تاثیر خوردن قهوه بعد یا قبل کاشت مو

اکثر افراد وقتی بیدار می شوند روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند. کافئین موجود در قهوه برای شروع یک روز با انرژی بسیار جذاب است. البته برخی از افراد قهوه را برای رفع خستگی و کمک به انجام کارهای روزمره مصرف می کنند. یکی از دغدغه های این افراد در جراحی کاشت مو در مورد تاثیر خوردن قهوه قبل و بعد از کاشت مو است.

این افراد در مورد اثرات قهوه روی فولیکول های کاشت مو تردید دارند. همچنین برای این افراد نوشیدن قهوه در روز یک امر حیاتی است و تصور اینکه روز خود را بدون قهوه آغاز کنند، ناممکن است.

نوشیدن قهوه در طول روز یک امر عادی است، اما برای انجام عمل جراحی و گرفتن یک نتیجه مطلوب بهتر است تمامی موارد کنترل شوند. این نوشیدنی به دلیل کافئین بالایی که دارد باید مصرف آن قبل و بعد از عمل کاشت مو مورد بررسی قرار بگیرد. آیا قهوه برای کاشت مو ضرر دارد؟ آیا نوشیدن قهوه قبل و بعد از کاشت مو بلامانع است؟

در این مقاله قصد داریم به طور کامل تاثیر خوردن قهوه بعد یا قبل از کاشت مو را بررسی کنیم و تک به تک سوال هایی که ذهن شما را درباره ارتباط قهوه و کاشت مو درگیر کرده است را نیز پاسخ دهیم.

با کلینیک رویان همراه باشید که ضررهای مصرف قهوه برای کاشت مو را بشناسید.

 

مصرف قهوه قبل از کاشت مو چه تاثیری در روند جراحی دارد؟

همانطور که می دانید قهوه دارای مقادیر بالایی از کافئین است، اما هیچ کس تصور نمی کند که مصرف قهوه در نتیجه جراحی کاشت مو تاثیرگذار باشد. دلایلی وجود دارد که نباید قبل از عمل جراحی قهوه مصرف شود.

افزایش فشار خون

کافئین موجود در قهوه باعث بالا رفتن فشار خون در فرد می شود. به همین دلیل است که افراد با خوردن قهوه در طول روز برای فعالیت های روزانه انرژی کافی دارند، اما فشار خون بالا برای جراحی اصلا مناسب نیست و باعث اختلال در امر جراحی خواهد شد.

خون ریزی

همان طور که اشاره شد کافئین موجود در قهوه، فشار خون را بالا می برد. در فشار خون بالا فرد خون ریزی شدیدتری در حین عمل دارد و این میزان خون ریزی برای پیوند مو اصلا مناسب نیست. خون ریزی بیش از حد در حین عمل، قرار دادن فولیکول های پیوندی را در جای خود سخت می کند، همچنین عمل جراحی را طولانی تر خواهد کرد.

حساسیت دارویی

اگر در خون فرد کافئین بالایی ناشی از خوردن قهوه قبل از عمل وجود داشته باشد، تاثیر داروهایی که در حین عمل استفاده می شود را متوقف می کند و با تداخل این داروها  و کافئین در فرد حساسیت شدید ایجاد می شود که عواقب بدی به همراه خواهد داشت.

با توجه به مواردی که گفته شد متوجه تاثیر خوردن قهوه قبل از کاشت مو و اینکه برای جراحی چه مسائلی را ایجاد می کند، شدید. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که دو روز قبل از عمل کاشت مو بهتر است قهوه مصرف نشود.

 

آیا مصرف قهوه بعد از کاشت مو مجاز است؟

خیلی از افراد بر این باورند که کاشت مو دیگر انجام شده و خوردن قهوه بلامانع است. در صورتی که این چنین نیست. تاثیر خوردن قهوه بعد از عمل کاشت مو نیز ممکن است دردسرهایی به همراه داشته باشد.

کند شدن روند بهبود زخم ها

در ناحیه ای از پوست سر که  گرافتت ها را قرار می دهند، زخم هایی به وجود می آید. مصرف قهوه بعد از کاشت مو باعث خون ریزی در این زخم ها می شود و روند بهبودی آن ها را کند خواهد کرد. همچنین روی نتیجه کاشت که بهبودی کامل زخم ها و تثبیت  گرافتت ها است، تاثیر می گذارد.

طولانی کردن دوره نقاهت

مصرف قهوه باعث بالا رفتن فشار خون فرد می شود و بهبود زخم و تثبیت  گرافت ها بسیار کند اتفاق می افتد، از این رو دوران نقاهت فرد بیشتر خواهد شد و در زمان تعیین شده توسط پزشک بهبودی حاصل نمی شود.

تاثیر در مصرف داروها

بعد از عمل کاشت مو داروهایی برای دوران نقاهت مثل آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت و مسکن هایی برای تسکین درد تجویز می شوند. خورن قهوه باعث بالا رفتن میزان کافئین خون شده و عملکرده داروها را کندتر خواهد کرد.

چند روز قبل از عمل کاشت مو بهتر است قهوه مصرف نشود؟

برای جراحی بی دردسر و گرفتن نتیجه عالی پزشکان توصیه می کنند که بهتر است 2 روز قبل از عمل مصرف قهوه کاملا قطع شود و تا 2 روز هیچ نوع کافئینی به میزان زیاد وارد بدن نشود که در حین جراحی مشکل ساز نباشد.

 

تا چه زمانی بعد از عمل کاشت مو خوردن قهوه ممنوع است؟

دو هفته زمان لازم است که زخم های پوست سر به طور کامل بهبود یابند و گرافت های پیوند داده شده تثبیت شوند. به همین دلیل بهتر است در طول این دو هفته از مصرف قهوه خودداری شود.

البته بهبودی کامل در افراد مختلف یکسان نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بهترین راه برای حفظ  گرافت های پیوندی این است که تا بهبودی کامل از مصرف قهوه بعد از کاشت مو خودداری کنید.

چگونه مصرف قهوه را برای عمل کاشت مو قطع کنید؟

افرادی که به مصرف روزانه قهوه عادت دارند و میزان زیادی کافئین مصرف می کنند. قطع ناگهانی آن برایشان بسیار دشوار است. آن ها نمی توانند به یک باره برای عمل کاشت مو قهوه خوردن را کنار بگذارند و بتوانند 2 روز قبل از عمل قهوه مصرف نکنند.

کنار گذاشتن تدریجی قهوه بهترین راه حل است. به این صورت که اگر در روز 3 فنجان قهوه مصرف می کنید. بهتر است آن را به روزی دو فنجان قهوه برسانید. بعد از گذشت دو روز مصرف قهوه را به روزی یک فنجان تغییر دهید، به این صورت کمتر اذیت خواهید  شد و کم کم در روز یک فنجان هم مصرف نکنید که بتوانید تا دو روز قبل از عمل کاشت مو کلا مصرف قهوه را کم کنید. با این روش می توانید مصرف قهوه در روز را به حداقل برسانید.

برای کنار گداشتن تدریجی قهوه می توانید چای یا سایر نوشیدنی های انرژی زا را جایگزین کنید.

 

آیا نوشیدنی هایی برای جایگزین مصرف قهوه وجود دارند؟ 

به جز قهوه در چای یا سایر نوشیدنی های انرژی زا نیز کافئین وجود دارد، ولی میزان این ماده کمتر از قهوه است. بنابراین افرادی که به مصرف قهوه و به کافئین دریافتی توسط آن عادت دارند می‌توانند در این دوران با مصرف چای یا سایر نوشیدنی های انرژی زا دریافت کافئین را به حداقل برسانند.

آیا نوشیدنی های کافئین دار قبل و بعد از عمل کاشت مو مضر است

همانطور که گفتیم کافئین تاثیرات منفی در عمل جراحی کاشت مو دارد. بنابراین بهتر است از دو روز قبل از عمل و تا بهبودی کامل بعد از کاشت مو از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و سایر نوشیدنی های انرژی زا خودداری شود.

نتیجه

همانطور که در این مقاله بیان کردیم تاثیرخوردن قهوه بعد از کاشت مو و حتی قبل از کاشت انکارپذیر نیست. بنابراین برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در حین جراحی بهتر است قهوه مصرف نکنید که نتیجه کاشت مو به بهترین شکل اتفاق بیفتد.

ما همیشه در کلینیک رویان توصیه می کنیم دستورالعمل ها و توصیه های کادر پزشکی ماهر ما را دنبال کنید، زیرا همیشه بهترین موارد را برای شما و موهایتان پیشنهاد می کنیم.

 

سوال های متداول 

آیا بعد از جراحی کاشت مو میتوان قهوه نوشید؟ 

خیر، بعداز جراحی کاشت مو تا دو هفته خوردن قهوه ممنوع است.

اگر در دوران نقاهت بعد از عمل کاشت مو  قهوه مصرف شود، چه اتفاقی می افتاد؟

کافئین موجود در قهوه باعث خون ریزی در زخم ها می شود و این امر تثبیت گرافت ها را مشکل ساز می‌کند؛ در نتیجه دوران نقاهت طولانی تر خواهد شد.

آیا مصرف چای نیز در دوران کاشت مو ممنوع است ؟

خیر، نوشیدن چای ممنوع نیست و جایگزین مناسبی برای مصرف قهوه است. فقط باید بیش از حد مجاز مصرف نشود.