آژانس امنیت ملی آجیت دوال با رئیسی رئیس جمهور ایران و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد

آژانس امنیت ملی آجیت دوال با رئیسی رئیس جمهور ایران و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد

آجیت دوال مشاور امنیت ملی

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در دیدار با آجیت دوال، مشاور امنیت ملی در تهران، خواستار ارتقای روابط هند و ایران به «سطح جدیدی» به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری شد.

رئیسی در این نشست روز دوشنبه به دوال گفت: گروه‌هایی مانند سازمان همکاری شانگهای (SCO) و برجام با توجه به تغییرات ژئوپلیتیک جهانی می‌توانند «بسیار مؤثر» باشند.

آژانس امنیت ملی روز دوشنبه در یک سفر یک روزه به ایران بود. دوال علاوه بر تماس با رئیسی با همتای ایرانی خود علی شمخانی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز به صورت جداگانه گفتگو کرد.

آمریکا محموله نفت ایران را در میان تنش ها توقیف می کند

روحانی قدرتمند، عضو هیئت انتخاب رهبران عالی ایران، به ضرب گلوله کشته شد

در این دیدار دوال و امیرعبداللهیان درباره توسعه بندر چابهار، راه‌های مقابله با تروریسم، مسائل بانکداری دوجانبه و وضعیت افغانستان تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه ایران خواستار تقویت روابط تجاری شد و ابراز امیدواری کرد که برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران شتاب جدیدی در روابط ایجاد کند.

در این بیانیه آمده است که دوال در مورد تحولات جهانی صحبت کرده و به طیف وسیعی از زمینه‌هایی که تهران و دهلی نو می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند، اشاره کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است: «دووال سپس بر ضرورت ایجاد نقشه راه همکاری بین دو کشور در چارچوب یک مشارکت بلندمدت تأکید کرد».

وزارت امور خارجه گفت: همکاری در پروژه بندر چابهار در مذاکرات مطرح شد و دوال بر اهمیت آن از جمله برای منطقه آسیای مرکزی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان و دوال در این دیدار همچنین درباره کار مشترک ایران و هند در چابهار، مسائل بانکی دوجانبه، مذاکرات رفع تحریم‌ها و مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات افغانستان تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور در دیدار با دوال به دیدار خود با نارندرا مودی نخست وزیر در شهر سمرقند ازبکستان در سپتامبر گذشته اشاره کرد و گفت که دو طرف خواستار گسترش روابط در زمینه های اقتصادی و تجاری هستند.

رئیسی خاطرنشان کرد: ایران و هند می‌توانند همکاری‌های خود را به سطح جدیدی ارتقا دهند تا بر تحولات ناشی از استقرار نظم نوین جهانی تأثیر بگذارند.

رئیس جمهور ایران ضمن اشاره به تحولات مختلف جهانی گفت: سازمان همکاری شانگهای و برجام (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) می توانند بسترهای بسیار موثری برای مقابله با بسیاری از مسائل باشند.

سفر دوال به ایران در آستانه نشست وزیران خارجه وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای (SCO) در گوا در هفته جاری انجام می شود.

هند رئیس فعلی سازمان همکاری شانگهای است و قرار است ایران در اجلاس سالانه این سازمان در اواخر سال جاری به عضویت دائمی این گروه درآید.

اجرای پروژه بندر چابهار در ایران نیز یکی از محورهای اصلی در روابط دوجانبه دهلی نو و تهران است.

ایرج الهی سفیر ایران اخیراً نسبت به اجرای سریعتر پروژه بندر چابهار و همچنین استفاده هند از این تسهیلات برای ارسال محموله‌های مختلف اکیداً اعلام کرده و گفته است که این هاب کلیدی ترانزیتی به نفع هر دو کشور خواهد بود.

وی همچنین گفت: باید فراتر از چشم اندازهای اقتصادی به پروژه چابهار نگاه کرد.

بندر چابهار که در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوبی ایران قرار دارد، توسط هند، ایران و افغانستان برای تقویت ارتباطات و تجارت توسعه می یابد.

ایران به دنبال ازسرگیری واردات نفت خام هند از ایران است.

هند خرید نفت خام از ایران را پس از عدم ادامه معافیت های آمریکا از تحریم ها به هند و چندین کشور دیگر متوقف کرد.

(با ورودی های PTI)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام