تظاهرات زنان افغان در برابر به رسمیت شناختن طالبان از سوی خارجی ها در آستانه نشست سران سازمان ملل

تظاهرات زنان افغان در برابر به رسمیت شناختن طالبان از سوی خارجی ها در آستانه نشست سران سازمان ملل

زنان افغان هنگام راهپیمایی برای حقوق خود در کابل، افغانستان، در 29 آوریل 2023، پلاکاردهایی در دست دارند. (AFP)

گروهی از زنان افغان روز شنبه در کابل تظاهرات کردند و با سرکوب مخالفان از کشورهای خارجی خواستند تا پیش از نشست هفته آینده سازمان ملل، دولت طالبان را به رسمیت نشناسند.

از زمانی که طالبان در سال 2021 به قدرت بازگشتند، معترضانی که مخالفت خود را علیه محدودیت های خزنده حقوق زنان ابراز می کردند مورد ضرب و شتم یا بازداشت قرار گرفتند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن برخی تجمعات تیراندازی هوایی کردند.

اما گروه های کوچکی از زنان به برگزاری تجمعات پراکنده ادامه داده اند.

چین به ذخایر لیتیوم یک تریلیون دلاری افغانستان چشم دوخته و پیشنهاد سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری را می دهد

سازمان ملل اعلام کرد که آماده است تا در ماه مه از افغانستان به دلیل محدودیت های طالبان بر زنان خارج شود

روز شنبه، حدود 25 روز پیش از نشست سران در دوحه که به گفته سازمان ملل در مورد “راه بادوام رو به جلو” برای کشور بحث خواهد شد، از طریق یک منطقه مسکونی در پایتخت افغانستان راهپیمایی کردند.

زنان در این راهپیمایی که بیش از 10 دقیقه طول نکشید و بدون درگیری با نیروهای امنیتی به پایان رسید، شعار می دادند “به رسمیت شناختن طالبان – نقض حقوق زنان”.

شعارهای دیگر شامل «مردم افغان، گروگان طالبان» و «می جنگیم، می میریم، حقوق خود را می گیریم» بود.

یک دولت قبلی طالبان که از سال 1996 تا 2001 حکومت می کرد، تنها توسط سه کشور – پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی به رسمیت شناخته شد.

دیپلمات‌ها، سازمان‌های غیردولتی و آژانس‌های امدادی در حال حاضر بر سر این موضوع اختلاف نظر دارند.

برخی بر این باورند که جامعه بین‌المللی ممکن است طالبان را وادار کند تا از طریق ایجاد چشم‌انداز به رسمیت شناختن، محدودیت‌های حقوق زنان را معکوس کند.

برخی دیگر می گویند که حتی بحث در مورد آن به طالبان مشروعیت می بخشد در زمانی که آنها زنان را از زندگی عمومی بیرون می کشند. هفته گذشته، آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که نشست دوحه که از دوشنبه آغاز می‌شود، می‌تواند شاهد بحث نمایندگان درباره «گام‌های کوچک» در مسیر به رسمیت شناخته شدن باشد، البته با شرایط.

“بعضی هستند که معتقدند این هرگز نمی تواند اتفاق بیفتد. محمد در یک سخنرانی در دانشگاه پرینستون گفت، دیگرانی هستند که می گویند، خوب، باید اتفاق بیفتد.

طالبان آشکارا خواهان شناسایی هستند… و این اهرمی است که ما داریم.» سازمان ملل اعلام کرده است که «مقامات بالفعل» افغانستان به کنفرانس دوحه دعوت نشده اند.

سخنگوی سازمان جهانی روز جمعه گفت: «به رسمیت شناختن موضوعی نیست.

شمایل توانا نصیری، معترض 26 ساله، به خبرگزاری فرانسه گفت که هرگونه بحث در مورد به رسمیت شناختن رسمی “به طالبان انگیزه می دهد”.

برای ما که تحت ظلم و ستم هستیم و حقوقمان سلب شده است، نگرانی ما را بیشتر می کند.»

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام