ولادیمیر کارا مورزا، منتقد پوتین و فعال مخالف روسیه به 25 سال زندان محکوم شد

ولادیمیر کارا مورزا، منتقد پوتین و فعال مخالف روسیه به 25 سال زندان محکوم شد

ولادیمیر کارا مورزا، چهره مخالف روسی، متهم به خیانت و بی اعتبار کردن ارتش روسیه است. رویترز

مسکو: دادگاهی در مسکو روز دوشنبه یکی از دشمنان ارشد کرملین را به اتهام خیانت و تحقیر ارتش روسیه مجرم شناخته و او را به 25 سال زندان محکوم کرد.

کارا مورزا، 41 ساله، پدر سه فرزند و یک سیاستمدار مخالف که دارای پاسپورت های روسی و انگلیسی است، سال ها علیه رئیس جمهور ولادیمیر پوتین صحبت کرد و دولت های غربی را برای اعمال تحریم ها علیه روسیه و افراد روس به دلیل نقض ادعایی حقوق بشر، لابی کرد.

کارا مورزا یک فعال اپوزیسیون برجسته است که دو بار از مسمومیت‌هایی که کرملین را مسئول آن می‌دانست جان سالم به در برده است و از یک سال پیش بازداشت شده است. او اتهامات علیه خود را سیاسی رد کرده و روند قضایی علیه خود را به محاکمه های نمایشی در دوران حکومت دیکتاتور شوروی جوزف استالین تشبیه کرده است.

اتهامات علیه کارا مورزا ناشی از سخنرانی او در 15 مارس در مجلس نمایندگان آریزونا است که در آن وی اقدام نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرد. بازرسان اتهامات خیانت را در زمانی که او در بازداشت بود اضافه کردند.

روسیه بلافاصله پس از اعزام نیرو به اوکراین در 24 فوریه 2022، قانونی را تصویب کرد که انتشار “اطلاعات نادرست” در مورد ارتش خود را جرم انگاری می کند. مقامات از این قانون برای خفه کردن انتقادات از آنچه کرملین “عملیات نظامی ویژه” می نامد استفاده کرده اند.

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام