نماینده چین حاکمیت کشورهای پس از شوروی را زیر سوال می برد

فرانسه: نماینده چین حاکمیت کشورهای پس از فروپاشی شوروی را زیر سوال می برد

لو شای، سفیر چین در فرانسه. خبرگزاری فرانسه

پاریسلو شای، سفیر چین در فرانسه، پس از زیر سوال بردن حاکمیت کشورهای پس از فروپاشی شوروی، خشم در اروپای شرقی و “تعجب” در پاریس برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لو شای در سخنرانی در یک برنامه تلویزیونی به کشورهایی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پدیدار شدند، پیشنهاد کرد “از نظر حقوق بین الملل وضعیت موثری ندارند زیرا توافق بین المللی وجود ندارد که وضعیت آنها را به عنوان کشورهای مستقل تایید کند.”

اظهار نظر سفیر چین نه تنها در مورد اوکراین – که روسیه در فوریه سال گذشته به آن حمله کرد – بلکه همه جمهوری‌های شوروی سابق که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به عنوان کشورهای مستقل ظهور کردند، از جمله بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا، تردید ایجاد کرد.

در بیانیه ای که اواخر روز شنبه از سوی وزارت خارجه فرانسه منتشر شد، آمده است که “با تعجب از اظهارات سفیر مطلع شده است”.

این بیانیه می افزاید: «این بر عهده چین است که بگوید آیا این اظهارات منعکس کننده موضع این کشور است یا خیر که امیدواریم چنین نباشد.

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توئیتر خود نوشت: اظهارات سفیر چین در فرانسه در مورد قوانین بین المللی و حاکمیت کشورها کاملا غیرقابل قبول است. ما انتظار توضیح از طرف چینی و انکار کامل این بیانیه را داریم.»

همتای لیتوانیایی او، گابریلیوس لندسبرگیس، افزود: «اگر کسی هنوز در تعجب است که چرا کشورهای بالتیک به چین برای «میانجی صلح در اوکراین» اعتماد ندارند، اینجاست که یک سفیر چین استدلال می‌کند که کریمه روسیه است و مرزهای کشورهای ما مبنای قانونی ندارد. “

لو در پاسخ به این سوال که آیا کریمه اوکراینی است یا خیر، لو پاسخ داد که «این بستگی به این دارد که شما چگونه به مشکل نگاه کنید. تاریخ هست کریمه در ابتدا روسی بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زمان وقوع این جنجال برای امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، شرم آور است که اوایل این ماه به پکن سفر کرد تا شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را تشویق کند تا بر ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه برای پایان دادن به تهاجم خود به اوکراین فشار بیاورد.

با توجه به ائتلاف رسمی شی جینپینگ با پوتین اقتدارگرا، سفر ماکرون باعث ناراحتی برخی از متحدان غربی او شد که نسبت به نیات چین بدبین هستند.

کشورهایی که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 پدید آمدند، بعداً به عنوان اعضای مستقل سازمان ملل پذیرفته شدند.

(با ورودی های AFP)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام