خلیفه بن سلمان آل خلیفه ، شاهزاده بحرین ، یکی از باسابقه ترین نخست وزیران جهان ، در 84 سالگی درگذشت

خبرگزاری دولتی بحرین گفت: خلیفه ، که از اعتراضات بهار عربی که خواستار برکناری وی به اتهامات فساد بود ، جان سالم به در برد ، در کلینیک مایو در ایالات متحده تحت درمان بود.

دبی: خلیفه بن سلمان آل خلیفه ، شاهزاده بحرین ، یکی از باسابقه ترین نخست وزیران جهان که دهه ها دولت کشور جزیره خود را رهبری کرد و از اعتراضات بهار عربی 2011 که خواستار برکناری وی به دلیل ادعاهای فساد بود ، جان سالم به در برد ، چهارشنبه درگذشت. او 84 ساله بود.

آژانس خبری دولتی بحرین با اعلام خبر مرگ وی ، گفت وی بدون معلومات درمورد درمان در کلینیک مایو در ایالات متحده تحت درمان بود. کلینیک مایو بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.

قدرت و ثروت شاهزاده خلیفه در همه جای این کشور کوچک در سواحل عربستان سعودی محل استقرار ناوگان 5 نیروی دریایی ایالات متحده دیده می شود. پرتره رسمی وی ده ها سال در کنار حاکم کشور به دیوارها آویزان بود. او جزیره اختصاصی خود را داشت که در آن با بزرگان خارجی ملاقات کرد ، کامل با یک مارینا و یک پارک که طاووس داشت و غزال در محوطه آن پرسه می زد.

این شاهزاده سبک قدیمی ای از رهبری خلیج فارس را نشان می داد ، سبکی که حمایت و پشتیبانی از خاندان اهل تسنن آل خلیفه را اعطا می کرد. این سبک در اعتراضات سال 2011 توسط اکثریت شیعه جزیره و دیگران ، که علیه او به دلیل ادعاهای فساد طولانی مدت پیرامون حکومت او تظاهرات می کردند ، به چالش کشیده شد.

در سال های اخیر هرچند از قدرت و ضعف کمی برخوردار بود ، اما ماشین سازی او همچنان به عنوان نسل جدیدی که اکنون به دنبال قدرت هستند ، توجهات را در پادشاهی جلب کرد.

کریستین اسمیت دیوان ، دانشمند ارشد مقیم موسسه کشورهای عربی خلیج عرب مستقر در واشنگتن گفت: “خلیفه بن سلمان نماینده محافظ قدیمی بیش از سن و سن بود.” “او نمایانگر درک اجتماعی قدیمی بود که ریشه در امتیاز سلطنتی داشت و از طریق حمایت شخصی ابراز می شد.”

شاهزاده خلیفه در سلسله آل خلیفه متولد شد که بیش از دو قرن بر بحرین حکومت می کرد ، جزیره ای در خلیج فارس که نام آن به زبان عربی به معنای “دو دریا” است. شاهزاده ، پسر شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه ، حاکم سابق بحرین که از سال 1942 تا 1961 حکومت می کرد ، حکمرانی را در کنار پدرش آموخت زیرا این جزیره به عنوان یک حفاظت از انگلیس باقی ماند.

برادر شاهزاده خلیفه ، شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه ، در سال 1961 قدرت را به دست گرفت و هنگامی که بحرین استقلال خود را از انگلیس در سال 1971 بدست آورد ، به عنوان پادشاه خدمت می کرد. طبق یک ترتیب غیررسمی ، شیخ عیسی دیپلماسی و تشریفات جزیره را اداره می کرد در حالی که شاهزاده خلیفه دولت را اداره می کرد و اقتصاد

طی سالهای پس از آن بحرین به سرعت در حال توسعه بود زیرا می خواست فراتر از وابستگی به ذخایر نفتی رو به کاهش باشد. منامه در آن زمان به عنوان آنچه دبی در امارات متحده عربی در نهایت تبدیل شد ، یک مرکز اقتصادی ، خدماتی و گردشگری منطقه ای بود. افتتاح بزرگراه شاه فهد در سال 1986 اولین اتصال زمینی این کشور جزیره ای با همسایه ثروتمند و قدرتمند خود ، عربستان سعودی را به وجود آورد و فرار برای غربی های پادشاهی را که می خواستند از کلوپ های شبانه و سواحل غرق در الکل بحرین لذت ببرند ، فراهم کرد.

اما شاهزاده خلیفه به طور فزاینده ای نام خود را درگیر ادعاهای فساد اداری ، مانند پرونده عمده اقدامات فساد خارجی علیه تولید کننده آلومینیوم آلکوآ به دلیل استفاده از یک واسطه مستقر در لندن برای تسهیل رشوه برای مقامات بحرینی دانست. آلکوآ موافقت کرد 384 میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا بپردازد تا پرونده در سال 2014 حل و فصل شود.

سفارت آمریكا در منامه نیز به همین ترتیب سو Prince ظن خود را در مورد شاهزاده خلیفه داشت و در كابلهایی نوشت كه شاهزاده “دسترسی غیرقانونی به درآمد شركتهای دولتی” مانند شركت نفت بحرین و آلومینیوم بحرین ، كشور دارد. تولید کننده آلومینیوم.

رونالد ای. نویمان ، سفیر پیشین ایالات متحده ، در سال 2004 در خبری که ویکی لیکس منتشر کرد ، گفت: “من معتقدم که شیخ خلیفه کاملاً تأثیر منفی ندارد.” “در حالی که قطعاً فاسد است ، او بسیاری از بحرین مدرن را ساخته است.”

این ادعاهای فساد باعث افزایش نارضایتی شد ، به ویژه در میان اکثریت شیعه بحرین که هنوز هم امروز از تبعیض توسط دولت شکایت دارند. در فوریه 2011 ، معترضین با الهام از تظاهرات بهار عربی در سراسر خاورمیانه خیابان ها را پر کردند و میدان مروارید پایتخت منامه را اشغال کردند تا خواستار اصلاحات سیاسی و بیان بیشتر در آینده کشور باشند.

در حالی که برخی خواهان سلطنت مشروطیت بودند ، بسیاری دیگر خواستار برکناری نخست وزیر طولانی مدت و سایر اعضای خانواده سلطنتی سنی ، از جمله پادشاه حمد بن عیسی آل خلیفه شدند.

در برهه ای از اوج ناآرامی ها در مارس 2011 ، هزاران معترض دفتر نخست وزیر را محاصره كردند در حالی كه مقامات در آنجا ملاقات می كردند و خواستار كناره گیری شاهزاده خلیفه به دلیل ادعاهای فساد و سرکوب قبلی و مهلک تظاهرات شدند.

معترضین همچنین ادعا کردند که یک یادداشت دینار بحرین به دلیل ادعاهایی که شاهزاده خلیفه زمینی را که محل توسعه بندر مالی بحرین در آن واقع شده است ، فقط برای یک دینار خریداری کرده است.

رابرت گیتس ، وزیر دفاع سابق ایالات متحده در زمان باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، در خاطرات خود نوشت که در آن زمان از شاه خواسته بود شاهزاده خلیفه را از نخست وزیری مجبور کند ، و او را “تقریباً از همه به خصوص شیعه دوست ندارد” توصیف کرد.

ولیعهد ولیعهد “گیلس نوشت:” سلمان گفت که اگر پرسیده شود آماده است نخست وزیر شود و در نقشه راه باید نمایندگان شیعه در دولت گنجانده شود. “فکر کردم سلمان صدای عقل بود. متاسفانه او ناتوان بود.”

ولیعهد همچنین سالها قبل با تأیید آشکار پادشاه حمد در تلاش بود کنترل شاهزاده خلیفه بر اقتصاد بحرین را از بین ببرد.

به زودی مقامات بحرینی با حمایت نیروهای همسایه عربستان سعودی و امارات اعتراضات را در هم شکستند. گزارشی با حمایت دولت از اعتراضات و سرکوب بعداً توصیف کرد که نیروهای امنیتی زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را مجبور به بوسیدن تصاویر پادشاه حمد و شاهزاده خلیفه می کنند.

ناآرامی های سطح پایین در سال های پس از آن نیز ادامه داشت و معترضان شیعه مکرراً با پلیس ضد شورش درگیر می شدند. گروه های شبه نظامی شیعه ، که دولت بحرین ادعا می کند از ایران حمایت می کنند ، بمب هایی را نصب کردند که منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر از نیروهای امنیتی این کشور شد.

اما در حالی که سایر اعضای تندرو خانواده آل خلیفه به طور فعال برای رویارویی با شیعیان تلاش می کردند ، شاهزاده خلیفه با کسانی که دولت مخالف بود تماس برقرار کرد. وی حتی در حالی که نفوذ خود را کمرنگ کرد ، علی رغم اینکه بحرین یکی از چهار کشور عربی است که دوحه را در یک اختلاف سیاسی تحریم می کند ، در سال 2019 در ماه مبارک رمضان ، امیر حاکم قطر ، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی را صدا کرد.

دیوان گفت: “خلیفه بن سلمان هم می توانست با هم اهل تسنن و هم شیعه کار کند ، خصوصاً از طریق ارتباط با جامعه تجاری بحرین.” “وی همین رویکرد شخصی گرایانه را در روابط با سایر سلطنت های خلیج فارس به وجود آورد و از سیاست جدید که با حملات درشت علیه رهبری قطر مثال زد ، واقعاً ناخوشایند بود.”

به آرامی ، وقتی شاهزاده خلیفه با مشکلات بهداشتی غیرقابل توجیهی روبرو شد ، تأثیر او کاهش یافت. وی در نوامبر 2015 در بیمارستان بستری شد اما بعداً مرخص شد. وی همچنین برای ملاقات های پزشکی به جنوب شرقی آسیا سفر کرد. در اواخر نوامبر 2019 ، او برای درمان های پزشکی نامشخص به آلمان سفر کرد و ماه ها در آنجا ماند.

شاهزاده خلیفه متاهل بود و سه فرزند زنده مانده دارد ، پسران علی و سلمان و دختر لولو. پسر دیگر ، محمد ، قبلاً درگذشت.

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.