کاشت مو

کاشت مو

به نظر شما کاشت مو چیست؟. کاشت مو یا پیوند مو یکی از انواع درمان های زیبایی است. افرادی که مبتلا به ریزش مو کم یا زیاد هستند از این تکنیک درمانی برای افزایش تراکم موهای خود استفاده می کنند.

اساس کار در تمامی روش های کاشت مو یکسان است. به این معنی که در تمام این تکنیک ها موها از ناحیه بانک مو یا ناحیه اهدا استخراج شده و در ناحیه کم مو یا بی مو کاشته می شوند. در تکنیک های جدیدتر ابزارهای ظریف تر و دقیق تری برای پیوند مورد استفاده قرار می گیرند. کلینیک ساعی به همین دلیل در این روش ها تراکم موهای کاشته شده بیشتر بوده و عوارضی از قبیل اسکارها کاهش می یابد.

کاشت مو

با توجه به کاهش شدت عوارض در روش های جدیدتر دوران نقاهت پس از درمان نیز بسیار کوتاه است و روند زندگی فرد پس از مدت کوتاهی به حالت عادی بر می گردد. در این مقاله شما با روش های مختلف کاشت مو آشنا خواهید شد. متقاضیان باید قبل از اقدام به پیوند مو با تکنیک های مختلف درمانی، معایب و مزایای هر کدام آشنا شوند. اگر تصمیم به پیوند مو دارید مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

 

کاشت مو به روش FUT 

این روش در واقع قدیمی ترین تکنیک پیوند مو به شیوه نوین است که در دهه ۱۹۹۰ برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت.

تکنیک FUT نخستین بار در سال ۱۹۹۰ مورد استفاده قرار گرفت. قبل از ابداع روش FUT از روش پیوند دسته ای برای درمان ریزش مو استفاده می شد. در این روش گرافتی از مو با قطر ۴ میلی متر و متشکل از ۱۰ الی ۱۵ تار مو از ناحیه بانک مو استخراج شده و در منطقه کاشت جاگذاری میشد. گرافت های کاشته شده در تکنیک دسته ای با فاصله از یکدیگر در ناحیه کاشت قرار می گرفتند. به همین دلیل موها پس از کاشت ظاهری مصنوعی پیدا می کردند که این موضوع برای افراد ناخوشایند بود. با این وجود این تکنیک به مدت ۵۰ سال برای پیوند مو مورد استفاده قرار گرفت.

با ابداع تکنیک FUT دیگر این روش کنار گذاشته شد. در این تکنیک جلوه ماندگار پزشک جراح نوار باریکی به طول ۲۰ الی ۲۵ و عرض ۱ الی ۲ سانتی متر از ناحیه بانک مو در پشت سر جدا می کند. سپس پوست دو طرف نوار به یکدیگر بخیه زده می شود. گرافت های مو متشکل از ۱ الی ۳ تار مو از روی این نوار جدا شده و پس از آماده سازی در ناحیه کاشت پیوند زده می شوند.

 

معایب این روش کاشت مو چیست ؟

موهای کاشته شده با این روش نسبت به روش پیوند دسته ای ظاهری طبیعی تر دارند و افراد متقاضی “کاشت مو” در تهران از نتیجه درمان با این روش احساس رضایت بیشتری دارند. با این وجود این روش نیز معایبی دارد که در ادامه به آن اشاره می شود:

  • این روش یک تکنیک تهاجمی است و توام با ایجاد جای زخم و خونریزی است.گاهی با گذشت زمان نیز اثرات زخم باقی می ماند و در شرایطی که موها کوتاه باشد جای زخم نمایان می شود؛
  • دوران نقاهت این روش درمانی طولانی است. معمولا فرد مدت ۴ هفته بعد از جلسه درمان از انجام هرگونه فعالیت شدید منع می شود.

این روش با وجود قدیمی بودن هنوز نیز در برخی از مراکز درمانی برای کاشت مو مورد استفاده قرار می گیرد و هنوز نیز بهترین تکنیک درمانی برای برخی افراد است. در واقع تمام روش های پیوند مو مزایا و معایب خاص خود را دارند. پزشک با در نظر گرفتن شرایط بیمار و نیز مزایا و معایب هر روش بهترین روش کاشت مو را برای فرد انتخاب می کند. البته مراقبت های بعد و قبل از درمان نیز در کیفیت نتیجه نهایی موثر است.

بهترین روش کاشت مو

کاشت مو به روش FIT

در روشFIT  یاFUT  (FUE: Follicular Unit Transplantation) دیگر نیازی به برداشت نوار باریک پوست سر به منظور جداسازی گرافت های مو نیست، بلکه در این روش گرافت های مو توسط میکروپانچ هایی بهصورت مجزا و تکی از بانک مو جدا شده و در ناحیه کم مو کاشته می شوند.

سایر روش های کاشت مو نیز در واقع روش های مبتنی بر FIT هستند. به این معنی که در این روش ها نیز گرافت مو با استفاده از ابزارهای مختلف از بخش های مختلف بانک مو در پشت سر و کناره های گوش به صورت مجزا جدا می شوند. در این روش ها نیز نیازی به جدا کردن نواری از پوست سر نیست.

ما در ادامه دو تکنیک FUT و FIT را با یکدیگر مقایسه کرده ایم:

  • استفاده از تکنیک FUTدر افرادی که پوست سر خشک یا شل دارند امکان پذیر نیست. به همین دلیل در این افراد از تکنیک FIT استفاده می شود؛
  • در روش FUTپس از برداشت نوار باریک از پوست سر امکان تشریح نوار توسط کلینیک تخصصی رنسانس استریومیکروسکوپ و برداشت مناسب ترین گرافت ها فراهم می شود. به همین دلیل کیفیت گرافت های برداشت شده در این روش نسبت به روش FIT بهتر است؛
  • در روش FITبرخلاف روش FUT خبری از خونریزی نیست و اثری از جای بخیه و اسکارهای شدید باقی نمی ماند.

 

کاشت مو به روش BHT (Body Hair Transplant)

پیوند موی بدن یا BHT نیز از تکنیک های جدید پیوند مو است. در این روش از  بانک موی بدن فرد برای پیوند به سر استفاده می شود. این تکنیک برای افرادی مناسب است که بانک موی مناسبی در ناحیه سر ندارند. موی ناحیه ریش آقایان بهترین منطقه برای پیوند به سر است. موی ریش صورت سرعت رشد بالایی دارد. علاوه بر این ضخامت و مقاومت این موها نیز قابل توجه است. به همین دلیل موهای ناحیه ریش بهترین گزینه برای پیوند به سر محسوب می شوند.

 

معمولا برای استخراج گرافت ها از ناحیه ریش برداشت در ناحیه زیر چانه صورت می گیرد. موهای این ناحیه بیشترین هماهنگی را با موهای سر دارند و برداشت در این ناحیه در زیبایی صورت فرد تاثیر کمتری نسبت به سایر بخش های ریش دارد.

علاوه بر موهای ریش موی ناحیه سینه نیز ماندگاری بالایی دارد. به همین دلیل در کلینیک “کاشت مو” موهای این ناحیه نیز برای پیوند به سر مورد استفاده قرار می گیرند.

اشاره به برداشت مو از ناحیه پا یا سایر بخش های بدن برای پیوند به سر بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. واقعیت این است که پیوند موی بدن از سایر نواحی بجز ریش و سینه شانس موفقیت چندانی برای فرد ندارد.

کاشت موی طبیعی

کاشت مو به روش ترکیبی و سوپرترکیبی

گاهی وسعت ناحیه طاسی در متقاضیان پیوند مو به حدی زیاد است که یک تکنیک برای ایجاد تراکم مورد نظر کافی نیست. برای درمان ریزش موی این افراد در کلینیک کاشت مو از روش های ترکیبی و سوپرترکیبی استفاده می شود.

در پیوند به روش ترکیبی ابتدا با استفاده از روش FUT یک مرحله کاشت انجام می شود. کلینیک خانه سفید در مرحله بعدی در همان جلسه یا با فاصله در جلسه دیگری یک مرحله پیوند مو با استفاده از تکنیک FIT نیز صورت می گیرد. در واقع در این روش بیشترین استفاده از بانک موی فرد صورت می گیرد. در روش FUT از بانک موی پشت سر استفاده می شود و در روش FIT از بانک موی کنارها ها و پشت سر نیر برداشت گرافت ها انجام می شود.

در روش سوپرترکیبی علاوه بر روش های FIT و FUT روش BHT نیز برای افزایش تراکم موها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش علاوه بر ظرفیت بانک موی سر از بانک موی بدن نیز برای افزایش تراکم موها استفاده
می شود.  معمولا با استفاده از روش BHT حدود ۱۰۰۰ گرافت به گرافت های برداشت شده از طریق تکنیک های FUT وFIT  اضافه می شود.

 

روش SUPE RFUE

پیوند مو به روش SUPER FUE یکی دیگر از تکنیک های مورد استفاده در کلینیک کاشت مو است. این روش از جدیدترین روش های مورد استفاده برای پیوند مو محسوب می شود. در این تکنیک نیز همانند سایر تکنیک های مبتنی بر FIT گرافت های مو به صورت مجزا از نواحی مختلف سر برداشت می شوند. در این روش تمام مراحل توسط دستگاه های هوشمند و اتوماتیک صورت می گیرد.

به طور کلی در روش SUPER FUE  ۲۳ دستگاه اتوماتیک و هوشمند در مراحل مختلف پیوند مو به کار گرفته می شوند. با توجه به آنکه تمامی مراحل توسط دستگاه های هوشمند انجام می شود تراکم موها، خط رویش و خواب مو بسیار طبیعی بوده و عوارض بعد از درمان نیز به کمترین مقدار ممکن می رسد..

روش نئوگرافت

دستگاه کاشت مو NEO GRAFT در واقع یک ربات اتوماتیک است. این رباتیک مجهز به دو بازو بوده که چندین دوربین روی بازوها تعبیه شده اند. این دوربین ها قابلیت تحلیل و شناسایی فولیکول ها را دارند. با استفاده از الگوریتمی خاص تحلیل و بررسی فولیکول ها انجام می شود. به این ترتیب بهترین فولیکول ها برای استخراج و بهترین مکان ها برای کاشت فولیکول های برداشت شده شناسایی خواهد شد.

کاشت مو تهران

نقش انسان در این روش انجام تنظیمات روی دستگاه است. در واقع دستگاه با استفاده برنامه هایی که به آن داده شده مراحل مختلف کاشت مو را انجام می دهد. پارامترهایی از قبیل عمق نفوذ سوزن در اپیدرم، سرعت سوزن و زاویه برداشت گرافت از جمله پارامترهایی است که توسط پزشک روی دستگاه صورت می گیرد.

روی بازوهای دستگاه دو سوزن قرار دارند. یکی از این سوزن ها شیارهایی بسیار ظریف در اطراف گرافت ها ایجاد می کند و سوزن دیگر برداشت گرافت را انجام می دهد.

این تکنیک نسبت به روش FUE سرعت عمل بالاتری در انجام درمان دارد. کمترین عوارض و میزان تهاجم، آسیب کمتر به فولیکول ها، تراکم بالا و ظاهر طبیعی موها از دیگر مزایای این روش پیوند مو هستند.

 

روش MICRO FIT

از دیگر روش های مورد استفاده برای کاشت مو در تهران روش MICRO FIT است. در این روش از ابزارهای بسیار ظریف و مینیاتوری برای برداشت و کاشت گرافت ها استفاده می شود. حفرات یا شیارهایی که به منظور برداشت گرافت ها در ناحیه اهدا ایجاد می شود قطری در حدود ۶/۰ الی ۹/۰ میلی متر دارد. با توجه به قطر بسیار کم حفرات در این روش خونریزی اتفاق نمی افتد. اسکارهای نیز بسیار ریز بوده به گونه ای که در بسیاری مواقع قابل مشاهده نیستند.

دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری در این تکنیک پیوند مو قابلیت ایجاد حفرات با اندازه های متفاوت را دارد. برخلاف پانچ های مورد استفاده در روش FIT که قابلیت ایجاد حفراتی با قطر ثابت را دارند. دستگاه قابلیت چرخش دارد و با چرخش پیوسته به صورت نرم و آرام به پوست نفوذ می کند و حفرات بهتر و مناسب تری ایجاد می کند. در سایر روش ها پزشک باید دستگاه را بچرخاند. در این روش با زدن دکمه ای چرخش دستگاه شروع می شود.

علاوه بر کاهش خونریزی و کوتاه شدن دوران نقاهت، کاهش درد، کاهش احتمال عفونت، امکان برداشت مو از سایر قسمت های بدن از قبیل ریش و سینه، بهبود کیفیت گرافت ها و کاهش احتمال خظا نسبت به روش FIT از مزایای دیگر پیوند مو به روش MICRO FIT هستند.

 

کلام آخر

اساس کار در روش های مختلف کاشت مو تهران یکسان است. در تمام این روش ها از نواحی بانک مو گرافت های مو استخراج می شوند و پس از آماده سازی در ناحیه کاشت قرار داده می شوند. تفاوت این تکنیک ها عمدتا در ابزارهای مورد استفاده در مراحل مختلف پیوند مو است.

در روش های پیشرفته و جدیدتر ابزارهای دقیق تر و ظریف تر برای برداشت و کاشت گرافت ها استفاده می شوند. به این ترتیب شیارهای ایجاد شده به منظور برداشت و کاشت گرافت ها بسیار ظریف خواهند بود. با توجه به اندازه بسیار ریز این شیارها اثرات اسکار و زخم به کمترین مقدار ممکن رسیده و خبری از بیوتی سنتر خونریزی نیست. دوران نقاهت بعد از درمان نیز کوتاه تر می شود. علاوه بر این تراکم موها افزایش یافته و موها ظاهر طبیعی تر پیدا می کنند. در روش BHT از بانک موی ناحیه ریش و سینه نیز برای افزایش تراکم استفاده می شود.

با توجه به اینکه ویژگی های شخصی و انتظارات افراد از کاشت مو فرق می کند بهترین روش کاشت مو برای افراد مختلف نیز متفاوت است.
https://tinyurl.com/yzzddw7n
https://bit.ly/3gtZE20
https://xip.li/TDOhPQ
https://is.gd/eaRtSP
https://v.gd/EcjqQw
https://v.ht/1YeJY
https://u.nu/xpnl0
https://clck.ru/VTeL4
https://cutt.ly/znP1aj5
http://tny.im/e9EN0