9 نفر در اعتراضات مرگبار پس از محکومیت رهبر مخالفان به زندان کشته شدند

درگیری‌های سنگال: 9 نفر در اعتراضات مرگبار پس از محکومیت رهبر مخالفان به زندان کشته شدند

درگیری تظاهرکنندگان با پلیس ضدشورش در خیابان مقابل پردیس دانشگاه شیخ آنتا دیوپ در داکار، سنگال، پنجشنبه، 1 ژوئن 2023. عکس- AP

وزیر کشور آنتوان دیومه روز جمعه گفت که در اعتراضات مرگباری که پس از محکومیت عثمان سونکو، چهره مخالف سنگال به دو سال پشت میله های زندان آغاز شد، 9 نفر کشته شدند.

دیومه در تلویزیون ملی گفت: «ما با تأسف به خشونتی که منجر به تخریب اموال عمومی و خصوصی و متأسفانه 9 کشته در داکار و زیگوینچور شده است، اشاره کرده ایم.

سونکو، 48 ساله، در جلسه رسیدگی به اتهام تجاوز جنسی شرکت نکرد. وزارت دادگستری گفت که رهبر اپوزیسیون اکنون می تواند در هر زمانی به زندان برده شود. با شعله‌ور شدن ناآرامی‌ها در پایتخت و جاهای دیگر پس از صدور حکم، پلیس در اطراف خانه او داکار مستقر شد.

مقالات مرتبط

پاریس

پلیس پاریس به سمت معترضان در نشست غول نفتی گاز اشک آور شلیک کرد

پاریس

اعتراض کشتی گیران: نیراج چوپرا خواستار “راهی بهتر” برای برخورد با کشتی گیران معترض شد

سونکو متهم به تجاوز به زنی که در سال 2021 در یک سالن ماساژ کار می کرد، زمانی که 20 سال داشت، او را تهدید به مرگ کرد. او تخلفات را رد می کند و می گوید که این اتهامات دارای انگیزه سیاسی است.

دادگاه جنایی سونکو را از تجاوز تجاوز جنسی تبرئه کرد، اما او را برای یک جرم جداگانه که در قانون جزا به عنوان رفتار غیراخلاقی نسبت به افراد کمتر از 21 سال توصیف شده است، مجرم تشخیص داد.

یکی از وکلای او به نام بامبا سیس با استناد به قانون انتخابات سنگال گفت: «با این حکم، سونکو نمی تواند نامزد شود.

حزب پاستف سونکو گفت که این حکم بخشی از یک توطئه سیاسی است و در بیانیه ای از شهروندان خواست که «تمام فعالیت ها را متوقف کنند و به خیابان ها بیایند».

آنتوان فلیکس عبدالله دیومه وزیر کشور در ساعات اولیه روز جمعه در تلویزیون دولتی گفت که در اعتراضاتی که پس از صدور حکم در بخش‌هایی از داکار و دیگر شهرها آغاز شد، 9 نفر کشته شدند.

پیش از این، دود سیاه غلیظی از محوطه دانشگاه مرکزی در داکار بلند شده بود، جایی که معترضان بعد از ظهر چندین اتوبوس را به آتش کشیدند و به سمت پلیس ضدشورش سنگ پرتاب کردند که با شلیک گاز اشک آور پاسخ داد.

عبدو کریم فوفانا، سخنگوی دولت، گفت که نیروهای امنیتی اوضاع را در پایتخت تحت کنترل دارند.

رصدخانه اینترنتی Netblocks گفت: چند رسانه اجتماعی و پلتفرم های پیام رسانی اواخر روز پنجشنبه در سنگال محدود شدند – این اقدام “احتمالاً به طور قابل توجهی بر توانایی مردم برای برقراری ارتباط تأثیر می گذارد.”
ندیک فال، استاد حقوق دانشگاه، گفت که اگر سونکو خود را به مقامات تبدیل کند، می تواند تقاضای محاکمه مجدد کند.

این پرونده از سال 2021 باعث اعتراضات خشونت آمیز پراکنده در این کشور غرب آفریقا شده است. هواداران سونکو این اتهامات را به عنوان یک ترفند برای جلوگیری از شرکت او در انتخاباتی که برای فوریه برنامه ریزی شده است، محکوم کردند. دولت و دستگاه قضایی این موضوع را تکذیب می کنند.

سونکو یک بازرس مالیاتی سابق که در انتخابات گذشته سوم شد، از ناامیدی‌های رئیس‌جمهور مکی سال که از زمان انتخاب او در سال 2012 افزایش یافته است، استفاده کرده است.

منتقدان می گویند که سال در ایجاد شغل شکست خورده است و در میان شایعاتی که او ممکن است به دنبال دور زدن محدودیت های دوره ریاست جمهوری و نامزدی مجدد در سال آینده باشد، انتقاد مخالفان را خفه کرده است. سال این موضوع را نه تایید و نه رد کرده است.

تظاهرات در سنگال غیر معمول نیست و معمولاً در حوالی انتخابات افزایش می یابد. اما دوره دوم ریاست سال برای کشوری که معمولاً به عنوان یکی از قوی‌ترین دموکراسی‌های غرب آفریقا شناخته می‌شود، به ویژه آشفته بوده است.

به طور جداگانه، سونکو علیه یک حکم شش ماهه حبس تعلیقی به دلیل افترا – جرمی که او نیز آن را رد می کند – استیناف می کند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام