر هفته نقطه عطفی در یک درگیری چندین دهه ای بین ارمنستان و آذربایجان بر سر سرزمینهای منزوی و کوهستانی بود که به عقیده هر دو طرف حق آنها بود. در دهه 1990 ، این آذربایجانی ها بودند که مجبور به ترک آنجا شدند. اکنون این ارامنه هستند ، یک فاجعه تازه برای آنها و یک پیروزی برای دشمنان آنها.

بر اساس یک توافق صلح با میانجیگری روسیه و خاتمه دادن به یک جنگ شش هفته ای که منجر به کشته شدن هزاران نفر شد ، آذربایجان در روز یکشنبه تصمیم گرفت کنترل قسمتی از جداشده ، ارمنستان قاراگو ، که طبق قوانین بین المللی بخشی از آذربایجان است را تحت کنترل خود درآورد.

“چگونه می توانم این را بسوزانم؟” گفت: Աշوت خانسیان ، ارمنی 53 ساله ، با اشاره به خانه ای که خود ساخته بود و در آستانه بیابان در شهر کلباجار بود. او گفت همسایگانش او را به تخریب خانه ترغیب کرده بودند ، اما “وجدانم اجازه نمی دهد.”

او داشت مرغ های خود را بسته بندی می کرد ، پاهای آنها را با نخ سفید بسته بود ، اما او گفت که سیب زمینی هایش را پشت سر می گذارد.

مجله نیویورک تایمز به مناطق تحت کنترل ارمنستان و باکو ، پایتخت آذربایجان آمد تا این لحظه مهم را برای هر دو طرف درگیر ثبت کند. جنگ برخی از بزرگترین قدرتهای بین المللی منطقه را به خود جلب کرده است ، ترکیه از آذربایجان حمایت می کند و روسیه برای متوقف کردن نبرد در منطقه ای که زمانی حاکم بود ، تلاش می کند.

نیروهای حافظ صلح روسی که نظارت بر واگذاری را انجام می دادند ، روز جمعه در داخل ناوهای زرهی به منطقه کلباجار سر و صدا کردند. آنها یكی از مراكز مشاهده خود را در دادیوانك ، صومعه ای با قدمت چند قرن ، كه ارمنیان كه عمدتا مسیحی هستند می ترسند كه آذربایجانی های وارد شده ، كه عمدتاً مسلمان هستند ، نادیده بگیرند.

ورگینه وارتانیان ، 24 ساله ، با استفاده از اصطلاح ارمنی برای قره باغ کوهستانی ، با اشک گفت: “هنگامی که یک ارمنی متولد می شود ، همه آنها در مورد آرتساکس می دانند.”

او به همراه صدها ارمنی دیگر برای خداحافظی در آخرین لحظه جمعه در دادیوانک دعا کرد.

تقابل با صحنه های باکو ، پایتخت آذربایجان ، به سختی می تواند تندتر باشد. در آنجا پرچم های جشن تقریباً به هر سطح آراسته بودند ، از بالکن آویزان بودند ، روی سقف اتومبیل و پنجره ها می پیچیدند و به دور شانه های یک نوجوان در قبرستان کوچه شهدا در دامنه تپه ای مشرف به دریای خزر می پیچیدند.

روز سه شنبه پس از آنکه رئیس جمهور الهام علی اف در ساعات اولیه صبح اعلام کرد که جنگ به پایان رسیده و نیروهای ارمنی از سه منطقه مجاور قره باغ قره باغ عقب نشینی کرده و آنها را به کنترل آذربایجان برگردانند ، بیشتر آذربایجان در یک جشن شاد در خیابان ها منفجر شد.

ابراهیم ابراهیموف ، 18 ساله ، دانشجوی علوم کامپیوتر که با دو دوست در نزدیکی ساحل باکو قدم می زد ، گفت: “ما بسیار خوشحالیم زیرا سرانجام ، خدا را شکر پیروز شدیم.” “سرانجام ، مردم قره باغ می توانند به خانه های خود بروند.”

ارمنی ها و آذربایجانی ها زمانی که هر دو کشور بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند ، در کنار هم زندگی می کردند ، اما با فروپاشی کمونیسم ، دشمنی قومی یک قرن دوباره حاکم شد. قره باغ کوهستانی ، عمدتا ارمنی تبار ، به عنوان بخشی از آذربایجان به پایان رسید. ارمنستان در اوایل دهه 1990 در جنگی بر سر این قلمرو پیروز شد که منجر به کشته شدن حدود 20 هزار نفر و آوارگی یک میلیون نفر ، عمدتا آذربایجانی شد.

آذربایجانی ها نه تنها از خود قره باغ کوهستانی بلکه از هفت منطقه اطراف آن از جمله کلباجار که بیشتر ساکنان آنها آذربایجانی بودند اخراج شدند. کل منطقه تبدیل به جمهوری بین المللی قره باغ قره باغ بین المللی شناخته نشده و قومی شد. تمایل آذربایجان برای بازگرداندن شهروندان خود که از خانه های خود آواره شده اند ، به یک نیروی محرک در سیاست های آن تبدیل شد.

مذاکرات یک چهارم قرن در حین و خاتمه نتوانست این بن بست را حل کند و در 27 سپتامبر ، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان حمله ای را برای پس گرفتن قلمرو با زور آغاز کرد. هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته که از طریق رونق نفت و گاز آذربایجان تأمین می شوند ، ارمنی ها را در سنگرهایشان کوبیدند. حداقل 2317 سرباز ارمنی کشته شدند. آذربایجان تعداد کشته ها را اعلام نکرده است.

وقتی نیروهای آذربایجان در اوایل ماه نوامبر به قلعه شهر شوشا – مکانی غرق در تاریخ و نمادین برای هر دو کشور – نزدیک شدند ، آذربایجانی ها به سختی می خوابیدند و کانال تلویزیونی دولتی را برای اخبار تماشا می کردند.

تیمور 37 ساله با یادآوری لحظه ای که علی اف اعلام کرد آذربایجان شوشا را گرفته است ، گفت: “همه ما گریه می کردیم.”

او گفت که اعلامیه را با عمه اش در آپارتمان یک اتاقه آنها تماشا کرده است ، در حالی که همسایگان برای تبریک گفتند. بسیاری از آنها مانند خانواده اش اهل شوش هستند. وی خواست تا برای حفظ حریم خصوصی خانواده نام خانوادگی اش منتشر نشود.

وی گفت: “این پایان اشتیاق و زندگی در اوقات بد است.” “وقتی شما آواره هستید ، و وقتی آرزوی آن مکان را دارید و نمی توانید از آن دیدن کنید ، آن مکان فراتر از یک سنگ یا کوه می شود ، مانند یک فرد محبوب می شود. شما می خواهید آن را ببوسید ، و روی آن دراز بکشید و انرژی را از زمین احساس کنید. “

نزدیک به یک میلیون نفر در جنگ اول بین این دو در دهه 1990 ریشه کن شدند و در شهرها و آبادانی های سراسر آذربایجان اسکان داده شدند. بسیاری از خانواده ها هنوز در آپارتمانهای تنگ در باکو و اطراف آن زندگی می کنند و خوشحالی آنها از وعده بازگشت با اندوه روبرو شد.

الناره ممدووا 48 ساله درباره درگیری های اخیر در قره باغ و اطراف آن گفت: “ما بسیار خوشحالیم ، اما بسیاری از جوانان ما در آن مکان جان خود را از دست دادند.” “همه اجساد اکنون برمی گردند.”

او عکسی از پسر همسایه اش که یک سرباز در بیمارستان بود و از ناحیه گلوله از ناحیه سرش زخمی شده بود ، روی تلفنش باز کرد.

وی گفت: “او 40 روز در کما رفته است.”

وی گفت که پسر همسایه دیگری گم شده است.

ممدووا گفت: “ما نمی دانیم او كجاست. شاید او دستگیر شود.”

هنوز مشخص نیست که آذربایجانی های آواره چه زمانی می توانند به کشور خود برگردند. علی اف قول داده است قبل از اینکه به خانواده ها اجازه بازگشت دهد ، زیرساخت ها را بازسازی کند و منطقه را از مین های زمینی پاک کند.

پس از جنگ بین ارمنستان و آذربایجان ، صلح شاهد برنده و بازنده مکانهای خود است

آذری ها یک هفته پس از توافق صلح در مورد منطقه مورد مناقشه قره باغ در باکو ، آذربایجان جشن می گیرند. توسط ایور پرایکت © 2020 نیویورک تایمز

روز شنبه ، در ساعات شلوغی قبل از اینکه فکر کنند آذربایجان قصد دارد منطقه کلباجار را تحت کنترل خود درآورد (مهلت عزیمت برای 10 روز یکشنبه تمدید شد) ، ارمنی های عزیمت تصمیم گرفتند که اسکان مجدد منطقه را تا حد ممکن دشوار کنند. آنها خطوط برق را خراب کردند و رستوران ها و پمپ بنزین ها را از هم جدا کردند. مردانی با اره های زنجیری از کنار جاده پره می زدند و چوب های تازه بریده شده را درون وانت ها و تخت های کامیون پر می کردند.

مردی که از ارمنستان به آنجا رسیده بود و مشغول جمع آوری چوبها بود ، گفت: “بگذارید آنها از سرما بمیرند.”

روز جمعه در یک بانک در کلباجار ، یک کارمند با یک پتک بزرگ دیوارهای داخلی را می شکست ، در حالی که کارگران هر آنچه را که حرکت می کرد – پنجره ها ، میزها ، درها – را به داخل یک کامیون حمل می کردند. در ایستگاه پلیس ، مأموران یک بطری خداحافظی ودکا داشتند ، در حالی که یک مخروط سفید به طول سه فوت از اسناد سوزان از پشت خم می شد.

“اینها همیشه سرزمینهای ارمنستان بودند!” یکی از افسران پلیس وقتی س askedال شد که چه کسی قبلاً در کلباجار زندگی می کرده است ، فریاد کشید.

یکی از معدود افرادی که در منطقه کلباجار اقامت داشت ، هوانس هوانسیان ، آرامگاه صومعه دادیوانک بود. وی گفت ، هنگامی كه وی با سربازان ارمنی كه كنترل منطقه را در سال 1993 به آنجا رساندند ، دریافتند كه صومعه برازنده دامنه کوه به حیاط گاو تبدیل شده است.

صدها ارمنی جمعه را برای آخرین نماز در محوطه صومعه شلوغ کردند. بسیاری فرزندان خود را برای تعمید آوردند. برخی از تخته های سنگی تراشیده شده بی نظیر صومعه ، معروف به خاچکار ، بر روی پالت های چوبی نصب شده است ، ظاهراً باید برداشته شود. ناگهان ، در پایین خانه ، خانه نگهبان صومعه شعله ور شد.

“من به او گفتم که به آن دست نزن!” هوهنیسیان با اشاره به نگهبانی که ظاهراً از التماس او چشم پوشی کرده بود ، فریاد زد.

در ایروان ، پایتخت ارمنستان ، در روزهای اخیر ، هنگامی که معترضان نخست وزیر نیکول پاشینیان را به دلیل پیوستن به توافق صلح ، نخست وزیر نیکول پاشینیان متهم کردند ، تنش بالا گرفت. پاشینیان و مقامات دفاعی گفتند که ارمنستان ، که در میدان جنگ قرار دارد ، چاره دیگری ندارد – بیانیه ای که یک کشور و یک دیاسپورای جهانی را که در حمایت میهنی از تلاش های جنگ متحد شده اند ، شوک آور کنند.

کارینه ترتریان ، 43 ساله ، در حالی که در کنار اپرا در مرکز ایروان گریه می کرد ، پس از بازداشت تعداد زیادی از معترضان توسط پلیس ، گفت: “آنها گفتند که ما پیروز شدیم ، ما برنده شدیم و بعد ناگهان معلوم شد که ما برنده نیستیم.” “این خیانت است.”

در میدان جمهوری مرکزی ایروان ، یک صفحه عظیم فیلم تلفن های همراه را که توسط سربازان ارمنی گرفته شده پخش می کند. یکی تهدید به انتقام گیری از آذربایجانی ها شد.

سرباز با صدایی که از آن طرف میدان می پیچید گفت: “برای هر پنجره شکسته ، برای هر خانه شکسته ، ما وارد خانه های شما خواهیم شد.” “شما نمی توانید آرام بخوابید.”

بر اساس توافق هفته گذشته ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین ، تقریباً 2،000 نیروی روسی حداقل 5 سال در خط بین مناطق تحت کنترل آذربایجان و ارمنستان گشت زنی خواهند کرد. در این توافق بار دیگر نفوذ روسیه در جنوب قفقاز شوروی سابق تأکید شد و ورود روس ها توسط ارمنی های قومی که گفتند قصد دارند در بخشی از قره باغ کوهستانی که تحت کنترل ارمنستان است ، بمانند ، مورد استقبال قرار گرفت.

اما حتی در میان دلشکستگی ، برخی از ارمنی های مسن با تاسف به یاد روزهایی می افتند که با آذربایجانی ها به عنوان دوست و همسایه زندگی می کردند – گذشته ای نسبتاً نزدیک که اکنون تصور آن برای نسل های جوان غیرممکن است. ایگور بدالیان ، 53 ساله ، ارمنی فرار از زادگاه خود ، باکو ، یک ربع قرن پیش ، گفت که این سیاستمداران و نه افراد عادی مقصر درگیری هستند.

وی روز جمعه به همراه همسرش به دادیوانك رفت و برای خداحافظی سنگ و زمین جمع كرد. “ناراحت کننده است که این اتفاق افتاده است. ما نمی خواستیم اینگونه باشد. “

آنتون ترویانوسکی و کارلوتا گال c.2020 شرکت نیویورک تایمز

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.