اختلافات مرزی بین چین و نپال پدیدار می شود: آغازگر زمینه های تاریخی ، تلاش برای حل اختلافات است

نپال و چین هر دو تجاوزهایی را که در نظرسنجی گزارش شده اخیر ذکر شده رد کردند و تصمیم گرفتند اختلاف را به روشی دوستانه حل کنند

اختلافات مرزی بین چین و نپال پدیدار می شود: آغازگر زمینه های تاریخی ، تلاش برای حل اختلافات است

تصویر پرونده نخست وزیر نپال KP شارما اولی و لی کقیانگ. رویترز

یادداشت سردبیر: ژنرال وی فنگه وزیر دفاع چین روز یکشنبه با نخست وزیر نپال ، شارما اولی دیدار کرد و در مورد چندین موضوع مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد. در این زمینه ، مقاله زیر اختلافات مرزی را که اخیراً بین دو همسایه درگرفته است ، روشن می کند.

***

گزارش ها در ماه سپتامبر منتشر شد مبنی بر اینکه چین 9 ساختمان در سمت نپالی احداث کرده است ، و در خاک نپالی در لیمی از هوملا تجاوز کرده است. اعتراضات گسترده ضد چین در خارج از سفارت چین در کاتماندو برگزار شد.

گزارش های رسانه ای همچنین به استناد به نظرسنجی اخیر وزارت کشاورزی نپال استناد کرده است که ادعا می کند تجاوزهای غیرقانونی چین در مناطق مرزی از جمله دولاخا ، گورخا ، درچولا ، هوملا ، سیندوپالچوک ، سانخوواسابها و رسووا صورت گرفته است. برای درک ماهیت اختلافات مرزی کنونی ، مهم است که به زمینه های تاریخی و چگونگی تدوین توافق نامه مرزی چین و نپال توجه شود.

نپال و تبت در 5 سپتامبر 1775 توافق نامه ای تجاری برای تقویت روابط مرزی در خاصا امضا کردند. در این توافق نامه همچنین ذکر شد که مرز بدون تغییر خواهد ماند. در زمان سلطنت بهادر شاه ، وی با ارسال پیامی قوی نارضایتی از قرارداد تجاری را ابراز داشت و در تابستان 1778 ، نپال نیروهای خود را برای حمله به تبت فرستاد. با این حمله ، رابطه مادرزادی بین دو همسایه خراب شد. تبت غالباً از کمک نظامی چین برای عقب راندن نپال استفاده می کرد ، اما سرانجام ، وقتی تبت فهمید که نپال در اکثر بخش ها (مانند خاسا و کوتی) به موفقیت رسیده است ، به مذاکرات مرزی فشار آورد. از این رو ، معاهده Thapathali یا پیمان صلح نپال و تبت در 24 مارس 1856 امضا شد که از طریق آن به حل و فصل نهایی مرز شمالی نپال با تبت رسید.

روابط نپال و چین در چند دهه گذشته نمونه ای از دوستی و درک متقابل بوده است.

روابط دو کشور پس از اینکه تبت بخشی از منطقه خودمختار چین شد ، رونق گرفت و برای اولین بار ، دو همسایه مرز 1439 کیلومتری مشترک داشتند. نپال و چین تصمیم گرفتند از طریق توافق نامه مرز نپال و چین خط مرزی را مشخص و مشخص کنند در 21 مارس 1960. این توافق نامه مرزی جایگزین معاهده Thapathali شد و حاکمیت چین را بر تبت به رسمیت شناخت و توافق کرد همه امتیازات و حقوق اعطا شده توسط قدیم را تسلیم کند. معاهده.

پس از یک بررسی دقیق و نقشه برداری از هر دو طرف ، توافق نامه رسمی مرز در 5 اکتبر 1961 نهایی شد. خط مرزی براساس استفاده سنتی از کشور ، دارایی ها و راحتی آن مشخص شد. مناطقی وجود داشت که از سیاست “دادن و گرفتن” استفاده می شد. نپال حدود 1836 کیلومتر مربع زمین به چین داده بود در حالی که چین به نپال 2،139 کیلومتر مربع زمین داده بود. علاوه بر این ، از اصل حوزه آبخیز رشته کوه هیمالیا برای تعیین مرز در ضلع شمالی استفاده شد. این منطقه شامل گردنه های مختلف ، قله های کوه و اراضی مرتعی است. در مواردی که زمین های مرتع یک شهروند یک کشور در آن سوی مرز سقوط می کرد ، انتخاب تابعیت به صاحب زمین داده می شد.

خط مرزی به طور مشترک از نظر جسمی مشخص شده و در 32 منطقه درگیری ، بحث ، ادعا و ادعای متقابل وجود داشت. اختلافاتی که در مرزبندی مشترک به وجود آمد با پنج اصل همزیستی مسالمت آمیز و احترام به جایگاه یکدیگر در صحنه بین الملل حل و فصل شد. پس از بررسی مرز و تعیین مرز با توجه به محدودیت پیمان ، تیم مشترک بررسی احداث ستون ها و مارکرهای دائمی را آغاز کرد ، از 21 ژوئن 1962 ، از شماره سریال 1 تا 79 از غرب به شرق ، در نقاط مختلف مرز خط 48 ستون بزرگتر و 31 ستون و نشانگر کوچک وجود داشت. جدا از این ، 20 ستون افست ساخته شده بود که در آنجا احتمال ناپدید شدن ستون های اصلی به دلیل بلایای طبیعی وجود داشت. کل مرز مشخص شده بین دو کشور 1439.18 کیلومتر بود.

پروتکل مرزی نپال و چین در 20 ژانویه 1963 امضا شد ، که یک قانون اساسی برای بازرسی از هر مرز مشخص شده توسط تیم های هر دو کشور تعیین می کند ، هر پنج سال. پروتکل سه بار تمدید شد و ستون های آسیب دیده ترمیم شدند.

با این وجود ، درگیری های جزئی وجود داشته است که طی چند دهه گذشته در مرز رخ داده است. به عنوان مثال ، در شمال لاپچیگاون در منطقه لاماباگار در منطقه دولاخا ، ادعا شده است كه ستونی با علامت 57 به جای آنچه در ابتدا فرض شده بود ، در داخل نپال قرار گرفته است. این اختلافات مربوط به شش هکتار زمین است و به دلیل این اختلافات ، پروتکل چهارم همچنان در انتظار است. در مورد مالکیت کوه اورست (ساگارماتا) درگیری دیگری وجود داشت اما در هنگام بازدید چو ان لای از کاتماندو در سال 1960 ، وی اظهار داشت که کوه اورست متعلق به مردم نپال است. در حال حاضر ، اختلافات در مورد ارتفاع کوه اورست است. چین ادعا می کند که 8844.43 متر است در حالی که نپال ادعا می کند 8848 متر است.

نشانگرهای مرزی پس از بازرسی در سال 2005 تعمیر و نصب شدند تا پروتکل چهارم را تدوین کنند ، اما با اختلاف در ستون با علامت 57 ، پروتکل چهارم هرگز اتفاق نیفتاد. گفتگوهای مرزی بین دو ملت نیز از آن زمان متوقف شده است.

نپال و چین هر دو تجاوزهایی را که در نظرسنجی اخیر گزارش شده است انکار کرده و تصمیم گرفته اند اختلاف را به روشی دوستانه حل کنند.

با این حال ، اگر اختلافات مرزی ادامه یابد ، به نپال آسیب می رساند ، زیرا سیاست داخلی اجازه نمی دهد تا تجاوزات را بپذیرد ، بنابراین خطر از دست دادن هکتار زمین به چین را تهدید می کند.

دیدگاه های بیان شده شخصی است.

مقاله در ابتدا در ORF Online منتشر شده است و در اینجا تکثیر شده است.

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.