10 شیر از جمله “یکی از پیرترین شیرهای جهان” در کنیا کشته شدند: چه خبر است؟

یک خبر دلخراش از کنیا، پناهگاه حیات وحش جهان می آید. یکی از قدیمی ترین شیرهای آفریقا به نام لونکیتو درگذشت. متأسفانه، نه به دلایل طبیعی. او کشته شد و لونکیتو تنها نبود. در مجموع، اخیراً 10 شیر کشته شده اند، از جمله شش شیر فقط در روز شنبه.

مرگ گربه‌های بزرگ و باشکوه نتیجه افزایش درگیری انسان و حیوان است. اما در شاخ آفریقا، جایی که مردم در هماهنگی با شیرها زندگی می کنند، زمین و منابع مشترک دارند، چه می گذرد؟

کشتن لونکیتو و شیرهای دیگر

لونکیتو، که گمان می رود یکی از قدیمی ترین شیرهای آفریقایی در جهان باشد، پس از نیزه زدن توسط گله داران کشته شد. این جوان 19 ساله روز چهارشنبه در روستای اولکلونیت، در مرز پارک ملی معروف آمبوسلی در جنوب کنیا جان باخت.

لونکیتو پس از شکار دام هایی که متعلق به روستاییان بود مورد حمله قرار گرفت. پل جینارو، سخنگوی سرویس حیات وحش کنیا (KWS)، یک نهاد دولتی که از حیات وحش در این کشور حفاظت و مدیریت می کند، گفت: بی بی سی که شیر پیر و ضعیف بود و در جستجوی غذا از پارک به داخل روستا سرگردان شد.

همانطور که شکارچیان پیر می شوند و قدرت خود را از دست می دهند، گاوها طعمه آسانی می شوند. لونکیتو گرسنه بود و به دنبال غذا از منطقه حفاظت شده خارج شد. او وارد آغل دام شد و توسط صاحب آن کشته شد.

با این حال، لونکیتو یک مورد مجزا نبود. حداقل 9 شیر دیگر در هفته گذشته کشته شده اند و شش مورد مرگ در روز شنبه گزارش شده است.

به گزارش KWS، شیرهای دیگر نیز مانند لونکیتو توسط گله داران کشته شدند. پراید شب گذشته به 11 بز و یک سگ در روستا حمله کرد. از هفته گذشته در مجموع 10 شیر در اکوسیستم آمبوسلی کشته شده اند.

سخنگوی KWS گفت: «تعداد غیرمعمول زیادی شیر است که باید در یک لحظه کشته شوند». CNN.

شوکر کنیا چرا یکی از مسن ترین شیرهای جهان در بین 10 شیر در یک هفته کشته شد؟
این عکس که توسط Lion Guardians ارائه شده است، شیر نر Loonkiito را در پارک ملی Amboseli، در جنوب کنیا در ماه فوریه نشان می دهد. او 19 سال داشت. فیلیپ جی بریگز/ نگهبانان شیر از طریق AP

به گفته سازمان ملل متحد، شیرها همگی بخشی از اکوسیستم آمبوسلی شهرستان کاجیادو، یک سایت ذخیره‌گاه زیست کره یونسکو در نزدیکی کوه کلیمانجارو بودند.

Lion Guardians، یک گروه تحت مدیریت ماسایی که برای حفاظت از پادشاه جنگل کار می کند، گفت که کشتن Loonkiito “وضعیت سختی برای هر دو طرف، مردم و شیر” بود. از او به عنوان “نماد انعطاف پذیری و همزیستی” یاد می شود.

همچنین بخوانید: چگونه باب جونیور «شیر شاه» با شکوه در سرنگتی تانزانیا کشته شد

خشکسالی گزنده

مرگ شیرها درگیری انسان و حیوان در منطقه را مورد توجه قرار داده است. در جامعه سنتی ماسایی، کشتن شیرها یک مراسم گذری بود. اما تلاش‌های حفاظتی نگرش‌ها را تغییر داده و به اقتصاد کمک کرده و شغل و درآمد را برای منطقه به ارمغان آورده است.

افزایش اخیر درگیری انسان و حیوان به دلیل خشکسالی بوده است. این کشور آفریقای شرقی پس از شکست در پنج فصل بارانی متوالی با بدترین خشکسالی خود در 40 سال اخیر مواجه است.

شوکر کنیا چرا یکی از مسن ترین شیرهای جهان در بین 10 شیر در یک هفته کشته شد؟
شیرهای وحشی در پارک ملی آمبوسلی در کنیا. بر اساس اولین سرشماری ملی حیات وحش که در سال 2021 انجام شد، حدود 2500 شیر در کشور وجود دارد. عکس فایل/AFP

به گفته Lion Guardians، پایان خشکسالی اغلب با افزایش درگیری انسان و حیوان مشخص می شود. با بهبود شکار وحشی، شکار آنها دشوار می شود. همانطور که شیرها گرسنه و “ناامید” می شوند، تمایل به شکار دام دارند.

دامداران از این روند آگاه هستند و از این رو در چنین شرایطی هوشیارتر هستند.

مصیبت مرد

اما این شیرها به تنهایی نیستند. حتی فیل‌ها، گاومیش‌های وحشی، کفتارها و سایر حیوانات در میان خشکسالی شدید در جستجوی آب و غذا در سکونتگاه‌های انسانی سرگردان هستند. کسانی که در اطراف ذخایر حیات وحش زندگی می کنند شکایت دارند که شکارچیانی مانند شیر، پلنگ و سایر گوشتخواران دام ها و حیوانات اهلی را می کشند.

مردم محلی برای امرار معاش به دام وابسته هستند. دیوید لیان، یک فرد محلی 41 ساله اهل سامبورو شرقی در شمال کنیا، پس از کشته شدن 33 گوسفند و بزش توسط حیوانات وحشی، خواستار مداخله دولت شد. پایین به زمین.

پویس لنابوری، رئیس سامبورو شرقی در کنیا، در ژانویه امسال به این نشریه گفت: «موارد غارتگری فیل‌ها که مردم محلی را می‌کشند اکنون رایج است. من مجبور شدم چندین بار با مقامات سرویس حیات وحش کنیا (KWS) تماس بگیرم تا فیل‌های ولگرد، گاومیش‌ها، شیرها و کفتارها را که آزادانه در حال پرسه زدن هستند و به دنبال غذا و آب هستند و در روستاها ویرانی به بار می‌آورند، دستگیر کنم.

شوکر کنیا چرا یکی از مسن ترین شیرهای جهان در بین 10 شیر در یک هفته کشته شد؟
مردی از جامعه دامداران ماسایی که تحت تأثیر خشکسالی شدید به دلیل فصل بارانی ناموفق قرار گرفته است از کنار گاوهای نحیف خود عبور می کند. کنیا امسال با بدترین خشکسالی در 40 سال اخیر مواجه شد. فایل phot0/رویترز

KWS افزایش درگیری انسان و حیوان را تایید کرده است. در آن زمان گفته شد که طلسم خشکی، حیات وحش را در جستجوی مرتع و آب از زیستگاه آنها خارج کرد و تماس با مردم را افزایش داد.

رنج در کنیا دو راه است و باید متوقف شود.

همچنین بخوانید: توضیح: چرا گجرات بالاخره شیرها را از گیر جابجا می کند

یک همزیستی هماهنگ؟

پس از کشتار اخیر شیرها، KWS با مردم محلی و مقامات دولتی مذاکره کرد تا راه حل هایی برای نجات جان انسان ها و حیات وحش بیابد. KWS گفت: «بحث‌ها بر کاوش راه‌هایی برای به حداقل رساندن خطر درگیری انسان و حیات وحش، از جمله توسعه سیستم‌های هشدار اولیه برای هشدار دادن به جوامع از حضور حیات وحش در مجاورتشان متمرکز بود.

به گفته این نهاد، همچنین در مورد “کاوش در تضاد انسان و حیات وحش در زمینه معیشت جامعه و اشتراک منافع به سمت یک همزیستی هماهنگ در جامعه باز و مناظر حیات وحش” صحبت شده است.

وزیر گردشگری پنینا مالونزا نیز روز یکشنبه با مردم محلی در منطقه Mbirikani ملاقات کرد و از آنها خواست که شیرهای سرگردان را نیزه نزنند و در عوض به خدمات حیات وحش مراجعه کنند. دولت و گروه‌های حفاظت از گله‌دارانی که دام‌هایشان توسط حیوانات وحشی کشته شده‌اند، برنامه جبران خسارت دارند.

اما دامداران نیز پس از از دست دادن دام های خود به دلیل خشکسالی محافظت بیشتری کرده اند.

پس از شنیدن خبر مرگ لونکیتو، پائولا کاهومبو، حافظ حیات وحش و مدیر اجرایی WildlifeDirect، به بی بی سی“این نقطه شکست درگیری انسان و حیات وحش است و ما باید به عنوان یک کشور برای حفظ شیرهایی که در معرض انقراض هستند کارهای بیشتری انجام دهیم.”

بر اساس اولین سرشماری ملی حیات وحش کشور که در سال 2021 انجام شد، حدود 2500 شیر در کنیا وجود دارد.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام