جو بایدن با توشه های پاکستان و طالبان دوباره در حال احیای وضعیت افغانستان است

با توجه به پویایی موجود در بازی ، هندوستان مانند سایر کشورهای همسایه مانند ایران ، تاجیکستان و ازبکستان که دارای منافع حاکمیتی ، فرقه ای ، قومی و استراتژیک خاص خود هستند ، با یک روایت در حال تکامل به یک تماشاگر خاموش تبدیل می شود.

دونالد ترامپ وصیت نامه جو بایدن ورودی را با وضعیتی به ظاهر غیرقابل حل و وخیم در افغانستان وصیت خواهد کرد. طولانی ترین جنگ در تاریخ آمریکا (در پی حملات 11 سپتامبر 2001) با بیش از 3500 تلفات ائتلاف به رهبری ایالات متحده و حداقل 110000 کشته افغان با واقعیت شکننده دشمن اصلی ، یعنی طالبان روبرو است. با بیش از نیمی از افغانستان که قبلاً تحت کنترل جسمی آن قرار دارد ، پیش می رود.

قبایل متخاصم افغانستان اهمیت اساسی و معناشناسی معناشناسی را درک می کنند ، زیرا تاریخ عملی تکرار می شود که افغانها در سال 1919 نیروهای انگلیس را بیرون کردند ، روسها را در اواخر دهه 1980 بیرون راندند و اکنون نیروهای آمریکایی را فرسوده کردند ، حتی به عنوان تعبیر از “عقب نشینی نیروها” به جای “شکست” واقعی تر استفاده می شود. اپتیک و روایت به سرعت یادآور توافق ظاهری صلح در سال 1973 با عنوان “توافق نامه پایان دادن به جنگ و بازگرداندن صلح در ویتنام” است که اجازه “خروج شرافتمندانه نیروهای آمریکایی” را داده بود.

هر چه زودتر معامله امضا شد که تقریباً بلافاصله ، به طور معمول و با وقاحت توافقی صورت گرفت و به زودی کمونیست ها کل کشور را تسخیر کردند: اوضاع کنونی افغانستان تفاوتی ندارد. ایالات متحده و طالبان توافقنامه صلح دیگری را نیز در دوحه قطر امضا کرده اند که عنوان آن بسیار آشنا “توافق نامه ایجاد صلح در افغانستان” است!

طالبان به راحتی قابل کنترل یا یک نیروی یکپارچه نیستند و در این ترکیب غیرقانونی ، ناآرام و خشن آف-پاک ، منافع منطقه ای منفجر ، رقیب و متضادی وجود دارد. بذله گو در بسته و مهمترین ذینفع پاکستان است ، و مگر اینکه به نقشی غیرمعمول و اصلاح کننده (که می تواند سوابق گذشته و غرایز اساسی آن را نادیده بگیرد) بپردازد ، تشدید به جنگ داخلی و ضرب وشتم تضمین شده است.

اخیراً ، خاطرات باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق آمریکا یک سرزمین موعود واقعیت فیلتر نشده برخورد با دوگانگی های پاکستانی در تئاتر Af-Pak را به دست آورد. اوباما در توضیح تخطی از حق حاکمیت پاکستان در حین حمله اسامه بن لادن ، استدلال کرد ، “محوطه ابوت آباد فقط چند مایل با معادل West Point ارتش پاکستان فاصله داشت ، فقط این احتمال را افزایش می داد که هر آنچه به پاکستانی ها می گوییم سرانجام پیدا کند. هدف ما “. حتی زالمای خلیل زاد ، فرستاده فعلی صلح ایالات متحده در افغانستان ، که عامل عقب ماندگی دوحه (که در حال حاضر پاره شدن درزها است) است ، با بازی دوگانه موافقانه ای که پاکستان در دامن زدن به خشونت انجام داده است ، کاملاً مسلط است.

در سال 2016 ، زالمای هنگام استعفا در کمیته امور خارجه مجلس با موضوع “پاکستان: دوست یا دشمن در مبارزه با تروریسم” ، بدون صراحت اظهار داشت ، “سیاست پاکستان دلیل اصلی درگیری های جاری در افغانستان است” و اضافه کرد ، “پاکستان به طالبان به عنوان یک نماینده موثر برای اطمینان از تسلط پاکستان بر افغانستان نگاه می کند.” اما نگران کننده تر ، او به نبوت هشدار داده بود ، “پاکستان معتقد است که آنها می توانند بیش از حد پیش بروند و از ما چشم پوشی کنند. آنها در ارائه حرکات تاکتیکی مهارت نشان می دهند که به نظر می رسد مفید هستند ، که آنها محاسبه می کنند دشوار است موضع تندروانه “- چهار سال بعد ، و با دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا که اتهامات مستقیم دیگری را علیه پاکستان وارد کرد ، در واقع پاکستانی ها این اتهام را دارند بیش از حد و منتظر ایالات متحده در سایه معامله دوحه.

نمایندگان پاکستان در طالبان قرار است دوباره به مرحله مرکزی کابل بازگردند. در حالی که مذاکرات ، آشتی و “توافق صلح” برای پایان دادن به هرگونه درگیری خشونت آمیز اجتناب ناپذیر است ، اما زمینه اصلی زمین ، پیش فرض ها و تصورات در مورد شورشیان مهم است – در اینجا ، اشتیاق به مذاکرات فعلی با طالبان به درستی رمزگشایی می شود نشانه ضعف ضد شورشیان تحت هدایت ایالات متحده ، و این جریان روانی حوادث بعدی را تضعیف می کند. فقدان هرگونه حرکت ، افزایش یا موقعیت اصلی مزیت در میدان نبرد افغانستان برای ایالات متحده به این معنی است که طالبان خواسته یا ناخواسته غرایز توسعه طلبانه و تجدیدنظرطلبانه خود را ، که توسط پاکستانی ها نوشته شده است ، دیکته می کنند.

این الگوی ظهور در افغانستان برای تحقق بخشیدن به “عمق استراتژیک” در کابل ، همانطور که توسط GHQ نظامی راولپندی برای چند دهه پیش بینی شده است ، تحقق می یابد.

از زمانی که ترامپ در مورد مشارکت پاکستان در امور افغانستان ، که باعث ناراحتی ناگفته های هند بود ، آشکارا مشغول فعالیت های مربوط به افغانستان بود. علاوه بر حمایت از جناحهای موردعلاقه خود در میان ترکیبات مختلف طالبان ، معاشرت با “قصاب کابل” یعنی نخست وزیر سابق و جنگ سالار افراطی ، گلبدین حکمتیار ، که توصیف وحشیگری او توسط مجله نیویورک تایمز به عنوان “وحشیانه ترین یک گروه به طور کلی وحشیانه”.

با تأیید بدترین اسرار محرمانه طرح های پاکستانی و ارائه نشانه ای از زمان های آینده در افغانستان ، نقش حکمتیار احیا می شود. طعمه دار معروف هند ، که بخشش جنجالی او در سال 2016 توسط سازمان دیده بان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفت و عنوان “تجاوز به قربانیان سوuses استفاده های شدید” اخیراً توسط مخاطبان ارشد پاکستان از جمله رئیس جمهور ، نخست وزیر و مجموعه ای از پاکستانی ها به مخاطبان رسمی داده شد استقرار. این حرکت از آنجا اهمیت می یابد که حکمتیار مشهور به همراه گروه رزمندگان بی رحم خود در کابل جای پای خود را دارند و می توانند مناقصه اسلام آباد را برای تسهیل مانور طالبان از داخل انجام دهند.

در مقابل اظهارنظر نابهنگام ترامپ در مورد آوردن سربازان آمریکایی به خانه “تا کریسمس” – سایه کمین حکمتیار در داخل کابل ، شوم است. درست به خط ، حکمتیار در اقدامی که سفیر پاکستان در افغانستان به مناسبت لغو ماده 370 در کشمیر ترتیب داده بود ، علیه هند هجوم می آورد. اظهارات حکمتیار بر همسویی کامل وی تأکید کرد: “چین و پاکستان در مورد افغانستان موضع مشترک و هماهنگی دارند ، نه تنها از روند صلح حمایت می کنند ، بلکه آن را برای منافع منطقه ای خود مفید می دانند ، خصوصاً اگر منجر به کاهش حضور هند شود. در افغانستان ‘.

در همین حال ، عمران خان ، نخست وزیر پاکستان با اولین سفر دولتی خود به افغانستان به روند ناگهانی ادامه داد و نسبتاً ناباورانه اظهار داشت: “ایده دیدار در زمانی که خشونت در حال افزایش است [in Afghanistan] اطمینان شما رئیس جمهور است [Ashraf] غنی ، اینکه مردم و دولت پاکستان فقط یک نگرانی دارند. صلح در افغانستان. “وضعیت زمین به طور فزاینده ای به نفع طالبان در حال کج شدن است ، زیرا تیم دولت خارج شده ایالات متحده به سرعت سرعت مذاکرات را تسریع می کند ، حتی اگر خشونت طالبان به سطوح بی سابقه ای برسد – به وضوح لباس بوی خون می دهد و باعث می شود یک پیشنهاد دیگر برای کابل ، همانطور که در اوایل دهه 1990 انجام شد ، با هدایت بسیار بی نظیر GHQ ارتش پاکستان در راولپندی.

وزارت امور خارجه پاکستان سند “چشم انداز مشترک” خود را که بین دولت پاکستان و افغانستان امضا شده بود ، “هماهنگی نزدیک ، گفتگوی ساختار یافته و تمایل به تصمیم گیری های دشوار و شجاعانه” امضا کرد.

دولت غم انگیز و گوشه گیر غنی در چسبندگی است ، زیرا دولت آمریكا جو بایدن نیز رویكرد “پیچ در پیچ” را دنبال می كند ، البته در همان عجله اشك آور ترامپ نیست. با توجه به پویایی موجود در بازی ، هندوستان مانند سایر کشورهای همسایه مانند ایران ، تاجیکستان و ازبکستان که دارای منافع حاکمیتی ، فرقه ای ، قومی و استراتژیک خاص خود هستند ، با یک روایت در حال تکامل ، به یک تماشاگر خاموش تبدیل می شود.

موج گسترده و قریب الوقوع طالبان مخوف که در اطراف کابل به چشم می خورند ، به طور طبیعی انگیزه بالاتری را برای یک نسخه جایگزین ، فراگیرتر و مدرن از اتحاد شمالی به همراه دارد ، همچنین موردی برای ایجاد فشارها برای عدم تسریع در ایالات متحده. روند “عقب نشینی” بدون گرفتن تضمین کاری از طالبان و مهمتر از آن از پاکستان.

نویسنده ستوان فرماندار سابق جزایر آندامان و نیکوبار و پودوچری است

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.