کره شمالی پرتاب ماهواره جاسوسی نظامی در ژوئن را تایید کرد

کره شمالی پرتاب ماهواره جاسوسی نظامی در ژوئن را تایید کرد

یک صفحه تلویزیون تصویر فایلی از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سومین نفر از چپ را در جریان یک برنامه خبری در ایستگاه راه آهن سئول در سئول، کره جنوبی، در روز دوشنبه نشان می دهد. AP

کره شمالی گفته است که اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود را در ماه ژوئن پرتاب خواهد کرد و شناسایی فضایی را برای نظارت بر تمرینات نظامی “بی پروا” ایالات متحده با کره جنوبی رقیب توصیف کرده است.

این بیانیه یک روز پس از آن صادر شد که کره شمالی به گارد ساحلی ژاپن اطلاع داد که قصد دارد ماهواره ای را بین 31 می تا 11 ژوئن به فضا پرتاب کند و این رویداد ممکن است بر آب های دریای زرد، دریای چین شرقی و شرق جزیره لوزون فیلیپین تأثیر بگذارد. .

ژاپن روز دوشنبه گفت که از سوی پیونگ یانگ مطلع شده است که پرتاب ماهواره ممکن است در اوایل این هفته انجام شود، اما توکیو هشدار داد که کره شمالی ممکن است در واقع در حال برنامه ریزی برای یک آزمایش موشک بالستیک ضد تحریم باشد.

مقالات مرتبط

اکنون

حالا کیم جونگ اون چشم به آسمان دارد

اکنون

در ماه آوریل، کره شمالی حجم بی سابقه ای موی تقلبی به چین صادر کرد

خبرگزاری مرکزی کره شمالی به نقل از ری پیونگ چول، نایب رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب حاکم، گفت که “ماهواره شناسایی نظامی شماره 1” “در ماه ژوئن به فضا پرتاب خواهد شد”.

در این بیانیه آمده است: این ماهواره به همراه «وسایل شناسایی مختلف که قرار است جدیداً آزمایش شوند، برای ردیابی، نظارت و مقابله با اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده و نیروهای دست نشانده آن در زمان واقعی ضروری است».

ری با اشاره به اقدامات “بی پروا” واشنگتن و سئول گفت که کره شمالی “نیاز به گسترش ابزارهای شناسایی و اطلاعاتی و بهبود تسلیحات مختلف دفاعی و تهاجمی” را در تلاش برای تقویت آمادگی نظامی احساس می کند.

بر اساس گزارش KCNA، این مقام همچنین ایالات متحده را به انجام “فعالیت های جاسوسی هوایی خصمانه در شبه جزیره کره و در مجاورت آن” متهم کرد.

دفتر وی در توییتی اعلام کرد، نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا به مقامات گفته است که «درباره اطلاعیه کره شمالی درباره پرتاب موشک بالستیک که آن را ماهواره توصیف می کند، اطلاعات جمع آوری کنند».

کیشیدا به خبرنگاران گفت: «حتی اگر به عنوان ماهواره توصیف شود، پرتاب با استفاده از فناوری موشک بالستیک نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است» و امنیت مردم را تهدید می‌کند.

در سال‌های 2012 و 2016، پیونگ یانگ موشک‌های بالستیک را آزمایش کرد که آن را پرتاب ماهواره نامید. هر دو بر فراز منطقه جنوبی اوکیناوا ژاپن پرواز کردند.

رهبر کره شمالی کیم جونگ اون این ماه اولین ماهواره جاسوسی نظامی این کشور را در حالی که برای پرتاب آماده شده بود بازرسی کرد و برای “برنامه اقدام آینده” آن چراغ سبز نشان داد.

“قابل توجیه نیست”

در سال 2021، کیم توسعه چنین ماهواره هایی را به عنوان یک پروژه دفاعی کلیدی برای ارتش کره شمالی شناسایی کرده بود.

از آنجایی که موشک‌های دوربرد و پرتابگرهای فضایی از فناوری یکسانی بهره می‌برند، تحلیلگران می‌گویند توسعه توانایی قرار دادن ماهواره در مدار، پوششی برای آزمایش موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBMs) ممنوعه به پیونگ یانگ می‌دهد.

وزارت دفاع ژاپن دستور ساقط کردن هر موشک بالستیکی را صادر کرد که تایید شده باشد در مسیر سقوط به خاک این کشور است.

وزارت خارجه کره جنوبی این طرح پرتاب را محکوم کرد، اما مقامات به خبرگزاری فرانسه تایید نکردند که آیا سئول مستقیماً از آن مطلع شده است یا خیر.

این وزارتخانه گفت: «پرتاب موسوم به «ماهواره» از سوی کره شمالی نقض جدی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است که همه پرتاب‌ها با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را ممنوع می‌کند و یک اقدام آشکارا غیرقانونی است که به هیچ بهانه‌ای قابل توجیه نیست.

کره جنوبی و ژاپن برای بهبود روابط طولانی مدت از جمله با همکاری بیشتر در مورد تهدیدات نظامی کره شمالی تلاش کرده اند.

موضع گیری غیر معمول

در همین حال، کیشیدا روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که توکیو آماده مذاکره با پیونگ یانگ است.

رسانه دولتی کره شمالی روز دوشنبه بیانیه ای از معاون وزیر امور خارجه این کشور منتشر کرد که به نظر می رسد رویکرد آشتی جویانه در روابط با ژاپن را تایید می کند – موضعی غیرمعمول از سوی پیونگ یانگ.

در بیانیه پاک سانگ گیل، با استفاده از حروف اول نام رسمی کره شمالی، آمده است: اگر ژاپن از «غل و زنجیر شدن در گذشته اجتناب کند و به دنبال راهی برای بهبود روابط باشد، هیچ دلیلی برای عدم ملاقات کره شمالی و ژاپن وجود ندارد». .

پاک گفت، با این حال، ژاپن برای بهبود روابط باید از مواردی مانند «مسئله آدم ربایی» خارج شود.

ژاپن مظنون است که ده ها نفر که هنوز مفقود هستند توسط ماموران کره شمالی در دهه های 1970 و 1980 ربوده شده اند تا جاسوسان را به زبان و فرهنگ ژاپنی آموزش دهند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام