چین ماموریت Shenzhou-16 را با اولین غیرنظامی به ایستگاه فضایی پرتاب کرد

چین ماموریت Shenzhou-16 را با اولین غیرنظامی به ایستگاه فضایی پرتاب کرد

یک موشک حامل Long March-2F، حامل فضاپیمای Shenzhou-16 و سه فضانورد، از منطقه پرتاب مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan برای یک ماموریت خدمه به ایستگاه فضایی Tiangong چین، در نزدیکی Jiuquan، استان گانسو، چین، در 30 مه برمی‌خیزد. رویترز

به گزارش رسانه های دولتی چین، با توجه به قرار دادن فضانوردان در ماه قبل از پایان دهه، روز سه شنبه سه فضانورد از جمله یک دانشمند غیرنظامی را به ایستگاه فضایی تیانگونگ خود فرستاد.

دومین اقتصاد بزرگ جهان میلیاردها دلار در برنامه فضایی نظامی خود سرمایه گذاری کرده است تا بتواند با ایالات متحده و روسیه پیشی بگیرد.

چین ایستگاه فضایی خود را پس از کنار گذاشته شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی، عمدتاً به دلیل نگرانی ایالات متحده در مورد روابط نزدیک برنامه‌های فضایی چین با ارتش آزادی‌بخش خلق، شاخه نظامی حزب کمونیست حاکم، ساخت.

اولین ماموریت فضایی سرنشین دار چین در سال 2003، این کشور را به سومین کشوری پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده تبدیل کرد که فردی را تحت منابع خود به فضا فرستاد.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مشاهده کردند که خدمه Shenzhou-16 بر فراز یک موشک Long March 2F از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در شمال غربی چین در ساعت 9:31 صبح (0131 GMT) به پرواز درآمدند.

زو لیپنگ، مدیر مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan گفت: پرتاب یک “موفقیت کامل” بود و “فضانوردان در شرایط خوبی هستند”.

ده ها نفر از کارمندان برنامه فضایی، که بسیاری از آنها در تمام طول سال در این سایت بزرگ زندگی می کنند، در پرتاب شرکت کردند و با موشک در پس زمینه سلفی گرفتند.

بچه ها در حالی که منتظر پرتاب بودند بازی می کردند، برخی پرچم های چین را در حالی که روی شانه های والدینشان می نشستند به اهتزاز در می آوردند.

تماشاگران صدای بلند “وای” را بلند کردند، فریاد “موفق باش” و تکان دادن موشک در ابری از دود اخرایی بلند شد.

فرماندهی خدمه آن جینگ هایپنگ در چهارمین ماموریت خود و همچنین مهندس ژو یانگژو و استاد دانشگاه بی هانگ، گوی هایچائو، اولین غیرنظامی چینی در فضا هستند.

چین سومین کشوری بود که انسان ها را در مدار قرار داد و تیانگونگ جواهرات اصلی برنامه فضایی آن است که مریخ نوردهای روباتیک را نیز بر روی مریخ و ماه فرود آورده است.

مقامات گفتند که Shenzhou-16 اولین ماموریت به Tiangong از زمانی است که وارد مرحله “کاربرد و توسعه” خود شد.

فضاپیمای Shenzhou در ماژول هسته Tianhe ایستگاه فضایی پهلو می گیرد. سپس خدمه با سه همکار خود از پرواز Shenzhou-15 ملاقات خواهند کرد که به مدت شش ماه در ایستگاه بوده و در روزهای آینده به زمین بازخواهند گشت.

لین ژیکیانگ، سخنگوی CMSA روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که Shenzhou-16 در طول ماموریت تعدادی آزمایش از جمله در «سیستم‌های فضا-زمان-فرکانس با دقت بالا»، نسبیت عام و منشأ حیات را انجام خواهد داد.

این ایستگاه فضایی با آب آشامیدنی، پوشاک، غذا و سوخت در این ماه برای آماده شدن برای ورود Shenzhou-16 تامین شد.

یکی از کارشناسان به خبرگزاری فرانسه گفت که ماموریت روز سه شنبه نشان دهنده “پرواز چرخشی منظم خدمه” بود، اما حتی این نیز قابل توجه بود.

جاناتان مک داول، ستاره شناس و اخترفیزیکدان در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، می گوید: «انباشته کردن عمق تجربه در عملیات پروازهای فضایی انسان مهم است و همیشه نقاط عطف دیدنی جدید را شامل نمی شود.

“قصر بهشتی”

برنامه‌های «رویای فضایی» چین در زمان رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ به مرحله اجرا درآمده است و این کشور در حال برنامه‌ریزی برای ساخت پایگاهی در ماه است.

لین، سخنگوی CMSA گفت: «هدف کلی دستیابی به اولین فرود خدمه چین روی ماه تا سال 2030 و انجام اکتشافات علمی ماه و آزمایش‌های فنی مرتبط است.

ماژول نهایی Tiangong – که به معنای “کاخ بهشتی” است – سال گذشته با موفقیت به ساختار اصلی متصل شد.

خبرگزاری دولتی شین هوا گزارش داد که این ایستگاه چندین قطعه از تجهیزات علمی پیشرفته را حمل می کند، از جمله “اولین سیستم ساعت اتمی سرد مبتنی بر فضای جهان”.

انتظار می رود تیانگونگ حداقل به مدت 10 سال در مدار پایین زمین در ارتفاعی بین 400 تا 450 کیلومتر (250 تا 280 مایل) باقی بماند.

به طور مداوم توسط تیم های چرخشی سه فضانورد خدمه می شود. چین از سال 2011، زمانی که ایالات متحده ناسا را ​​از تعامل با این کشور منع کرد، عملاً از ایستگاه فضایی بین‌المللی کنار گذاشته شد و پکن را برای توسعه پست مداری خود تحت فشار قرار داد.

آژانس فضایی چین روز دوشنبه تکرار کرد که فعالانه به دنبال همکاری بین المللی در این پروژه است. طبق گزارش CMSA، چین قصد دارد هر سال دو مأموریت فضایی خدمه به تیانگونگ بفرستد.

مورد بعدی Shenzhou-17 خواهد بود که انتظار می رود در ماه اکتبر پرتاب شود.

با ورودی های آژانس ها