اروپا و ایالات متحده برای شغل اصلی مهاجرت سازمان ملل متحد مبارزه می کنند

اروپا و ایالات متحده برای شغل اصلی مهاجرت سازمان ملل متحد مبارزه می کنند

آنتونیو ویتورینو رئیس فعلی IOM است. خبرگزاری فرانسه

سازمان بین المللی مهاجرت رای گیری را از روز دوشنبه آغاز کرد تا انتخاب کند که آیا رئیس فعلی یا یکی از معاونانش باید سازمان ملل متحد را پس از یک مبارزه غیرمعمول رهبری مناقشه برانگیز رهبری کند.

175 کشور عضو IOM باید تصمیم بگیرند که آیا آنتونیو ویتورینو، وزیر سابق دولت پرتغال یا امی پوپ، معاون او در ایالات متحده، برای پنج سال آینده این نهاد را رهبری کنند یا خیر.

به گفته ناظرانی که می‌گویند نظرسنجی مخفی در سالن کنفرانس ژنو برگزار می‌شود، ممکن است برنده تا دورهای متعدد رای‌گیری اعلام نشود، شاید تا روز سه‌شنبه ادامه یابد.

مقالات مرتبط

ایالات متحده

معضل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا: لعنت به این کار، لعنت به اگر نکنی

ایالات متحده

درگیری سودان: دبیرکل سازمان ملل متحد فرستاده خود را به دلیل وضعیت “بی سابقه” در حالی که خصومت ها وارد هفته سوم می شود

IOM در سال 1951 برای رسیدگی به آوارگان پس از جنگ جهانی دوم در اروپا تأسیس شد، اما تنها هفت سال پیش بود که به یک نهاد سازمان ملل تبدیل شد.

رقابت برای شغل برتر در این سازمان در زمان حساسی برگزار می شود، زیرا تعداد جهانی مهاجران افزایش می یابد.

بر اساس برآورد سال 2020، نهاد مستقر در ژنو، نهاد بین المللی پیشرو است که به نیازهای حدود 281 میلیون مهاجر در سراسر جهان پاسخ می دهد.

ناظران می گویند که کمپین طولانی برای پست مدیرکل باعث ایجاد شکاف بین واشنگتن – که سرمایه گذاری زیادی برای بازگشت یک آمریکایی به سمت رهبری سنتی تحت کنترل ایالات متحده کرده است – و متحدان اروپایی اش شده است.

چالش شوک

مگان بردلی، دانشیار دانشگاه مک گیل در مونترال و کارشناس IOM، به خبرگزاری فرانسه گفت: «به نظر می‌رسد که این امر باعث ایجاد حیرت دیپلماتیک خاصی شده است.

در سیستم سازمان ملل، روسای آژانس‌هایی که می‌خواهند برای دوره دوم انتخاب شوند، معمولاً بدون هیچ چالشی به سمت خود می‌آیند.

هنگامی که پاپ در ماه اکتبر نامزدی خود را اعلام کرد، “کمی شوکه کننده بود”، یک دیپلمات اروپایی در ژنو به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه اذعان کرد.

“این به عنوان یک حرکت دوستانه تلقی نمی شد.”

ویتورینو، وزیر دفاع و معاون نخست وزیر سابق پرتغال 66 ساله که در سال 2018 رئیس سازمان بین المللی مهاجرت شد، در عین حال سرکش به نظر می رسد.

او در ماه مارس به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه اسلاف من به مدت 70 سال دو مأموریت داشتند و من هیچ دلیلی نمی بینم که یک مأموریت موفق اول با یک دوره دوم همراه نباشد.

ویتورینو از حمایت شدید کشورهای اروپایی برخوردار است و به دلیل رهبری مؤثر سازمانی که به سرعت در حال گسترش است مورد تحسین قرار گرفته است.

اما پوپ 49 ساله که در صورت انتخاب اولین زنی است که آژانس را اداره می کند، در اوایل سال جاری به خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که “جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد” و گفت که او چشم انداز لازم برای بردن IOM به “قرن 21” را دارد. “.

“مسابقه تنگ”

پوپ با سابقه ای طولانی در زمینه مهاجرت و امدادرسانی به بلایای طبیعی، از جمله در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، از حمایت های سطح بالایی برخوردار است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده هفته گذشته به این موضوع پرداخت و گفت که از تجربه کار مستقیم با پاپ می‌دانست که «او فرد مناسبی برای این کار است».

و در روز انتخابات در روز دوشنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در توییتی نوشت که «رویکرد نوآورانه پاپ در ابتدا شیوه برخورد کشورها با مهاجرت را با راه‌حل‌هایی که برای همه مفید است، تغییر خواهد داد».

اما بردلی گفت که فشار واشنگتن ممکن است کمتر در مورد افراد درگیر باشد تا “سنت دیرینه ای که نامزد آنها به عنوان مدیرکل خدمت کند”.

ویتورینو تنها دومین غیرآمریکایی است که این سازمان را رهبری می کند و اولین فرد در دهه های اخیر است.

در سال 2018، پس از اینکه کشورهای عضو از نامزدی متهم به انکار تغییرات آب و هوایی و تعصب ضد مسلمانان که توسط رئیس جمهور وقت ایالات متحده دونالد ترامپ پیشنهاد شده بود، رد کردند، او با تحسین برنده شد.

هنوز مشخص نیست که رای روز دوشنبه به کدام سمت خواهد رفت.

هر دو طرف می گویند که انتظار دارند نامزد آنها دو سوم اکثریت لازم برای پیروزی را به دست آورد، اگرچه دیپلمات اروپایی اذعان کرد که “مسابقه سختی خواهد بود”.

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام