پهپادهای روسی و موشک های بالستیک کیف را هدف حمله جدیدی قرار می دهند که اروپا تعهدات تسلیحاتی خود را تجدید می کند

یک روز پس از آن که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که با زرادخانه بارگیری شده، پهپادهای روسی و موشک های بالستیک از تور اروپا بازخواهد گشت، اوایل روز سه شنبه به پایتخت اوکراین حمله کردند که نیروهای دفاعی آن را حمله ای بسیار پیچیده خواندند.

به گفته اداره نظامی شهر کیف، حمله روز سه‌شنبه – هفتمین حمله در این ماه در پایتخت – شامل پهپادها، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک احتمالاً «از جهت‌های مختلف به طور همزمان» بود.

با شروع آتش سوزی در یک ساختمان غیر مسکونی، محله شلوغ سولومیانسکی کیف، که محل فرودگاه بین المللی است، بیشترین خسارت را متحمل شد.

مقالات مرتبط

روسیه

روسیه تحقیقات تروریسم را پس از حمله پهپاد کرملین آغاز کرد

روسیه

فرماندار استان بریانسک می گوید پهپاد اوکراینی به ساختمان دولت روسیه حمله کرد

بر اساس پست های تلگرامی شهردار ویتالی کلیچکو، سه نفر در سولومیانسکی مجروح شدند، در حالی که بقایای موشک در منطقه اوبولونسکی، یک حومه سرسبز بیرونی سقوط کرد.

آخرین حمله به کیف به دنبال مجموعه‌ای از وعده‌های زلنسکی برای تحویل تسلیحات جدید از برلین، پاریس و لندن صورت می‌گیرد که باعث تعمیق یک توافق نظامی بین غرب و اوکراین شده است که به عقب‌نشینی روسیه کمک کرده است.

زلنسکی پس از تور طوفانی خود در پایتخت های بزرگ اروپا، دوشنبه شب در توییتی نوشت که «با بسته های دفاعی جدید به خانه بازمی گردد».

اعتقاد بر این است که نیروهای اوکراینی در حال آماده شدن برای یک حمله متقابل مورد انتظار علیه سربازان روسی هستند، با دستاوردهایی که قبلاً در اطراف نقطه آتش سوزی باخموت ادعا شده است.

اما زلنسکی هنوز نتوانسته است در هدف مورد نظر خود برای به خدمت گرفتن جت های جنگنده غربی برای به دست گرفتن فرماندهی آسمان موفق باشد، اگرچه ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه اعلام کرد که آماده سازی برای افتتاح یک مدرسه پرواز برای آموزش خلبانان اوکراینی است.

فرانسه نیز پیشنهاد آموزش خلبانان جنگنده اوکراینی را داده است، هرچند رئیس جمهور امانوئل مکرون ارسال هواپیماهای جنگی به کیف را رد کرد.

و در حالی که متحد روسیه، چین، برای ایفای نقش میانجی صلح تلاش می‌کند و این هفته نماینده‌ای را به کیف می‌فرستد، تلاش گزارش‌شده مسکو برای دستیابی به هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر با همکار نظامی ایران، خشم واشنگتن را برانگیخته است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه گفت: «این یک مشارکت دفاعی تمام عیار است که برای اوکراین، منطقه در خاورمیانه و جامعه بین‌المللی مضر است».

“برای تمام اروپا”

سفر زلنسکی برای تقویت کمک های نظامی برای کمک به آمادگی بیشتر سربازانش در ایتالیا، با بازدیدهای آخر هفته از فرانسه و آلمان و پس از آن توقف روز دوشنبه در بریتانیا آغاز شد.

فرانسه ده ها تانک سبک و خودروی زرهی دیگر را پیشنهاد داد، در حالی که آلمان اعلام کرد در حال آماده سازی بسته نظامی جدید به ارزش 2.7 میلیارد یورو (3 میلیارد دلار) است که بزرگترین آن برای اوکراین است.

زلنسکی در روز دوشنبه در ملک نخست وزیر بریتانیا در چکرز در خارج از لندن، وعده صدها موشک دفاع هوایی دیگر و پهپادهای تهاجمی دوربرد را به دست آورد.

او در لباس خستگی های علامت تجاری خود، پس از پیاده شدن از هلیکوپتر شینوک نیروی هوایی سلطنتی، سوناک را در آغوش گرفت.

او گفت که این بحران نه تنها برای اوکراین، بلکه برای کل اروپا نیز یک موضوع امنیتی است.

سوناک خاطرنشان کرد که نشست چکرز در تداوم نشست رهبران شورای اروپا در ایسلند و اجلاس سران G7 در ژاپن برگزار شد، زیرا او به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حمله کرد.

سوناک گفت: «خط مقدم جنگ تجاوزکارانه پوتین ممکن است در اوکراین باشد، اما خطوط گسل در سراسر جهان گسترده است.

روسیه گفت که تسلیحات جدید بریتانیا فقط باعث “تخریب بیشتر” می شود و مدعی شد که یک موشک کروز طوفان سایه را که انگلیس هفته گذشته اعلام کرد در اولین استقرار موشک های دوربرد غرب برای اوکراین در اختیار آن قرار می دهد، سرنگون کرده است.

دعوا افزایش می یابد

زمان و تمرکز حمله متقابل اوکراین همچنان نامشخص است، اما سفر زلنسکی به پایتخت های اروپایی بر اهمیت تامین امنیت سلاح های سنگین و مهمات غربی تاکید کرد.

در زمین، به نظر می رسد که درگیری ها پس از ماه ها بن بست افزایش یابد.

کیف گفت که منطقه جنوبی خرسون مورد “حمله گسترده دشمن” قرار گرفت و به چندین ساختمان مسکونی آسیب رساند.

در همین حال، مقامات محلی گفتند که در یک انفجار در لوگانسک تحت کنترل روسیه، هفت نفر از جمله یک مقام ارشد مسکو و یک نوجوان زخمی شدند.

نیروهای اوکراینی گفتند که بیش از 10 مواضع روسیه را در حومه باخموت، جایی که نزدیک به یک سال پیش نبرد شدید برای کنترل آن آغاز شد، به تصرف خود درآورده‌اند.

روسیه گفت که دو تن از فرماندهان نظامی این کشور در درگیری در نزدیکی شهر کشته شده اند.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدور واگنر خصوصی روسیه، دوباره ارتش روسیه را به انفعال در اطراف باخموت متهم کرد.

اما او گزارش واشنگتن پست که در ژانویه در ازای مهلت دادن به نیروهای واگنر، اطلاعاتی در مورد مواضع نیروهای روسیه به اوکراین ارائه کرده بود، “خنده دار” خواند.

میانجیگری چین

در نشانه دیگری از تنش با غرب، روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که یک جت جنگنده Su-27 را بر فراز دریای بالتیک برای رهگیری دو هواپیما، یکی آلمانی و دیگری فرانسوی، که به گفته مسکو تلاش کرده است حریم هوایی این کشور را “نقض” کند، رهگیری کرده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: پس از دور کردن هواپیماهای نظامی خارجی از مرز دولتی فدراسیون روسیه، جنگنده (جت) روسی به سلامت به پایگاه هوایی خود بازگشت.

یک مقام دولت اوکراین به خبرگزاری فرانسه گفت، در حالی که جستجو برای پایان جنگ ادامه دارد، لی هوی دیپلمات بلندپایه چین از روز سه شنبه سفری دو روزه را از کیف آغاز خواهد کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه مارس از مسکو بازدید کرد و به دلیل امتناع از محکوم کردن جنگ پوتین مورد انتقاد قرار گرفت.

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام