سازمان ملل هشدار داد که ال نینو ممکن است در ماه های آینده توسعه یابد و دمای جدیدی را ثبت کند

سازمان ملل هشدار داد که ال نینو ممکن است در ماه های آینده توسعه یابد و دمای جدیدی را ثبت کند

تصویر نمایشی فایل AFP

ژنو، سوئیس: آنجا سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هشدار داد که احتمال افزایش پدیده آب و هوای ال نینو در ماه های آینده وجود دارد که باعث افزایش دمای جهانی و احتمالا رکوردهای جدید گرما خواهد شد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل، اکنون پیش بینی می شود که ال نینو تا پایان جولای با احتمال 60 درصد و تا پایان سپتامبر 80 درصد ظهور کند.

ویلفران موفوما اوکیا، رئیس بخش خدمات پیش‌بینی آب و هوای منطقه‌ای WMO، در حالی که در ژنو به خبرنگاران گفت: «این وضعیت آب و هوا و الگوهای آب و هوایی را در سراسر جهان تغییر خواهد داد.

سازمان ملل می گوید سطح آلودگی CO2 در بالاترین رکورد سالانه قرار دارد

سال 2017 ممکن است یکی از سه سال گرم ترین سال بدون ال نینو باشد

ال نینو، که یک الگوی آب و هوایی طبیعی است که معمولاً با افزایش گرما در سراسر جهان و همچنین خشکسالی در برخی از نقاط جهان و باران های شدید در سایر نقاط مرتبط است، آخرین بار در سال 2018-2019 رخ داده است.

با این حال، از سال 2020، جهان با یک La Nina بسیار طولانی – نقطه مقابل خنک کننده ال نینو – مواجه شده است که اوایل امسال به پایان رسید و راه را به شرایط خنثی فعلی واگذار کرد.

با این حال، سازمان ملل اعلام کرده است که هشت سال گذشته گرم ترین سال ثبت شده تا کنون بوده است، علیرغم اینکه اثر خنک کنندگی لانینا تقریباً نیمی از آن دوره را در بر گرفته است.

بدون آن پدیده آب و هوایی، وضعیت گرم شدن هوا می توانست بدتر باشد.

افزایش گرمای جهانی احتمالا

پتری تالاس، رئیس WMO در بیانیه ای گفت، لا نینا “به عنوان یک ترمز موقت برای افزایش دمای جهانی عمل کرد.”

او گفت: اکنون جهان باید برای توسعه ال نینو آماده شود.

او گفت که ورود مورد انتظار الگوی گرمایش آب و هوا “به احتمال زیاد منجر به افزایش جدید گرمایش جهانی و افزایش احتمال شکستن رکوردهای دما خواهد شد.”

در این مرحله، هیچ نشانه ای از قدرت یا مدت زمان ظهور ال نینو وجود ندارد.

آخرین مورد بسیار ضعیف در نظر گرفته شد، اما قبل از آن، بین سال‌های 2014 و 2016، یکی از قوی‌ترین‌های تاریخ محسوب می‌شد که پیامدهای بدی داشت.

WMO خاطرنشان کرد که سال 2016 “به دلیل “ضربه مضاعف” یک رویداد بسیار قدرتمند ال نینو و گرم شدن ناشی از گازهای گلخانه ای توسط انسان، گرم ترین سال ثبت شده بود.

از آنجایی که اثر ال نینو بر دمای کره زمین معمولا یک سال پس از ظهور خود را نشان می دهد، این تأثیر احتمالاً در سال 2024 آشکار خواهد شد.

اوکیا گفت: “ما انتظار داریم در دو سال آینده افزایش جدی در دمای جهانی داشته باشیم.”

آب و هوای شدیدتر

طالاس تاکید کرد که ورود ال نینو می تواند اثرات مثبتی داشته باشد، و اشاره کرد که “ممکن است خشکسالی در شاخ آفریقا و سایر اثرات مرتبط با لانینا را مهلت دهد.”

او گفت، اما «همچنین می‌تواند باعث ایجاد رویدادهای شدید آب و هوایی و آب و هوایی شود» و بر نیاز به سیستم‌های هشدار اولیه مؤثر برای «ایمن نگه داشتن مردم» تأکید کرد.

WMO گفت که هیچ دو رویداد ال نینو یکسان نیستند و اثرات آنها تا حدی به زمان سال بستگی دارد و افزود که این سازمان و خدمات ملی هواشناسی از نزدیک تحولات را رصد خواهند کرد.

الگوی آب و هوا به طور متوسط ​​هر دو تا هفت سال یکبار اتفاق می افتد و معمولاً 9 تا 12 ماه طول می کشد.

معمولاً با گرم شدن دمای سطح اقیانوس در مرکز و شرق اقیانوس آرام استوایی مرتبط است.

افزایش بارندگی معمولاً در بخش‌هایی از جنوب آمریکای جنوبی، جنوب ایالات متحده، شاخ آفریقا و آسیای مرکزی مشاهده می‌شود، در حالی که خشکسالی‌های شدید می‌تواند در استرالیا، اندونزی و بخش‌هایی از جنوب آسیا رخ دهد.

WMO گفت: در طول تابستان در نیمکره شمالی، آب گرم ال نینو همچنین می تواند به طوفان ها در مرکز و شرق اقیانوس آرام کمک کند، در حالی که مانع از تشکیل طوفان در حوضه اقیانوس اطلس می شود.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام