در نپال ، کشاورزان عدس با تغییر آب و هوا مبارزه می کنند ، مدیریت ضعیف به دلیل سیاست های دولت تولید داخلی را به چالش می کشد

عدس قسمت مهمی از ترکیب معروف “dal-bhat” (عدس برنج) است که بسیاری از نپالی ها ، به ویژه در تپه ها ، به آن سوگند یاد می کنند. عدس منبع مهمی از پروتئین در رژیم غذایی نپالی است ، به ویژه برای خانواده های فقیری که درآمد کافی برای خوردن منظم گوشت یا تخم مرغ ندارند.

توسط AR Joshi

پس از جشنواره هندو Dashain در ماه اکتبر ، کشاورزان در سراسر نپال برای برداشت محصول شالیزار برنج خود به مزارع خود می روند. سپس کسانی که در مناطق دشت هستند ، زمین خود را برای پرورش عدس آماده می کنند ، که به عنوان “پروتئین مرد فقیر” نیز شناخته می شود ، زیرا منبع تغذیه ای مهم بسیاری را در نپال فراهم می کند.

در حالی که مزارع شالیزاری غرقاب برای پرورش عدس ، که در شرایط خنک رشد می کنند ، مفید است ، اما حبوبات نیز نقش مهمی در تثبیت ازت در خاک برای چرخه محصول بعدی دارد. با رسیدن باران های زمستانی ، عدس به اندازه کافی آب لازم برای رشد می یابد ، به ویژه در منطقه جنوب ترای ، محل زندگی 80 درصد از 250 هزار هکتار زمینی که عدس در آن پرورش می یابد.

اما کشاورزان عدس گندم و سبزیجات را که قیمتی بهتر در بازار دارند ، کنار می گذارند. هاری شارما ، کارمند بازنشسته ای که در جیناگار واقع در منطقه بردیا در غرب نپال زندگی می کند ، حدود چهار سال پیش متوجه تغییر در محله خود شده است. وی به یاد می آورد: “مردم پس از برداشت شالیزار عدس می کاریدند.” “اما این روزها ، بسیاری از کشاورزان از محصول دور هستند.”

از صادر کننده به وارد کننده

عدس قسمت مهمی از معروف است ‘دال بات’ (عدس برنج) ترکیبی که بسیاری از نپالی ها ، به ویژه در تپه ها ، به آن سوگند یاد می کنند. عدس منبع مهمی از پروتئین در رژیم غذایی نپالی است ، به ویژه برای خانواده های فقیری که درآمد کافی برای خوردن منظم گوشت یا تخم مرغ ندارند.

همچنین برای سلامت اقتصادی کشور که تا همین اواخر یکی از برترین تولید کنندگان عدس در جهان بود از اهمیت بسیاری برخوردار است. نپال هفتمین تولیدکننده عدس در جهان در سال 2018 بود که طبق اطلاعات سازمان غذا و کشاورزی (فائو) تقریباً 250،000 تن عدس تولید کرد. و این به رغم عملکرد پایین در مقایسه با سایر کشورها ، ناشی از استفاده مداوم از بذرهای بی کیفیت محلی (ذخیره شده از سال قبل) ، استفاده محدود از کود ، و همچنین مدیریت ضعیف محصول است.

Gokul P Paudel ، اقتصاددان کشاورزی در مرکز بهبود بین المللی ذرت و گندم (CIMMYT) گفت: “تا حدود سال 2014 ، نپال حتی عدس را به کشورهای دیگر ، به ویژه بنگلادش صادر می کرد.” “اما این روزها صادرات محدود شده است. تمرکز دولت هند بر ضربان و یارانه آن به کشاورزان باعث افزایش بهره وری در هند شده است. بنگلادش نیز عدس را در اولویت قرار داده و هم سطح محصول و هم بهره وری را گسترش داده است. ”گفت پاودل ، که اخیراً در نوشتن مقاله ای به بررسی دلایل پایین بودن بهره وری عدس در نپال پرداخته است.

خم راج قیمیره ، یک کشاورز مستقر در بانسقاری ، بردیا ، گفت: “عدس از هند و بنگلادش نسبتاً ارزان تر است زیرا این کشورها یارانه و کمک زیادی به کشاورزان می کنند.” وی با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان عدس به گندم و سبزیجات روی آورده اند که از نظر قیمت در بازار از امنیت بالاتری برخوردار هستند ، گفت: “اما دولت ما کاری برای کشاورزان خود انجام نمی دهد.”

پائودل گفت ، سطح پایین تولید نمی تواند با رشد تقاضای داخلی همراه شود و نپال از سال 2015 واردات عدس را آغاز کرد.

در نپال کشاورزان عدس با تغییر وضعیت آب و هوا با مدیریت ضعیف درگیرند زیرا سیاست های دولت تولید داخلی را به چالش می کشد

زنی در میدان شهر در بونگاماتی ، دهکده ای که حدود یک ساعت از کاتماندو فاصله دارد ، عدس خشک می کند. تصویر از طریق قطب سوم / عالمی

تغییرات آب و هوایی همراه است

زمستان های گرم و مرطوب ناشی از تغییرات آب و هوایی کشاورزان عدس را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. یکی از بارزترین نشانه های تغییرات آب و هوایی در آسیای جنوبی در سال های اخیر ، “تغییر حالت” بادهای غربی بوده است. پس از سپتامبر / اکتبر ، هنگامی که شالیزار برداشت می شود ، مونسون جنوب غربی عقب می رود و بادهای غربی آن را تسخیر می کنند.

بادهای غربی که از دریای مدیترانه سرچشمه می گیرند ، باران زمستانی را به غرب نپال و سایر مناطق کشور می آورند. بیشتر مدل های آب و هوایی نشان می دهند که این آشفتگی ها با گرم شدن جهان باران شدیدتری به بار می آورند.

شانتا غیمیره از لاكشمی پور ، منطقه دنگ در جنوب غربی نپال گفت: “ما در چند سال گذشته باران بیشتری در زمستان مشاهده كرده ایم.” وی افزود: “باران مشکلات زیادی برای کشاورزان عدس در غرب نپال ایجاد می کند.” غیمیر ، که همچنین یکی از اعضای کمیته مرکزی فدراسیون گروه ملی کشاورزان است ، گفت: “در مزارع وارد آب می شود و محصولات توسط آفات و بیماری ها مورد حمله قرار می گیرند.”

مشاهدات قیمیر همچنین در تحقیقات انجام شده توسط پاودل و همکارانش ، که از نظرسنجی ها و آزمایش های آزمایشی ، داده های آب و هوایی و مدل های شبیه سازی بیماری برای شناسایی دلیل کاهش تولید عدس در غرب نپال استفاده کردند ، مورد بازبینی قرار گرفت.

“در سال های اخیر ، زمستان ها به دلیل تغییرات آب و هوایی به طور قابل توجهی مرطوب تر شده اند. باران بیش از حد نه تنها احتمال ورود آب را افزایش می دهد ، بلکه رطوبت را نیز افزایش می دهد ، که برای عدس خوب نیست ، “پودل به گفت قطب سوم.

محققان همچنین دریافتند که رطوبت بیش از حد در هوا و خاک باعث بیماری های مختلفی مانند پوسیدگی ریشه می شود که خسارات زیادی برای کشاورزان به دنبال دارد. این تیم بیماری بلوم استمفلیوم را به عنوان یکی از تهدیدات اصلی شناسایی کرد. این بیماری با ضایعات کوچک و بژ روشن روی برگها شروع می شود که شاخه ها ، ساقه ها و گل های آلوده را گسترش می دهد.

به گفته پاودل ، کاهش تولید عدس از دو طریق بر امنیت غذایی کشاورزان روستایی تأثیر می گذارد. اول اینکه ، برای کشاورزانی که عدس را در بازار می فروشند ، درآمد آنها کاهش می یابد. وی گفت: “به همین دلیل آنها پول کافی برای خرید غذا ندارند. در کشورهای در حال توسعه مانند نپال ، خانوارها بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف خرید مواد غذایی می کنند. ” قطب سوم.

دوم ، کشاورزان پرورش عدس به دلیل کاهش تولید از کاهش ذخایر غذایی در خانه رنج می برند.

تلاش برای احیای مجدد

کشاورزان اکنون می گویند رشد عدس زمان و تلاش بیش از حد لازم است ، اما محققان در تلاشند محصول مهم را نجات دهند.

به گفته پودل ، برنامه ملی تحقیقات حبوبات دانه با پشتیبانی از گروه مشاوره تحقیقات بین المللی کشاورزی در گذشته برای جلوگیری از بیماری بیماری بلایت تلاش کرده است. این راه حل ها شامل معرفی انواع مقاوم در برابر سیل است که همچنین می توانند در برابر بیماری قارچ مقاومت کنند.

“ما دریافتیم که برخی از انواع عدس بومی نپال (به عنوان مثال: Black Musuro) آلودگی کمتری دارند [rates]. برخی از انواع مقاوم در برابر سیل در استرالیا تولید شده اند که می توانیم آنها را به نپال نیز بیاوریم. “

اما کشاورزان تمایلی به استفاده از این انواع اصلاح شده ندارند.

راه حل دیگر می تواند آگاهی کشاورزان از تغییر الگوی باران و تهیه پیش بینی به موقع برای انتخاب بهترین زمان برای پرورش عدس باشد. “این به سیستم های پیش بینی هواشناسی به خوبی توسعه یافته نیاز دارد ، به طوری که کشاورزان قادر به دریافت اطلاعات بارندگی قبل از بذر عدس باشند.”

نویسندگان این تحقیق همچنین پیشنهاد کرده اند که کاشت عدس در بسترهای برافراشته می تواند به کاهش مشکل قطع آب کمک کند. پودل توضیح داد: “کاشت بستر باعث می شود که عدس در پشته رشد کند و در هنگام بارندگی زیاد ، آب اضافی از شیارها تخلیه می شود.” با این وجود ، این امر مستلزم سرمایه گذاری در روشهای مکانیزه است که برای کشاورزانی که قبلاً شیوه های مدیریتی ضعیفی دارند دشوار خواهد بود.

از آنجا که عدس پس از برداشت شلتوک رشد می کند ، معرفی شلتوک زودرس می تواند به کشاورزان کمک کند که زودتر عدس را بکارند و بنابراین از آلودگی به بیماری های قارچی جلوگیری کند.

با وجود مشکلات موجود در Terai ، این مطالعه نشان داد که باران بیشتر برای محصولات عدس در تپه هایی که تخلیه آب راحت تر است ، مفید است. نویسندگان می گویند ، این می تواند سرنخی باشد در مورد اینکه کشور برای بهبود تولید عدس باید به کجا توجه کند.

پودل گفت هم کشاورزان و هم دولت از چنین محصول مهمی غافل شده اند. “اینكه دولت عدس را به عنوان یكی از کالاهای اولویت دار در نظر نگرفته است ، نشان می دهد كه محصول از اهمیت برخوردار نیست.”

شارما ، کارمند بازنشسته دولت ، نتیجه گیری کرد: “اما از آنجا که بیشتر مناطق دشتی نزدیک مرز هند است ، انگیزه کمی برای پرورش عدس برای کشاورزان وجود دارد که می توان آن را به راحتی با نرخ ارزان تری در هند خریداری کرد.

قطب سوم یک پلت فرم چند زبانه است که به ارتقا information اطلاعات و بحث در مورد حوزه آبخیز هیمالیا و رودخانه هایی که از آنجا سرچشمه می گیرند اختصاص یافته است. این گزارش در ابتدا در thethirdpole.net منتشر شد و در اینجا با مجوز تکثیر شده است.

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.