روسیه می گوید که انتقال F-16 به کیف سوالاتی را در مورد دخالت ناتو ایجاد می کند

روسیه می گوید که انتقال F-16 به کیف سوالاتی را در مورد دخالت ناتو ایجاد می کند

سفیر روسیه در ایالات متحده، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، در اوایل روز دوشنبه گفت که در بحبوحه گزارش‌هایی مبنی بر اینکه غرب جت‌های جنگنده F16 را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد، گفت که انتقال جت‌های جنگنده به کیف، موضوع دخالت ناتو در درگیری را مطرح می‌کند.

آنتونوف در اظهاراتی که در کانال پیام رسان تلگرام سفارت منتشر شد، گفت: «هیچ زیرساختی برای عملیات اف-16 در اوکراین وجود ندارد و تعداد خلبانان و پرسنل تعمیر و نگهداری مورد نیاز نیز وجود ندارد».

F-16 ها سیستم های تسلیحاتی با کارایی بالا با برد 500 مایل (860 کیلومتر) در نظر گرفته می شوند و ارتقاء یافته ای برای هواپیماهایی هستند که در حال حاضر در ناوگان اوکراین هستند.

مقالات مرتبط

جو بایدن بسته جدید تسلیحات و مهمات آمریکا را برای اوکراین اعلام کرد

جو

گزارش: آمریکا در سال 2022 به اکثر رژیم های خودکامه سلاح فروخت

اگر جنگنده‌های آمریکایی از فرودگاه‌های ناتو که توسط «داوطلبان» خارجی کنترل می‌شوند، بلند شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه برنامه های آموزشی برای خلبانان اوکراینی در جت های جنگنده F-16 را تایید کرد و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به بایدن اطمینان داد که این هواپیما برای رفتن به خاک روسیه استفاده نخواهد شد.

آنتونوف گفت که هرگونه حمله اوکراین به کریمه حمله به روسیه تلقی خواهد شد.

آنتونوف گفت: «این مهم است که ایالات متحده کاملاً از پاسخ روسیه آگاه باشد.

اوکراین حملات خود را به اهداف تحت کنترل روسیه به ویژه در شبه جزیره کریمه که روسیه در سال 2014 از اوکراین ضمیمه کرد، تشدید کرده است.

چرا اوکراین جت های جنگنده F-16 می خواهد؟

اوکراین از همان مراحل اولیه جنگ برای جت های غربی فشار آورده است و اصرار دارد که هواپیماهای پیشرفته به آنها در جنگ کمک می کند و به آنها اجازه می دهد تا به نیروهای روسیه حمله کنند.

نزدیک به یک سال پیش، دو خلبان جنگنده اوکراینی که خواستار شناسایی با علائم تماس «ماه ماهی» و «جوس» بودند با خبرنگاران در واشنگتن دیدار کردند تا در مورد دریافت F-16 Fighting Falcons که دارای رادارها، حسگرها و قابلیت‌های موشکی پیشرفته‌تری هستند بحث کنند. .

در فوریه، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، زمانی که در بروکسل از او پرسیده شد کشورش به چه کمک نظامی نیاز دارد، تصویر یک هواپیمای جنگی را در دست گرفت. و اوایل ماه جاری، رئیس‌جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، در جریان سفر به آلمان گفت که او بر متحدانش فشار می‌آورد تا «ائتلافی برای جت‌های جنگنده» ایجاد کنند که هواپیماهای جنگی مورد نیاز اوکراین برای مقابله با تسلط هوایی روسیه را در اختیار اوکراین قرار دهد.

رهبران اوکراین استدلال کرده اند که F-16 بسیار برتر از ناوگان جنگی موجود در دوران شوروی است. در پاسخ به این درخواست‌ها، ایالات متحده راه‌هایی برای ارائه برخی از قابلیت‌های پیشرفته بدون ارائه جت‌های واقعی پیدا کرده است.

برای مثال، مهندسان نیروی هوایی راه‌هایی برای اصلاح موشک ضد تشعشع هوا به سطح HARM پیدا کردند تا بتواند توسط میگ‌های اوکراینی حمل و شلیک شود. این موشک و سیستم هدف گیری آن، جت را قادر می سازد تا رادارهای زمینی دشمن را شناسایی و آنها را منهدم کند.

چرا ایالات متحده مخالفت کرده است؟

چندین ماه بود که مقامات ارشد آمریکایی – از بایدن به بعد – به طور علنی ارسال F-16 به اوکراین را رد کرده بودند. و ایالات متحده تاکنون اجازه نداده بود سایر کشورها فالکون های ساخت ایالات متحده خود را به اوکراین صادر کنند.

اخیراً در روز دوشنبه، پس از اینکه زلنسکی بار دیگر تمایل خود را برای F-16 و دیگر جت‌ها اعلام کرد، از جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، پرسیده شد که آیا ایالات متحده به هیچ وجه موضع خود را در مورد F-16 که تمرکز مناسبی برای کمک‌های نظامی نیستند، تغییر داده است. کربی گفت: نه.

بایدن در ماه‌های اخیر با طرح سؤالات مشابه، از تأیید F-16 خودداری کرد. در یکی از نمونه‌های اوایل سال جاری، از او پرسیده شد که چرا با ارسال آنها مخالفت می‌کنید، و او پاسخ داد: “چون باید آنها را اینجا نگه داریم.”

مقامات آمریکایی در پنتاگون تاکید کرده‌اند که کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین بر اساس آنچه این کشور برای مبارزه با جنگ بیشتر به آن نیاز دارد، بوده است. بنابراین تاکید بر ارسال سیستم‌های دفاع هوایی و میلیون‌ها گلوله راکت، موشک و مهمات دیگر بوده است – در حالی که اوکراین برای یک حمله بهاری بسیار مورد انتظار آماده می‌شود.
با این حال، دلیل کلیدی دیگر، نگرانی مداوم است که ارسال جت های جنگنده به اوکراین باعث خشم روس ها، تحریک رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و احتمالا تشدید یا گسترش جنگ می شود.

خب، در فکر دوم…

با وجود همه نگرانی ها، ایالات متحده بارها و بارها در طول جنگ ثابت کرده است که می تواند نظر خود را تغییر دهد.

در اوایل، ایالات متحده از ارسال باتری های موشکی پاتریوت، موشک های دوربرد یا تانک خودداری کرد. و در هر مورد، سرانجام در برابر فشار متحدان تسلیم شد و موافقت کرد که سلاح های پیشرفته تر ارسال کند.

نکته قابل توجه چرخش اخیر در تانک های M1A1 آبرامز بود. برای ماه‌ها، ایالات متحده گفته بود که آبرامز بسیار پیچیده است و به حمایت لجستیکی بیش از حد از نیروهای اوکراینی نیاز دارد. تحت فشار فزاینده کشورهای اروپایی که می خواستند تانک های خود را به اوکراین بفرستند، ایالات متحده سرانجام با ارسال 31 آبرام به اوکراین موافقت کرد. انتظار می رود آموزش به زودی آغاز شود.

تاییدیه F-16 طولانی و کند بوده است. علیرغم اصرار عمومی – برای ماه‌ها – مبنی بر اینکه هیچ حرکتی در F-16 وجود ندارد، پنتاگون در ماه مارس دو خلبان نیروی هوایی اوکراین را به پایگاه گارد ملی موریس در توسان، آریزونا آورد تا آنها را با F-16 آشنا کند و یاد بگیرد. نحوه آموزش خلبانان

مقامات ایالات متحده از بحث عمومی درباره این رویداد خودداری کردند، اما به طور خصوصی گفتند که این دو خلبان با شبیه سازهای F-16 پرواز کردند و احساسی نسبت به آموزش پیدا کردند. در همین حال، نیروی هوایی ایالات متحده بینشی در مورد مدت زمان لازم برای یادگیری سیستم های پیشرفته تر F-16 برای یک خلبان جنگنده با تجربه اوکراینی بدست آورد. مقامات تشخیص دادند که اگر خلبان ها قبلاً برای پرواز با جنگنده های دوران شوروی خود آموزش دیده باشند، به طور واقع بینانه می توان این کار را در حدود چهار ماه انجام داد.

چیزی که ما هنوز نمی دانیم

به گفته مقامات آمریکایی، بایدن به رهبران ژاپن گفت که ایالات متحده در آموزش F-16 شرکت خواهد کرد و تصمیم گیری در مورد تهیه این جت ها بعداً اتخاذ خواهد شد.

مقامات گفتند که هنوز مشخص نیست که آیا ایالات متحده به سادگی به کشورهای دیگر اجازه می دهد تا F-16 به اوکراین ارسال کنند یا اینکه ایالات متحده نیز تعدادی از آنها را ارسال خواهد کرد. و هیچ تخمینی مبنی بر اینکه چه تعداد از جت ها و چه زمانی ارائه خواهند شد وجود ندارد. مقامات اذعان می کنند که به موقع برای حمله بهاری پیش بینی شده نخواهد بود.

و در حالی که مقامات گفته اند که این آموزش به زودی آغاز می شود، هنوز مشخص نیست که کجا خواهد بود، چند خلبان آموزش خواهند دید و چقدر طول می کشد.

نیروی هوایی ایالات متحده دارای دو بال F-16 در اروپا است: بال جنگنده 31 در پایگاه هوایی آویانو در ایتالیا و بال جنگنده 52 در پایگاه هوایی Spangdahlem در آلمان. ایالات متحده همچنین به طور معمول جنگنده های F-16 را به صورت چرخشی در گروه های کوچکتر به داخل و خارج اروپا می فرستد.

(با ورودی های آژانس)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام