جنجال بر سر دالایی لاما که پسری را می بوسد و به او می گوید “زبانم را بمکد”

توضیح داده شده: چرا دالایی لاما را به خاطر بوسه با پسری

عکسی از ویدئوی ویروسی که در آن دالایی لاما پسر جوانی را در حضور دیگران می بوسد. تقدیم به تصویر: @VickyDavilaH/Twitter

دالایی لاما به عنوان مرد صلح شناخته شده است. با این حال، اقدامات اخیر رهبر معنوی مردم تبت باعث سروصدا و فریاد شدیدی شده است، به طوری که برخی از مردم او را فریاد می زنند و او را «نفرت انگیز»، «وحشتناک» و «وحشتناک» می نامند.

زبان در گونه؟

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد دالایی لاما کودکی را روی لب‌هایش می‌بوسد و سپس از او می‌خواهد “زبانش را بمکد”. بر اساس گزارشی که توسط News.com.au، این تعامل عجیب ماه گذشته در جریان رویدادی برای بنیاد M3M هند رخ داد.

این ویدئو دالایی لاما 87 ساله را نشان می‌دهد که در تبعید در دارمشالای هند زندگی می‌کند و دانشجویان و پیروانش را مورد خطاب قرار می‌دهد. پسر جوانی به میکروفون نزدیک می‌شود و می‌پرسد: «می‌توانم تو را در آغوش بگیرم؟»

سپس راهب بودایی او را روی صحنه می خواند و ابتدا او را در آغوش می گیرد و پس از آن پسر گونه او را بوسید. این ویدئو که اکنون در فضای مجازی منتشر شده است، نشان می دهد که دالایی لاما بوسه ای بر لبان این پسر می نشاند. سپس دیده می‌شود که زبانش را بیرون آورده و از کودک می‌خواهد آن را بمکد. شنیده می شود که او در این ویدئو از پسر بچه می پرسد: «آیا می توانی زبان من را بمکی».

این فیلم واکنش‌های زیادی را برانگیخته است – از خشم گرفته تا دفاع از راهب. برخی اقدامات دالایی لاما را وحشتناک خوانده‌اند، در حالی که حامیان او اصرار دارند که او با این پسر “شوخی می‌کرد”.

Joost Broekers، کاربر توییتر نوشت: “بنابراین دالایی لاما در یک مراسم بودایی پسر هندی را می بوسد و حتی سعی می کند زبان او را لمس کند. او در واقع می گوید “زبانم را بمک”. حالا چرا باید این کار را بکند؟»

یکی دیگر از کاربران توییتر رافائل گلدستون در توییتی نوشت: «ویدئوی نفرت انگیزی از دالایی لاما در حال بوسیدن دهان پسر کوچک و درخواست از او برای «مکیدن زبان» ظاهر می شود. این پیامبران دروغین موذی در حال افشاگری هستند.»

سومین کاربر توییتر جاس اوبروی در پلتفرم رسانه اجتماعی نوشت: «من چه چیزی می بینم؟ آیا این دالایی لاما است؟ به دلیل پدوفیلیا باید دستگیر شود. چندش آور.”

برخی از کاربران توییتر نیز رفتار سایر افراد حاضر در این ویدئو را که در هنگام بوسیدن پسر توسط دالایی لاما در حال خندان و کف زدن دیده می‌شوند، فریاد زدند. همانطور که یکی از کاربران اینترنت نوشت: “اما مردم آنجا لبخند می زنند و کف می زنند و از این عمل گیج نمی شوند.”

یک سلام غیرعادی؟

در تلاش برای دفاع از اقدامات دالایی لاما، برخی از کاربران اینترنت گفتند که این بوسه ممکن است در واقع نوعی احوالپرسی تبتی باشد. در واقع، بیرون آوردن زبان راهی برای احوالپرسی با مردم تبت است.

این یک سنت از قرن نهم، زمان پادشاهی نامحبوب به نام لنگ دارما، که به خاطر زبان سیاهش معروف بود، بوده است. بودایی ها به تناسخ اعتقاد دارند و می ترسیدند که پادشاه ظالم دوباره تناسخ پیدا کند. در نتیجه، تبتی ها با بیرون آوردن زبان به یکدیگر سلام می کنند تا نشان دهند که زبان سیاه ندارند و تجسم پادشاه شریر نیستند.

سلام سنتی اکنون نوعی احترام است.

همچنین بخوانید: کتاب جدیدی در مورد دالایی لاما داستان زندگی باشکوهی را در حکایات کوچک ارائه می کند.

مرد جنجالی؟

دالایی لاما 87 ساله از جنجال خالی نبوده است. این رهبر معنوی که اخیراً به دلیل نامگذاری پسر مغولی تبار ایالات متحده به عنوان دهمین خلخا جتسون دامپا رینپوچه – سومین رتبه برتر در بودیسم تبتی، در خبرها بود، در گذشته نیز در صفوف قرار گرفته است.

در سال 2019، دالایی لاما در میان یک رسوایی جنسیت گرایی بود که با او مصاحبه کرد. بی بی سی و نظرات خود را در مورد جانشین زن تکرار کرد. وقتی در مورد جانشینش سوال شد، او گفته بود که جانشین آینده‌اش می‌تواند یک زن باشد، اما باید «بسیار جذاب» باشد وگرنه «فایده چندانی نخواهد داشت». او همچنین اضافه کرد که اگر او جذاب نبود، “به نظر من مردم ترجیح می دهند او را نبینند… آن چهره.”

او بعداً بابت اظهاراتش عذرخواهی کرد و دفترش گفت: «حضرت واقعاً قصد توهین نداشتند» و «عمیقاً متأسف است که مردم از سخنان او صدمه دیده‌اند و صمیمانه عذرخواهی می‌کند».

این دفتر می افزاید: «گاهی اتفاق می افتد که اظهارات خارج از کاف، که ممکن است در یک زمینه فرهنگی سرگرم کننده باشد، وقتی به متن دیگری آورده می شود، طنز خود را در ترجمه از دست می دهند.

در همان بی بی سی او همچنین توانست فعالان حقوق بشر را خشمگین کند وقتی از او در مورد افزایش سطح پناهجویان آفریقایی و مهاجران وارد اروپا پرسیدند. راهب بودایی گفت اروپا باید آنها را بپذیرد و به آنها آموزش و پرورش بدهد. اما در نهایت، مهاجران باید به «سرزمین خودشان» بازگردند و تنها «تعداد محدودی» اجازه اقامت در قاره را داشته باشند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام