اوکراین نماینده چین در فرانسه را به دلیل اظهارات مربوط به حاکمیت خود نادیده گرفت

اوکراین نماینده چین در فرانسه را به دلیل اظهارات مربوط به حاکمیت خود نادیده گرفت

این اظهارات نه تنها اوکراین را که روسیه به آن حمله کرد، بلکه همه جمهوری‌های شوروی سابق را که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به عنوان کشورهای مستقل ظهور کردند، از جمله بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا، مورد تردید قرار داد.

کیف: اوکراین روز یکشنبه اظهارات سفیر چین در فرانسه را که حاکمیت کشورهای پس از فروپاشی شوروی را زیر سوال برده بود، محکوم کرد.

لو شای، سفیر چین روز جمعه در سخنانی در کانال خبری LCI به کشورهایی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ظهور کردند، پیشنهاد کرد: «در قوانین بین‌المللی وضعیت مؤثری ندارند، زیرا توافق‌نامه‌ای بین‌المللی وجود ندارد که وضعیت آنها را به عنوان کشورهای مستقل تأیید کند».

این اظهارات نه تنها اوکراین را که روسیه در فوریه گذشته به آن حمله کرد، بلکه همه جمهوری‌های شوروی سابق را که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به عنوان کشورهای مستقل ظهور کردند، از جمله بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا، مورد تردید قرار داد.

میخایلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه پاسخ داد که وضعیت کشورهای پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی “در حقوق بین الملل ذکر شده است”.

پودولیاک با اشاره به چین گفت: «شنیدن روایتی پوچ از «تاریخ کریمه» از سوی نماینده کشوری که تاریخ هزار ساله خود را دقیق می داند، عجیب است.

روسیه و چین در سال‌های گذشته همکاری‌های خود را افزایش داده‌اند و ایالات متحده (ایالات متحده) پکن را به بررسی صادرات تسلیحات به مسکو متهم کرده است – ادعاهایی که چین آن را رد کرده است.

علیرغم روابط قوی با روسیه، چین سعی کرده خود را به عنوان یک طرف بی طرف در مناقشه اوکراین نشان دهد.

یک راه حل سیاسی مبهم برای مناقشه پیشنهاد کرد.

پودولیاک گفت: «اگر می‌خواهید بازیگر اصلی سیاسی باشید، تبلیغات خارجی‌های روسیه را طوطی وار نکنید…».

در بیانیه ای که اواخر روز شنبه از سوی وزارت خارجه فرانسه منتشر شد، آمده است که “با تعجب از اظهارات سفیر مطلع شده است”.

این بیانیه می افزاید: «این بر عهده چین است که بگوید آیا این اظهارات منعکس کننده موضع این کشور است یا خیر که امیدواریم چنین نباشد.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توئیتر خود نوشت: اظهارات سفیر چین در فرانسه در مورد قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها کاملا غیرقابل قبول است.

ما انتظار توضیح از طرف چینی و انکار کامل این بیانیه را داریم.»

همتای لیتوانیایی او، گابریلیوس لندسبرگیس، افزود: «اگر کسی هنوز در تعجب است که چرا کشورهای بالتیک به چین برای «میانجی صلح در اوکراین» اعتماد ندارند، اینجاست که یک سفیر چین استدلال می‌کند که کریمه روسیه است و مرزهای کشورهای ما مبنای قانونی ندارد. “

لو در پاسخ به این سوال که آیا کریمه در مصاحبه خود با LCI اوکراینی است یا خیر، پاسخ داد: «این بستگی به این دارد که شما چگونه به مشکل نگاه کنید. تاریخ هست کریمه در ابتدا روسی بود.

زمان این جنجال برای امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، شرم آور است که این ماه به پکن سفر کرد تا شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را تشویق کند تا بر ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه برای پایان دادن به تهاجم خود به اوکراین، فشار بیاورد.

با توجه به ائتلاف رسمی شی جینپینگ با پوتین اقتدارگرا، سفر ماکرون باعث ناراحتی برخی از متحدان غربی شد که نسبت به نیات چین بدبین هستند.

کشورهایی که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 پدید آمدند، بعداً به عنوان اعضای مستقل سازمان ملل پذیرفته شدند.

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام