روسیه با طرح استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در بلاروس پیش می رود

روسیه با طرح استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در بلاروس پیش می رود

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس. پرونده رویترز

روسیه روز پنجشنبه طرحی را برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، که رهبر آن اعلام کرد کلاهک‌های هسته‌ای از قبل در راه است، در اولین استقرار چنین بمب‌هایی توسط کرملین در خارج از روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 انجام داد.

وزارت امور خارجه آمریکا طرح استقرار را محکوم کرد اما اعلام کرد که واشنگتن قصد تغییر موضع خود در قبال سلاح های هسته ای راهبردی را ندارد و هیچ نشانه ای از آمادگی روسیه برای استفاده از بمب هسته ای ندیده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از اعزام سربازان به اوکراین در 15 ماه پیش، مدعی شد که ایالات متحده و متحدانش در حال تشدید جنگ نیابتی علیه روسیه هستند.

طرح استقرار هسته ای توسط پوتین در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی در 25 مارس اعلام شد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع پوتین در دیدار با همتای بلاروس خود در مینسک گفت: «غرب جمعی اساساً در حال جنگی اعلام نشده علیه کشورهای ما است.

شویگو گفت که غرب تمام تلاش خود را برای “توسعه و تشدید درگیری مسلحانه در اوکراین” انجام می دهد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، گفت که سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی طبق دستوری که پوتین امضا کرده بود، در حال حرکت است، اگرچه هیچ تاییدی از آن از سوی کرملین وجود ندارد.

لوکاشنکو در مسکو به خبرنگاران گفت: «حرکت تسلیحات هسته‌ای از قبل آغاز شده است».

وی در پاسخ به این سوال که آیا این سلاح ها قبلاً در بلاروس بوده است، گفت: “احتمالا. وقتی برگشتم چک می کنم.»

ذخیره سازی سلاح های هسته ای

شویگو گفت اسنادی که او در مینسک امضا می کند مربوط به روند ذخیره سازی سلاح های هسته ای تاکتیکی در بلاروس است.

در واشنگتن، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، این طرح ها را “آخرین نمونه رفتار غیرمسئولانه ای است که از زمان تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در بیش از یک سال پیش دیده ایم.”

میلر هشدار واشنگتن را تکرار کرد که استفاده از سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی یا هسته ای در درگیری با “عواقب شدید” مواجه خواهد شد، بدون اینکه آن پیامدها را مشخص کند.

میلر به خبرنگاران گفت: «فقط اضافه می‌کنم که ما هیچ دلیلی برای تعدیل موقعیت استراتژیک هسته‌ای خود یا هیچ نشانه‌ای مبنی بر آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای ندیده‌ایم».

پوتین بارها هشدار داده است که روسیه که بیش از هر کشور دیگری دارای تسلیحات هسته‌ای است، از همه ابزارها برای دفاع از خود استفاده خواهد کرد و او جنگ اوکراین را نبردی برای بقای روسیه در برابر غرب متجاوز قلمداد کرده است.

ایالات متحده و متحدانش می‌گویند که می‌خواهند اوکراین نیروهای روسیه را در میدان نبرد شکست دهد، اما انکار می‌کنند که می‌خواهند روسیه را نابود کنند – و انکار می‌کنند که جنگ اوکراین به هر نحوی با گسترش ناتو پس از شوروی مرتبط باشد.

بلاروس با سه عضو ناتو – لهستان، لیتوانی و لتونی مرز دارد. روسیه همچنان کنترل تسلیحات را در دست خواهد داشت.

برتری تسلیحات هسته ای تاکتیکی روسیه

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برای دستاوردهای تاکتیکی در میدان نبرد استفاده می‌شوند و معمولاً از نظر بازدهی کمتر از سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک هستند که برای تخریب شهرهای ایالات متحده یا روسیه طراحی شده‌اند.

وقتی صحبت از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی به میان می‌آید، روسیه از نظر عددی برتری زیادی نسبت به ایالات متحده و اتحاد نظامی ناتو دارد: ایالات متحده معتقد است روسیه حدود 2000 کلاهک تاکتیکی از این دست دارد.

ایالات متحده حدود 200 سلاح هسته ای تاکتیکی دارد که نیمی از آنها در پایگاه هایی در اروپا هستند.

شویگو گفت: موشک‌های اسکندر-ام که می‌توانند کلاهک‌های متعارف یا هسته‌ای را حمل کنند، به نیروهای مسلح بلاروس تحویل داده شده و برخی از هواپیماهای سوخو-25 برای استفاده احتمالی از سلاح‌های هسته‌ای تبدیل شده‌اند.

به نقل از وزارت وی، شویگو گفت: «نظامیان بلاروس آموزش های لازم را دیده اند.

ایالات متحده گفته است که جهان با بزرگترین خطر هسته ای از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 به دلیل اظهارات پوتین در جریان درگیری اوکراین مواجه است، اما مسکو می گوید موضع این کشور به اشتباه تفسیر شده است.

معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای که توسط اتحاد جماهیر شوروی امضا شد، می‌گوید هیچ قدرت هسته‌ای نمی‌تواند سلاح یا فناوری هسته‌ای را به یک قدرت غیرهسته‌ای منتقل کند، اما اجازه می‌دهد تا این سلاح‌ها در خارج از مرزهای خود مستقر شوند، اما تحت شرایط زیر کنترل آن

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام