نماینده سازمان ملل می‌گوید که در جریان درگیری‌ها بین ارتش و شبه‌نظامیان RSF، بیش از 185 نفر کشته شدند

فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که بیش از 185 نفر در سودان در درگیری بین نیروهای وفادار به دو ژنرال ارشد این کشور کشته شده اند.

وی افزود که بیش از 1800 نفر در درگیری هایی که بامداد شنبه آغاز شد زخمی شده اند.

ارتش سودان و یک گروه شبه‌نظامی موسوم به نیروهای پشتیبانی سریع با سلاح‌های سنگین و حتی هواپیما در پایتخت خارطوم و سایر نقاط در حال نبرد هستند. غیرنظامیان گرفتار آتش متقابل شده اند، زیرا بسیاری از آنها در خانه های خود پناه گرفته اند.

پایتخت خارطوم به منطقه جنگ تبدیل می شود

در میان انفجارها، مردم در پایتخت خارطوم و دیگر شهرها همچنان در خانه های خود جمع شده اند. دو طرف متخاصم در منطقه پرجمعیت شهری با مسلسل های سنگین، تانک ها و توپخانه با آن مبارزه کرده اند. جت های جنگنده از بالای سر به پرواز درآمدند و آتش ضدهوایی آسمان را با تاریکی روشن کرد.

عطیه عبدالله عطیا، دبیر سندیکای پزشکان سودان که تلفات را ردیابی کرده است، گفت: اما تلفات احتمالاً بسیار بیشتر است زیرا اجساد زیادی در خیابان‌های اطراف مرکز خارطوم وجود دارد که به دلیل درگیری‌ها هیچ کس نمی‌تواند به آنها دسترسی پیدا کند. هیچ خبری رسمی در مورد تعداد جنگجویان کشته شده منتشر نشده است.

انفجار ناگهانی خشونت در آخر هفته بین دو ژنرال ارشد کشور، که هر کدام توسط ده‌ها هزار جنگجو حمایت می‌شوند، میلیون‌ها نفر را در خانه‌هایشان یا هر جایی که می‌توانستند سرپناهی پیدا کنند، گرفتار شد و منابع در بسیاری از مناطق رو به پایان بود. دیپلمات‌های ارشد در چهار قاره برای میانجی‌گری آتش بس تلاش کردند و شورای امنیت سازمان ملل قرار بود درباره این بحران بحث کند.

عوادیا محمود کوکو، رئیس اتحادیه هزاران چای فروش و سایر کارگران مواد غذایی، از خانه خود در منطقه ای در جنوب خارطوم گفت: «تیراندازی و گلوله باران همه جا را فرا گرفته است.

او گفت که یک گلوله روز یکشنبه به خانه یکی از همسایگان اصابت کرد و حداقل سه نفر را کشت. ما نمی‌توانستیم آنها را به بیمارستان ببریم یا دفن کنیم.»

در مرکز خارطوم، تیراندازی مداوم فوران کرد و دود سفید در نزدیکی مقر اصلی نظامی، یک جبهه اصلی جنگ بلند شد. یکی از دانشجویان در ویدئویی که دوشنبه در اینترنت منتشر شد، گفت که در نزدیکی، حداقل 88 دانشجو و کارمند در کتابخانه دانشکده مهندسی در دانشگاه خارطوم از زمان شروع جنگ به دام افتاده اند. او گفت که یک دانش آموز در جریان درگیری های بیرون کشته شد و یک دانش آموز دیگر زخمی شد. او گفت که آنها غذا و آب ندارند و اتاقی پر از مردمی را نشان داد که روی زمین خوابیده بودند.

حتی در کشوری با سابقه طولانی کودتاهای نظامی، صحنه‌های جنگ در پایتخت و شهر همجوار آن Omdurman در آن سوی رود نیل بی‌سابقه بود. این آشفتگی درست چند روز پیش از برگزاری جشن عید فطر توسط سودانی ها رخ می دهد، تعطیلاتی که پایان ماه رمضان، ماه روزه داری اسلامی است.

جنگ قدرت ژنرال عبدالفتاح برهان، فرمانده نیروهای مسلح، را در مقابل ژنرال محمد حمدان داگالو، رئیس نیروهای پشتیبانی سریع، یک گروه شبه نظامی قرار می دهد. متحدان سابق به طور مشترک کودتای نظامی اکتبر 2021 را ترتیب دادند که انتقال سودان به دموکراسی را از مسیر خود خارج کرد. خشونت اکنون کشور را به یک درگیری داخلی گسترده‌تر می‌اندازد، درست زمانی که سودانی‌ها تلاش می‌کردند پس از دهه‌ها حکومت نظامی، تلاش برای یک دولت دموکراتیک و غیرنظامی را احیا کنند.

ایالات متحده، سازمان ملل و دیگران خواستار آتش بس شده اند. مصر، که از ارتش سودان حمایت می کند، و عربستان سعودی و امارات متحده عربی – که در سال های اخیر با اعزام هزاران جنگجو برای حمایت از جنگ خود در یمن، روابط نزدیکی با نیروهای RSF برقرار کردند – همچنین از هر دو طرف خواسته اند که از قدرت کناره گیری کنند.

اما هر دو ژنرال تا به حال وارد عمل شده اند و خواستار تسلیم شدن طرف مقابل و رد مذاکرات شده اند.

داگالو که نیروهایش از شبه‌نظامیان بدنام جنجاوید در منطقه دارفور سودان رشد کردند، روز دوشنبه در بیانیه‌ای در توییتر خود را مدافع دموکراسی معرفی کرد و برهان را متجاوز و یک «اسلام‌گرای افراطی» معرفی کرد. هر دو ژنرال سابقه طولانی در نقض حقوق بشر دارند و فعالان دموکراسی خواه را سرکوب کرده اند.

نبردهای سنگین در چندین بخش از پایتخت و اومدورمان، جایی که دو طرف ده‌ها هزار نیرو را وارد کرده‌اند و تقریباً در همه محله‌ها مستقر کرده‌اند، درگرفت. عطیه از سندیکای پزشکان گفت که حداقل شش بیمارستان در خارطوم به دلیل آسیب های ناشی از درگیری ها، درگیری های اطراف یا به دلیل کمبود سوخت تعطیل شدند.

هادیا سعید، یک زن خانه دار، گفت که او و سه فرزندش از ترس گلوله باران در یک اتاق در طبقه همکف خانه خود پناه گرفته بودند، زیرا تیراندازی در منطقه بحری در شمال خارطوم به گوش می رسید. آنها برای چند روز دیگر غذا دارند، اما “بعد از آن ما نمی دانیم چه کنیم.”

ساکنان گفتند که درگیری شدید با توپخانه و سایر سلاح های سنگین بعد از ظهر روز دوشنبه در محله گبرا در جنوب غربی خارطوم شدت گرفت. اسماء التوم، یک پزشک ساکن در این منطقه، گفت که مردم در داخل خانه های خود گیر افتاده بودند و فریاد می زدند.

نبردها به ویژه در اطراف پایگاه های اصلی هر یک از طرفین، واقع در میان مناطق غیرنظامی، و در ساختمان های استراتژیک دولتی شدید بوده است.

ارتش روز دوشنبه مدعی شد که امنیت ساختمان اصلی تلویزیون در Omdurman را حفظ کرده است و جنگنده‌های RSF را که روزها تلاش می‌کردند این ساختمان را تصرف کنند، دفع کرد. تلویزیون دولتی سودان پخش خود را از سر گرفت.

ارتش روز یکشنبه زمانی که RSF اعلام کرد که پادگان و پایگاه اصلی خود را در Omdurman که نیروهای مسلح با حملات هوایی مورد حمله قرار داده بودند، رها کرده است، به پیروزی قابل توجهی دست یافت. ویدئوهای آنلاین دوشنبه که ظاهراً اجساد ده‌ها مرد را نشان می‌دهد که گفته می‌شود جنگجویان RSF در پایگاه هستند، روی تخت‌ها، کف یک درمانگاه و بیرون در یک حیاط پخش شده‌اند. صحت ویدیوها را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد.

ارتش و نیروهای RSF همچنین در اکثر مراکز عمده در سراسر کشور، از جمله در غرب منطقه دارفور و بخش‌هایی از شمال و شرق، در کنار مرزهای مصر و اتیوپی مشغول جنگ بودند. نبردها روز دوشنبه در اطراف یک پایگاه هوایی استراتژیک در Merowe در 350 کیلومتری شمال غربی پایتخت درگرفت و هر دو طرف مدعی کنترل این تاسیسات شدند.

تنها چهار سال پیش، سودان پس از یک قیام مردمی که به سرنگونی رهبر مستبد دیرینه عمر البشیر کمک کرد، امید را برانگیخت.

اما آشفتگی پس از آن، به ویژه کودتای 2021، انگیزه دموکراسی را ناکام گذاشته و اقتصاد را ویران کرده است. یک سوم جمعیت – حدود 16 میلیون نفر – اکنون به کمک های بشردوستانه در این کشور غنی از منابع، که سومین کشور بزرگ آفریقا است، وابسته است.

سازمان خیریه بین المللی Save the Children اعلام کرد اکثر فعالیت های خود را در سرتاسر سودان به طور موقت به حالت تعلیق درآورده است. این سازمان گفت غارتگران به دفاتر آن در دارفور یورش بردند و لوازم پزشکی، لپ تاپ، وسایل نقلیه و یک یخچال را به سرقت بردند. برنامه جهانی غذا پس از کشته شدن سه کارمند در دارفور، عملیات خود را در آخر هفته به حالت تعلیق درآورد و کمیته نجات بین المللی نیز اکثر عملیات ها را متوقف کرده است.

در شرایطی که ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کشورهای آفریقایی و عربی همگی خواستار پایان دادن به جنگ بودند، شورای امنیت سازمان ملل قرار بود اواخر دوشنبه درباره تحولات سودان بحث کند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که در حال رایزنی با اتحادیه عرب، اتحادیه آفریقا و رهبران منطقه است و از هر کسی که دارای نفوذ است می‌خواهد برای صلح فشار بیاورد.

وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد که سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر در تماس های تلفنی جداگانه با همتایان سعودی و فرانسوی خود درباره خشونت ها گفتگو کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست گروه هفت کشور ثروتمند در ژاپن در روز دوشنبه گفت سودانی‌ها «می‌خواهند ارتش به پادگان‌ها بازگردد. آنها دموکراسی می خواهند. آنها خواهان دولت تحت رهبری غیرنظامیان هستند، سودان باید به آن مسیر بازگردد.»

برهان و داگالو تحت فشار بین‌المللی اخیراً با احزاب سیاسی و گروه‌های طرفدار دموکراسی توافق کردند.

با این حال، این توافق در مورد موارد کلیدی اختلاف مبهم بود، از جمله اینکه چگونه نیروهای RSF در نیروهای مسلح ادغام می شوند و چه کسی کنترل نهایی را در اختیار خواهد داشت. با افزایش تنش بین ژنرال ها، امضای قرارداد بارها به تعویق افتاد.

با ورودی های AP

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام