ایالات متحده به چین هشدار داد و خواستار پایان دادن به اقدامات “تحریک آمیز و ناامن” در دریای چین جنوبی شد

ایالات متحده به چین هشدار داد و خواستار پایان دادن به اقدامات

جو بایدن برای تقویت روابط با متحدان آسیایی تلاش کرده است زیرا روابط ایالات متحده و چین در سردی عمیق تاریخی باقی مانده است.

پس از برخورد نزدیک بین یک قایق گارد ساحلی فیلیپین و یک کشتی نظامی چینی در دریای مورد مناقشه چین جنوبی، ایالات متحده (ایالات متحده) از چین خواست تا «رفتار تحریک آمیز و ناایمن» را متوقف کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، با تشدید لفاظی ها دو روز قبل از دیدار فردیناند مارکوس جونیور، رئیس جمهور فیلیپین از کاخ سفید، روز شنبه گفت که این حادثه یادآور “آزار و اذیت و ارعاب” چین از کشتی های فیلیپینی در منطقه دریایی مورد مناقشه است. .

وی گفت: «ما از پکن می‌خواهیم که از رفتار تحریک‌آمیز و ناامن خود دست بردارد» و افزود که هرگونه حمله به نیروهای مسلح فیلیپین باعث واکنش آمریکا خواهد شد.

پرزیدنت بایدن میزبان فردیناند مارکوس جونیور، رهبر فیلیپین در بحبوحه تنش های فزاینده با چین باشد

جنگ ستارگان: سند طبقه بندی شده سیا می گوید چین در حال آماده سازی سلاح های سایبری برای از کار انداختن ماهواره های دشمن در فضا است

جو بایدن برای تقویت روابط با متحدان آسیایی تلاش کرده است زیرا روابط ایالات متحده و چین از لحاظ تاریخی در سردی عمیق باقی مانده است و نزدیکی فیلیپین به خطوط دریایی کلیدی و تایوان به آن اهمیت استراتژیک خاصی می دهد.

یکشنبه نزدیک جزایر اسپراتلی آخرین مورد از یک رشته طولانی حوادث دریایی بین چین و فیلیپین بود.

پکن با نادیده گرفتن حکم بین المللی مبنی بر اینکه این ادعا مبنای قانونی ندارد، مدعی حاکمیت تقریباً بر کل دریای چین جنوبی است.

کشتی‌های فیلیپینی در مجمع‌الجزایر اسپراتلی به توماس شوال دوم که در چین به نام رنآی جیائو معروف است، نزدیک شدند.

هنگامی که یک قایق، BRP Malapascua، که حامل خبرنگاران فیلیپینی بود، به زیر آب نزدیک شد، یک کشتی گارد ساحلی چین بیش از دو برابر اندازه آن در مسیر آن حرکت کرد.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه این حادثه را از قایق دیگر گارد ساحلی فیلیپین که کمتر از یک کیلومتر (0.6 مایل) دورتر بود، تماشا کردند.

افسر فرمانده ناو مالاپاسکوآ گفت: کشتی چینی به 45 متری (50 یارد) قایق او نزدیک شد و تنها اقدامات سریع او از برخورد کشتی های بدنه فولادی با یکدیگر جلوگیری کرد.

وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که قایق های فیلیپینی بدون اجازه چین “دخالت کرده اند” و آن را “اقدامی از پیش برنامه ریزی شده و تحریک آمیز” خواند.

اما مانیل پاسخ داد و گفت که “گشت زنی های معمول در آب های خودمان نه می تواند از پیش برنامه ریزی شده باشد و نه تحریک آمیز” و تاکید کرد که آنها به گشت زنی ها ادامه خواهند داد.

این نزدیکی تنها یک روز پس از آن رخ داد که مارکوس میزبان وزیر امور خارجه چین، چین گانگ، برای گفتگو در مانیل با هدف کاهش تنش در آبراه بود.

مارکوس تاکید کرده است که اجازه نخواهد داد چین حقوق فیلیپین را در دریا پایمال کند، و در حالی که به دنبال تقویت روابط دفاعی است، به سمت ایالات متحده گرایش پیدا کرده است.

در اوایل این ماه، فیلیپین چهار پایگاه نظامی دیگر – علاوه بر پنج سایت موجود – را شناسایی کرد که نیروهای آمریکایی به آنها دسترسی خواهند داشت، از جمله یکی در نزدیکی جزایر اسپراتلی.

دو کشور همچنین بزرگترین مانورهای نظامی خود را در هفته های اخیر انجام دادند.

این تغییر چین را نگران کرده است و واشنگتن را به تلاش برای ایجاد فاصله بین پکن و مانیل متهم کرده است.

روابط ایالات متحده و فیلیپین در زمان سلف مارکوس، رودریگو دوترته مستبد، به شدت به هم ریخته بود.

مارکوس به دنبال رفع ترس عمومی از این است که اتحاد دوباره با ایالات متحده می تواند فیلیپین را وارد درگیری کند در صورتی که چین به تایوان حمله کند.

او گفته است که با بایدن در مورد “نیاز به کاهش لحن لفاظی” در مورد دریای چین جنوبی، تایوان و کره شمالی گفتگو خواهد کرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در اوایل ماه جاری گفت که بایدن در دیدار با مارکوس “دوباره بر تعهد آهنین ایالات متحده به دفاع از فیلیپین تاکید کند.”

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام