بایدن و مک کارتی توافقنامه بدهی ایالات متحده را نهایی کردند و می گویند مطمئن هستند که تصویب خواهد شد

بایدن و مک کارتی توافقنامه بدهی ایالات متحده را نهایی کردند و می گویند مطمئن هستند که تصویب خواهد شد

پرزیدنت جو بایدن با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان کالیفرنیا، برای بحث در مورد محدودیت بدهی در دفتر بیضی شکل کاخ سفید، در 22 می 2023، در واشنگتن دیدار می کند. فایل AP

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مک کارتی، رهبر جمهوری خواهان روز یکشنبه اعلام کردند که توافق نهایی دو حزبی برای تمدید سقف بدهی ایالات متحده و جلوگیری از نکول فاجعه بار حاصل شده است. این توافق اکنون به کنگره می رسد، و باید قبل از تمام شدن بودجه دولت، آن را تصویب کند.

حتی در حالی که زمان قبل از “تاریخ X” در 5 ژوئن، زمانی که وزارت خزانه داری پیش بینی می کند ممکن است پول کافی برای پوشش قبوض و بدهی ها وجود نداشته باشد، در حال اتمام است، مصالحه ای که پس از هفته ها مذاکرات طولانی حاصل شد، راه بازگشت از لبه را فراهم می کند.

بایدن در یک حضور کوتاه در مقابل رسانه ها در کاخ سفید گفت: «فکر می کنم این یک گام واقعاً مهم به جلو است.»

بایدن اضافه کرد: «این تهدید یک نکول فاجعه‌بار را از روی میز حذف می‌کند، از بهبود اقتصادی و تاریخی که به سختی به دست آورده‌ایم محافظت می‌کند، و… نشان‌دهنده سازشی است که به این معنی است که هیچ‌کس به هر آنچه می‌خواهد دست پیدا نکرده است.»

کاخ سفید گفت بایدن و مک کارتی در اوایل روز در حالی که تلاش می‌کردند از پرتگاه مالی جلوگیری کنند که میلیون‌ها نفر را بیکار می‌کند و خطر سقوط جهانی را تهدید می‌کند، صحبت کردند.

مک کارتی، به نوبه خود، ابراز خوش بینی کرد که توافق دو حزبی می تواند به رغم تردید برخی از قانونگذاران در هر دو طرف از کنگره به نتیجه برسد.

در بیانیه‌ای که بعداً یکشنبه منتشر شد، رئیس‌جمهور و دیگر رهبران جمهوری‌خواه کنگره از این توافق به‌عنوان یک «مجموعه تاریخی پیروزی‌ها» یاد کردند.

مک کارتی قانونگذاران مجلس نمایندگان را از تعطیلات تعطیلات به واشنگتن احضار کرده است تا روز چهارشنبه در مورد توافق رای گیری کنند.

چارچوب اساسی این توافق سقف بدهی فدرال را که در حال حاضر 31.4 تریلیون دلار است، به مدت دو سال به حالت تعلیق در می آورد – برای پشت سر گذاشتن انتخابات ریاست جمهوری بعدی در سال 2024 و به دولت این امکان را می دهد که به استقراض پول ادامه دهد و توانایی پرداخت بدهی خود را حفظ کند.

در مقابل، جمهوری‌خواهان محدودیت‌هایی را برای هزینه‌های فدرال در همان دوره تضمین کردند.

ناراضی راست و چپ

مخالفت کنگره با این لایحه از اتحادیه بعید از جمهوریخواهان راست‌گرای تندرو ناشی می‌شود که خواهان کاهش بیشتر هزینه‌ها بودند و دموکرات‌های مترقی که خواهان هیچ کاهشی نبودند.

اکثریت ناچیز مک کارتی در مجلس نمایندگان به این معنی است که تصویب این لایحه به حمایت قابل توجه دموکرات ها برای متعادل کردن مخالفان جمهوری خواه نیاز دارد.

رئیس مجلس یکشنبه در حال پیشبرد توافق بود و در شبکه فاکس استدلال کرد که محدودیت های هزینه ها یک پیروزی قابل توجه است و اصرار داشت که 95 درصد جمهوری خواهان مجلس نمایندگان “بسیار هیجان زده” هستند.

تا عصر یکشنبه، این پیشنهاد 99 صفحه ای به صورت عمومی منتشر شد و قبل از رأی گیری برای بررسی دقیق توسط قانونگذاران در دسترس بود.

سناتور ارشد جمهوری خواه میچ مک کانل از اتاق خود – تحت کنترل دموکرات ها – خواست تا “به سرعت این توافق نامه را بدون تاخیر غیر ضروری تصویب کند.”

اما لحن اپوزیسیون جمهوری خواه توسط نماینده دن بیشاپ – یکی از اعضای فرامحافظه کار حزب آزادی مجلس نمایندگان – که یک ایموجی استفراغ را توییت کرد و مک کارتی را به دلیل ایمن کردن “تقریبا زیپو” مورد انتقاد قرار داد.

‘زمین سوخته’

نیکلاس کریل، تحلیلگر سیاسی و استاد حقوق بازرگانی در کالج جورجیا و دانشگاه ایالتی گفت که این توافق “در نهایت به احتمال زیاد” از طریق کنگره به تصویب می رسد، اما او هشدار داد که “جمهوری خواهان حزب آزادی پتانسیل این را دارند که اگر تصمیم به رفتن به زمین سوخته شوند، بازی خرابکارانه ای داشته باشند. روی مک کارتی.»

این توافق نشان دهنده یک جهش از هر دو طرف است.

بایدن در ابتدا از مذاکره بر سر مسائل مربوط به هزینه ها به عنوان شرط افزایش سقف بدهی امتناع کرد و جمهوری خواهان را به گروگان گرفتن اقتصاد متهم کرد.

و کاهش‌های بزرگی که جمهوری‌خواهان می‌خواستند وجود ندارد، اگرچه هزینه‌های غیردفاعی در سال آینده عملاً ثابت باقی می‌ماند و تنها در سال 2025 به طور اسمی افزایش می‌یابد.

کریل گفت: «به طور کلی، این توافق احتمالاً به‌عنوان یک پیروزی برای بایدن و دموکرات‌ها در نظر گرفته می‌شود، زیرا شامل کاهش نسبتاً متوسطی در هزینه‌ها می‌شود و از کاهش مجدد سقف بدهی یا تعطیلی دولت در طول باقی‌مانده ریاست‌جمهوری بایدن جلوگیری می‌کند.

او افزود: “هیچکس قدرت کافی برای بدست آوردن بیش از حد آنچه را که می خواهد در حال حاضر ندارد، بنابراین مصالحه ای مانند این که همه را کمی ناراضی کند، احتمالا بهترین چیزی است که هر کسی می توانست به آن امیدوار باشد.”

سرعت ذات

شمارش معکوس برای «تاریخ X» به این معنی است که قانون باید کنگره را خیلی سریعتر از جدول زمانی معمولی حتی برای غیرمناقشه‌انگیزترین لوایح پاک کند.

مک کارتی امیدوار است که اکثریت محدود 222 جمهوری خواه مجلس نمایندگان را با خود همراه کند، اما مخالفت 35 قانونگذار راست افراطی خواهد بود که به او گفته اند برای کاهش هزینه های گسترده تر “خط را حفظ کند”.

این بدان معناست که تعداد زیادی از دموکرات‌ها باید متقاعد شوند تا با تعداد کمتری از جمهوری‌خواهان رای دهند – چیزی که به ندرت در لوایح بزرگ اتفاق می‌افتد.

پرامیلا جایپال، رئیس گروه مترقی مجلس نمایندگان، گفت که رهبری دموکرات باید نگران تامین حمایت آنها باشد.

او گفت: “بله، آنها باید نگران باشند.” CNNوی افزود که از شنیده هایش درباره امتیازاتی که بایدن می شنود «راضی نیست».

اگر باز هم نکول رخ دهد، دولت تا اواسط ژوئن بازپرداخت وام را از دست نخواهد داد، اما در این بین احتمالاً باید 25 میلیارد دلار چک تامین اجتماعی و حقوق فدرال را متوقف کند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام