در حالی که اروپا و چین به دنبال اعمال نفوذ هستند، روسیه حمله هوایی ” استثنایی” را به کیف انجام می دهد

در حالی که اروپا و چین به دنبال اعمال نفوذ هستند، روسیه حمله هوایی ” استثنایی” را به کیف انجام می دهد

در این عکس که توسط وزارت موقعیت های اضطراری اوکراین ارائه شده است، آتش نشانان آتش ناشی از قطعات موشک روسی را پس از سرنگونی آن توسط سامانه پدافند هوایی در جریان حمله موشکی شبانه روسیه در کیف اوکراین در روز سه شنبه خاموش کردند. AP

بر اساس یک گزارش، نیروی هوایی اوکراین 18 موشک پرتاب شده توسط روسیه را در یک حمله هوایی “استثنایی” در شبانه روز به کیف رهگیری کرد. CNN این گزارش به نقل از یک ژنرال ارشد اوکراینی در روز سه شنبه در تلگرام.

حدود ساعت 03:30 روز 16 می 2023، اشغالگران روسی از شمال، جنوب و شرق با 18 نوع موشک هوایی، دریایی و زمینی به اوکراین حمله کردند. CNN این گزارش به نقل از ژنرال والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، گفت.

وی افزود: اوکراین همچنین پهپادهای پرتاب شده توسط روسیه را یک شبه منهدم کرد.

مقالات مرتبط

کمبود مهمات

“کمبود مهمات”: رئیس گروه واگنر روسیه تهدید به خروج نیروها از باخموت اوکراین کرد

کمبود مهمات

زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می گوید روسیه مانند نازیسم شکست خواهد خورد

دشمن با پهپادهای تهاجمی شاهد-136/131 حمله کرد و با سه پهپاد سطح عملیاتی و تاکتیکی شناسایی هوایی انجام داد. زالوژنی افزود: همه آنها نابود شدند.

در حالی که حمله شبانه موشک‌های روسیه از هوا، دریا و خشکی در تلاشی آشکار برای تحت تأثیر قرار دادن پدافند هوایی اوکراین پرتاب شد، انفجارهای شدید بر فراز کیف به وقوع پیوست. هیچ تلفاتی گزارش نشده است زیرا سلاح های غربی به دفع حمله کمک کرده است.

آخرین حمله روسیه به کیف «از نظر چگالی استثنایی بود – حداکثر تعداد موشک‌های مهاجم در کوتاه‌ترین زمان.» آسوشیتدپرس به نقل از سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی کیف، گفت.

ملیندا سیمونز، سفیر بریتانیا در اوکراین، در توییتی نوشت که رگبارها «بسیار شدید» بود.

او نوشت: «تخت و لرزش دیوارها شب آسانی نیست.

این هشتمین بار در این ماه بود که حملات هوایی روسیه پایتخت را هدف قرار می‌داد، تشدید آشکاری پس از هفته‌ها آرامش و پیش از یک ضد حمله موردانتظار اوکراین.

همچنین زمانی رخ داد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور، یک تور اروپایی گردباد را برای خوشامدگویی به متحدان کلیدی اوکراین در زمان جنگ به پایان رساند، که باعث شد یک قسط اضافی از کمک های نظامی وعده داده شده را به همراه داشته باشد.

شش موشک هوابالستیکی “Kinzhal” از هواپیمای MiG-31K، 9 موشک کروز از کشتی‌ها در دریای سیاه و سه موشک کروز S-400 پایتخت را هدف قرار دادند. آسوشیتدپرس این گزارش به نقل از یوری ایحنات سخنگوی نیروی هوایی در بیانیه ای در تلگرام گفت.

احناط گفت: پس از اولین حمله، روسیه نیز پهپادهای تهاجمی شاهد ساخت ایران را پرتاب کرد و شناسایی هوایی انجام داد.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، گفت که آوارها در چندین منطقه پایتخت سقوط کردند و آتش سوزی را آغاز کردند، اما هیچ خسارتی گزارش نشد.

سیستم‌های پیشرفته‌ی پدافند هوایی ارائه‌شده توسط متحدان غربی اوکراین، از جمله موشک‌های پاتریوت ساخت آمریکا، به حفظ کیف از نوع تخریب‌هایی که در نقاط دیگر کشور شاهد بودیم، کمک کرده است، زیرا نیروهای روسی به تاکتیک بمباران دوربرد خود ادامه می‌دهند.

کارشناسان نظامی می گویند که دفاع هوایی تقویت شده هواپیماهای روسی را از رفتن به عمق اوکراین منع کرده و به شکل گیری روند جنگ کمک کرده است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، نمایش قدرت دفاعی را تشویق کرد و در توییتی آن را “موفقیت باورنکردنی دیگر” خواند.

این رگبار زمانی رخ داد که رهبران اروپایی قرار بود در نشست نادر شورای اروپا متشکل از 46 کشور، نهاد اصلی حقوق بشر این قاره، شرکت کنند.

نشست دو روزه در ایسلند به دنبال ایجاد راهی برای ثبت خسارت در اوکراین ناشی از نیروهای کرملین است تا بتوان ادعاهای غرامت را علیه مسکو مطرح کرد.

در همین حال، یک نماینده چین در حال آماده شدن برای بازدید از اوکراین و روسیه در روزهای آینده است، زیرا پکن بر روی طرح صلحی که در فوریه منتشر کرد، فشار می آورد.

به گفته وزارت خارجه چین، لی هوی، سفیر سابق در مسکو، همچنین از لهستان، فرانسه و آلمان دیدن خواهد کرد.

دولت شی جین پینگ، رهبر چین می‌گوید بی‌طرف است و می‌خواهد نقش میانجی را در جنگ ایفا کند، اما از مسکو حمایت سیاسی کرده است و بیش از 14 ماه پس از تهاجم تمام‌مقیاس روسیه، دستیابی به موفقیت غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

دفتر ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که در بمباران مناطق اوکراین از روز دوشنبه تا سه شنبه توسط روسیه، حداقل هفت غیرنظامی کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام