ماموریت «پیچیده» نجات فرانسوی 100 نفر را از سودان تخلیه کرد

پاریسمقامات روز یکشنبه گفتند که فرانسه در اولین پرواز خود پس از یک عملیات “پیچیده” نجات، حدود 100 نفر را از سودان خارج کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه گفت: اولین پرواز نجات به جیبوتی شهروندان بریتانیا، فرانسه، آلمان و سوئیس و همچنین کشورهای آفریقایی مانند اتیوپی و مراکش را حمل کرد.

او گفت: «آنها خسته، پرتنش هستند، اما از اینکه سالم و سلامت به آنجا رسیده اند، بسیار راحت هستند.

تخلیه‌شدگان مجبور شدند برای سوار شدن به هواپیماها از خط مقدم نبرد در اطراف پایتخت خارطوم عبور کنند و سفارت فرانسه به مذاکره برای آتش‌بس با نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی (RSF) که در حال نبرد با ارتش هستند، کمک می‌کند.

این مقام گفت: «باید بر ماهیت پیچیده این عملیات تاکید کنم.

انتظار می رود دومین پرواز با 100 نفر دیگر عصر یکشنبه با 100 سرنشین دیگر حرکت کند.

یک مقام وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درباره گزارش های تایید نشده مبنی بر زخمی شدن یک تبعه فرانسوی در روز یکشنبه بر اثر تیراندازی به کاروان نجات، از اظهار نظر خودداری کرد.

یک مقام وزارت دفاع در همان جلسه توجیهی با خبرنگاران گفت: «با ادامه عملیات، نمی‌خواهیم در مورد این نوع شایعات اظهار نظر کنیم».

آنها جزئیاتی از روند طولانی برنامه ریزی و مذاکرات منتهی به عملیات روز یکشنبه را بیان کردند.

یافتن اتباع فرانسوی و سایر اتباع خارجی به دلیل عدم پوشش شبکه تلفن و عدم وجود برق مشکل بوده است.

یک ماموریت تخلیه از طریق جاده در نظر گرفته شد، اما پس از آن به دلیل نگرانی های امنیتی و همچنین مشکلات در تامین غذا و سوخت کنار گذاشته شد.

پس از انتخاب گزینه هوابرد، رئیس جمهور امانوئل ماکرون با همتای اتیوپیایی خود تماس گرفت تا اجازه دهد پروازها از فضای هوایی اتیوپی در مسیر خود به جیبوتی استفاده کنند.

این مقام وزارت امور خارجه گفت: ما با برخی از کشورها که فضای هوایی خود را بسته بودند، مشکل داشتیم.

این مقام افزود، یک پزشک در هواپیمای فرانسوی برای کمک به تخلیه‌شدگان، که بسیاری از آنها از مصیبت‌هایشان در خارطوم که در آن مواد غذایی و سوخت کم است، “به طور قابل‌توجهی تحت تاثیر روانی قرار گرفتند” بود.

انتظار می رود فرانسه صبح روز دوشنبه پروازهای نجات دیگری را ارسال کند.

(با ورودی های AFP)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام