رئیس واگنر روسیه می گوید بیش از 20000 سرباز وی در نبرد باخموت کشته شدند.

رئیس واگنر روسیه می گوید بیش از 20000 سرباز وی در نبرد باخموت کشته شدند.

رئیس گروه مزدور واگنر روسیه گفت که 20000 جنگجو را در نبرد باخموت از دست داده است.

این ارقام کاملاً با ادعاهای مورد مناقشه مسکو مبنی بر کشته شدن بیش از 6000 سربازش در طول جنگ تا ژانویه، کاملاً مغایرت داشت. در مقام مقایسه، تلفات رسمی نیروهای شوروی در جنگ 1979-1989 افغانستان 15000 بود.

یوگنی پریگوژین گفت که حدود نیمی از کسانی که در شهر شرقی اوکراین جان باختند، محکومان روسی بودند که برای جنگ 15 ماهه استخدام شده بودند.

مقالات مرتبط

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر، ارتش را به افشای جناح های باخموت متهم می کند.

واگنر

واگنر تا اول ژوئن باخموت را ترک می کند و کنترل را به ارتش روسیه واگذار می کند

اوکراین نگفته است که چه تعداد از سربازانش از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه در فوریه 2022 کشته شده اند.

مقامات کاخ سفید روز چهارشنبه گفتند که اظهارات پریگوژین با برآوردهای خود آنها مبنی بر تسریع خسارات روسیه مطابقت دارد. کاخ سفید در این ماه تخمین زد که نیروهای روسی از دسامبر متحمل 100000 تلفات از جمله 20000 کشته در جنگ شده اند. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در آن زمان گفت که حدود نیمی از کشته شدگان نیروهای واگنر بودند.

تحلیلگران بر این باورند که بسیاری از کسانی که در نبرد 9 ماهه برای باخموت کشته شدند، محکومان روسی بودند که آموزش نظامی کمی داشتند.

پریگوژین – که خود یک محکوم سابق است – بارها از مقامات نظامی روسیه به دلیل عدم تامین مهمات کافی برای سربازانش انتقاد کرده است. او همچنین تاکتیک‌ها، تعهد و توانایی‌های رهبری آنها را زیر سوال برده و شکایت کرده است که به اندازه کافی به نیروهای او برای موفقیت‌های میدان نبرد اعتبار نمی‌دهند.

او فداکاری نیروهایش را برجسته کرد و روز شنبه آنچه را که ادعا کرد تصرف شهر باخموت بود، تبلیغ کرد.

پریگوژین در مصاحبه‌ای که اواخر روز سه‌شنبه با کنستانتین دولگوف، یک استراتژیست سیاسی طرفدار کرملین منتشر شد، انتقادات خود را از این هم فراتر گذاشت و برخی از منطق ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای جنگ را زیر سوال برد. پریگوژین گفت که هدف روسیه از “غیرملیتاریزه کردن” اوکراین نتیجه معکوس داشته است، زیرا ارتش کیف با سلاح ها و آموزش های غربی قوی تر شده است.

پوتین همچنین در حمله به اوکراین به افزایش امنیت روسیه و جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو اشاره کرد. از زمان شروع جنگ، اوکراین برای پیوستن به ناتو درخواست داده است و حملات فرامرزی به روسیه افزایش یافته است.

کربی چهارشنبه در واشنگتن در مورد انگیزه های پریگوژین حدس و گمان زد. و ممکن است که این یک نوع روش بیمارگونه باشد … ادعای اعتبار برای هر آنچه در باخموت توانسته اند به دست آورند، اما همچنین تلاش می کند علناً وزارت دفاع را شرمنده کند که هزینه آن با خون و گنج متحمل شده است. توسط واگنر، و نه توسط ارتش روسیه.

در این مصاحبه، پریگوژین همچنین انکار شدید مسکو مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان توسط نیروهای روسی را به چالش کشید.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید که از فوریه 2022 تا اوایل آوریل 2023، 22734 تلفات غیرنظامی در اوکراین را ثبت کرده است: 8490 کشته و 14244 زخمی.

پریگوژین، یک تاجر ثروتمند با روابط دیرینه با پوتین، به دلیل بداخلاقی‌هایش – که اغلب با فحاشی‌ها همراه است – شناخته می‌شود و قبلاً ادعاهای غیرقابل تأییدی را مطرح کرده بود که بعداً از آنها عقب‌نشینی کرد.

اوایل این ماه، تیم رسانه ای وی ویدئویی از او منتشر کرد که در آن فریاد می زد، فحش می داد و به حدود 30 جسد یونیفرم پوش روی زمین اشاره می کرد و گفت که آنها جنگجویان واگنر بودند که در یک روز جان باختند. او مدعی شد که وزارت دفاع روسیه مردان او را از مهمات گرسنه نگه داشته است و او تهدید کرد که از جنگ برای باخموت دست می کشد.

پریگوژین بارها در مورد حمله متقابلی که مقامات اوکراینی گفته‌اند در حال برنامه‌ریزی هستند هشدار داده است و در مصاحبه روز سه‌شنبه، او گفت که با توجه به حمایت مستمر غرب، نیروهای کی‌یف ممکن است در بیرون راندن نیروهای روسیه از تمام سرزمین‌هایی که در جنوب و شرق اوکراین اشغال کرده‌اند موفق شوند. و همچنین کریمه ضمیمه شده است.

او گفت: «یک سناریوی بدبینانه: به اوکراینی‌ها موشک داده می‌شود، آنها نیرو آماده می‌کنند، البته به حمله خود ادامه می‌دهند، سعی در ضدحمله می‌کنند». آنها به کریمه حمله خواهند کرد، سعی خواهند کرد پل کریمه (به سرزمین اصلی روسیه) را منفجر کنند، خطوط تدارکات (ما) را قطع کنند. بنابراین ما باید برای یک جنگ سخت آماده شویم.»

اعتراف پریگوژین به ضررهای سنگین ظاهراً تأثیر استراتژی اوکراین را نشان می دهد. مقامات اوکراینی گفته اند که هدف آنها در باخموت خسته کردن و تخلیه نیروهای روسیه، منحرف کردن آنها از حفاظت از سرزمینی که در جاهای دیگر اشغال کرده اند، و خرید زمان برای رسیدن تسلیحات و مهمات بیشتر غربی و تکمیل آموزش بوده است.

بزرگترین رسانه دولتی و طرفدار کرملین روسیه مصاحبه پریگوژین را که در یک کانال تلگرامی با تنها 50000 فالوور ارسال شده بود، گزارش نکردند، و بعید است که در روسیه به طور گسترده دیده شود. همچنین وبلاگ نویسان نظامی روسیه که صفحات محبوب تلگرامی آنها منابع مهم اطلاعاتی درباره جنگ برای بسیاری از روس ها هستند، به آن اشاره نکردند.

در میدان نبرد، ستاد کل اوکراین روز چهارشنبه گفت که “نبردهای سنگین” در داخل باخموت ادامه دارد، چند روز پس از آن که روسیه ادعا کرد شهر ویران شده را به طور کامل تصرف کرده است. باخموت در استان دونتسک قرار دارد، یکی از چهار کشور روسیه که پاییز گذشته به طور غیرقانونی ضمیمه شد و تنها بخشی از آن را کنترل می کند.

الکساندر سیرسکی، رئیس نیروی زمینی اوکراین، گفت که نیروهای کیف «به عملیات دفاعی خود» در باخموت ادامه می‌دهند و «موفقیت‌های» نامشخصی در حومه آن به دست آورده‌اند. او توضیح بیشتری نداد.

یک فرمانده اوکراینی در باخموت روز سه شنبه به آسوشیتدپرس گفت که اوکراینی ها قصد دارند روس ها را به دام بیاندازند.

اکنون ما نیازی به جنگیدن در باخموت نداریم. ما باید آن را از جناحین محاصره کنیم و آن را مسدود کنیم. “پس باید آن را “جارو” کنیم. این مناسب‌تر است و این کاری است که ما اکنون انجام می‌دهیم.»

در جاهای دیگر، حملات بیشتر در یک منطقه مرزی ادامه یافت که مقامات روسی ادعا کرده بودند پس از یکی از جدی ترین تهاجمات از زمان آغاز جنگ، آرام شده است. یک مقام محلی روز چهارشنبه گفت که نیروهای روسیه «تعداد زیادی» پهپاد را در منطقه بلگورود جنوبی روسیه سرنگون کردند، یک روز پس از آن که مسکو اعلام کرد نیروهایش یک حمله فرامرزی از اوکراین را سرکوب کردند.

ویاچسلاو گلادکوف فرماندار بلگورود در تلگرام گفت که این پهپادها یک شبه رهگیری شدند و یک پهپاد روز چهارشنبه در خارج از پایتخت منطقه که بلگورود نیز نامیده می شود، سرنگون شد. وی گفت که به کسی آسیب نرسیده است، اما به اموال خسارت وارد شده است.

مقامات اوکراینی هیچ اظهار نظری فوری نکردند. در مسکو، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه قول داد که به چنین حملاتی “به سرعت و به شدت خشن” پاسخ دهد.

جزئیات این حادثه در منطقه روستایی، در حدود 80 کیلومتری (45 مایلی) شمال شهر خارکف در شرق اوکراین و دور از خط مقدم جنگ، نامشخص است.

مسکو عامل این حمله را خرابکاران ارتش اوکراین دانست. کیف آن را قیام پارتیزان های روسی علیه کرملین توصیف کرد. نمی‌توان این دو نسخه را با هم تطبیق داد، با قاطعیت گفت که چه کسی پشت حمله بود یا اهداف آن را مشخص کرد.

این منطقه یک مرکز نظامی روسیه است که انبارهای سوخت و مهمات دارد. منطقه بلگورود، مانند منطقه همسایه بریانسک و سایر مناطق مرزی، شاهد سرریزهای پراکنده جنگ بوده است.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام