42 سیاستمدار از سال 1988 عضویت پارلمان را از دست دادند، حداکثر 19 نفر در چهاردهمین لوک سبها.

رد صلاحیت راهول گاندی، رهبر کنگره از لوک سبها، مفاد قانونی را در کانون توجه قرار داده است که از سال 1988 برای حذف 42 عضو از پارلمان استفاده شده است، در حالی که چهاردهمین لوک سبها شاهد برکناری 19 قانونگذار در ارتباط با پول نقد بود. کلاهبرداری پرس و جو و رأی متقابل.

از جمله دلایل اصلی رد صلاحیت آنها، تغییر وفاداری سیاسی، رفتار نامناسب برای یک نماینده مجلس و پس از محکومیت توسط دادگاه به دلیل جرایمی است که دو سال یا بیشتر حبس دارند.

آخرین دور رد صلاحیت گاندی رهبر کنگره، رهبر NCP، محمد فیض PP، و رهبر BSP، افضل انصاری پس از محکومیت آنها توسط دادگاه ها با بیش از دو سال حبس، با استناد به مفاد قانون نمایندگی مردم صورت گرفت.

نظرسنجی کارناتاکا 2023: این انتخابات مربوط به شما نیست، راهول گاندی به نخست وزیر مودی ضربه می زند.

نخست وزیر مودی در کرالا: با وجود بادهای مخالف جهانی، هند در سطح جهانی به عنوان نقطه پر جنب و جوش توسعه در نظر گرفته شده است.

این قانون به رد صلاحیت خودکار نمایندگان مجلس و قانونگذاران ایالتی پس از محکومیت و محکومیت دو سال یا بیشتر در یک پرونده جنایی می پردازد.

رد صلاحیت فیزل، که نماینده لاکشادویپ در لوک سبها است، پس از اینکه وی از محکومیت و محکومیت خود در تلاش برای قتل، از دادگاه عالی کرالا محروم شد، لغو شد.

گاندی از دادگاه عالی گجرات خواسته است تا در پرونده جنایی افترا که مربوط به نام خانوادگی مودی است که در آن دادگاه سورات او را به دو سال زندان محکوم کرده بود، تسکین یابد.

اولین رد صلاحیت یکی از اعضای لوک سبها پس از تصویب قانون ضد جدایی در سال 1985، رد صلاحیت لالدوهما، یکی از اعضای کنگره بود که اوراق نامزدی خود را برای انتخابات مجلس میزورام به عنوان نامزد اتحادیه ملی میزو، حزبی که توسط آن تأسیس شد، ثبت کرد. به او.

نهمین لوک سبها، زمانی که رهبر وقت جاناتا دال، وی پی سینگ، یک دولت ائتلافی تشکیل داد، شاهد بود که 9 عضو لوک سبها از قانون ضد جدایی نادیده گرفته شدند، که منجر به رد صلاحیت آنها شد. با این حال، چهاردهمین لوک سبها بود که شاهد برکناری حداکثر اعضای مجلس بود – 10 نفر به دلیل رفتار نامناسب به عنوان عضو به دلیل دریافت رشوه برای طرح سؤال در پارلمان و 9 نفر به دلیل رأی گیری متقابل در طول رأی اعتماد مورد درخواست دولت UPA-I. در ژوئیه 2008 پس از آن که جبهه چپ حمایت خود را در مورد توافق هسته ای غیرنظامی با ایالات متحده متوقف کرد.

شش عضو BJP، دو نفر از BSP و یک نفر از کنگره و RJD در سال 2005 به دلیل کلاهبرداری “پول نقد برای پرس و جو” از Lok Sabha اخراج شدند. یکی از اعضای راجیا سبها از BSP نیز از مجلس اخراج شد.

«اخراج ها توسط دیوان عالی کشور تایید شد. هیچ یک از این موارد برای تأیید اخراج ها به رئیس جمهور ارجاع نشد زیرا خود قوه مقننه صلاحیت انجام این کار را دارد.

دهمین لوک سبها، زمانی که نخست وزیر وقت PV Narasimha Rao یک دولت ائتلافی را رهبری می کرد، شاهد رد صلاحیت چهار عضو از مجلس بر اساس قانون ضد فرار شد.

راجیا سبها نیز بر اساس قانون مبارزه با جدایی طلبی سهم خود را از رد صلاحیت دارد – مفتی محمد سعید (1989)، ساتیاپال مالک (1989)، شراد یداو (2017) و علی انور (2017).

شیبو سورن، رهبر Jharkhand Mukti Morcha و Jaya Bachchan، عضو حزب سامجوادی، به ترتیب در سال 2001 و 2006 از راجیا سبها به دلیل داشتن یک دفتر سود محروم شدند. در حالی که سورن رئیس شورای خودمختار منطقه جارکند بود، باچان رئیس شورای توسعه فیلم اوتار پرادش بود.

درخواست رد صلاحیت علیه رئیس جمهور وقت کنگره، سونیا گاندی، به دلیل داشتن منصب انتفاعی رئیس شورای مشورتی ملی، با استعفای او از عضویت در لوک سبها، بی‌ثبات شد.

اسوال، که همچنین یکی از اعضای شورای وکلای هند است، گفت، برای جلوگیری از تحولات سیاسی احتمالی، قانون پارلمان (جلوگیری از رد صلاحیت) 1959 در سال 2006 به صورت گذشته در 4 آوریل 1959 اصلاح شد و دادخواست های مشابه بی نتیجه ماند.

حکم دادگاه عالی، که به عنوان پرونده لیلی توماس نامیده می شود، موقعیت قانونی را تعیین می کند و روشن می کند که هر محکومیتی که با دو سال یا بیشتر محکوم شود، به طور خودکار منجر به رد صلاحیت یک نماینده منتخب می شود.

اسوال گفت: “دبیرخانه لوک سبها فقط باید با صدور یک اطلاعیه، جای خالی را اعلام کند تا کمیسیون انتخابات بتواند روند رای گیری فرعی را آغاز کند.”

در نتیجه این قضاوت، راجیا سبها، عضو کنگره، رشید مسعود به دلیل محکومیت در یک پرونده فساد اداری از مجلس علیا رد صلاحیت شد. لالو پراساد، رئیس RJD و جاگدیش شارما عضو JD(U) پس از محکومیت در کلاهبرداری علوفه از لوک سبها محروم شدند.

(با ورودی های PTI)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام