AI Expert می گوید ربات های هوش مصنوعی مانند ChatGPT بسیار احمقانه تر از آن چیزی هستند که مردم تصور می کنند

StupidGPT: به گفته متخصص هوش مصنوعی، ربات‌های هوش مصنوعی ChatGPT بسیار احمقانه‌تر از آن چیزی هستند که مردم تصور می‌کنند.

رادنی بروکس، کارشناس هوش مصنوعی، محقق روباتیک و متخصص هوش مصنوعی، می‌گوید ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT احمق‌تر از آن چیزی هستند که مردم تصور می‌کنند. او معتقد است که ربات‌های هوش مصنوعی با زبان و برخی استدلال خوب هستند، اما قادر به استنباط معنای مناسب نیستند و این امر باعث می‌شود که آنها از انسان‌ها پیشی بگیرند.

رادنی بروکس، محقق رباتیک و متخصص هوش مصنوعی، معتقد است که درک ما از مدل‌های زبان بزرگ OpenAI، مانند ربات چت محبوب ChatGPT، بسیار اغراق‌شده است.

بروکس در مصاحبه‌ای با IEEE Spectrum استدلال می‌کند که این ابزارها بسیار کمتر از آنچه که معمولاً تصور می‌شود هوشمند هستند و به دور از توانایی رقابت با عقل انسان در هر کاری هستند. او پیشنهاد می کند که ما در پیش بینی قابلیت های آینده هوش مصنوعی قضاوت های نادرستی انجام داده ایم.

با کمی منطق و زبان عالی است، همین
این مصاحبه اساساً حول محور این بود که هوش عمومی مصنوعی (AGI) در آستانه دستیابی به سطح قابل مقایسه ای از قدرت فکری با انسان باشد. بروکس به سوال نشریه پاسخ می دهد: «نه». “این هیچ ارتباطی با جهان ندارد. همبستگی های متفاوتی بین زبان ها دارد.»

مقالات مرتبط

چین

مسابقه هوش مصنوعی چین داغ می شود: علی بابا از هوش مصنوعی Tongyi Qianwen مانند ChatGPT رونمایی می کند تا در مقابل ارنی بایدو قرار بگیرد.

چین

ایجاد مشاغل با هوش مصنوعی: به مدل های هوش مصنوعی آموزش دهید تا هندی یا اسپانیایی کامل بنویسند و هفته ای 40000 روپیه کسب کنید

نظرات بروکس یادآور محدودیت‌های فعلی است که فناوری هوش مصنوعی را تهدید می‌کند و سهولتی که ما با آن معنا را به خروجی‌های آنها نسبت می‌دهیم، حتی اگر آنها عمدتاً به گونه‌ای طراحی شده بودند که شبیه انسان‌ها به نظر برسند تا انسان‌های عقل‌وار.

“وقتی اعمال یک فرد را مشاهده می کنیم، به سرعت توانایی های گسترده تر آنها را ارزیابی می کنیم و قضاوت می کنیم. با این حال، روش‌های ما برای تعمیم از عملکرد به شایستگی در مورد سیستم‌های هوش مصنوعی اعمال نمی‌شود.» بروکس به IEEE Spectrum توضیح می‌دهد.

توهم معنا
به عبارت دیگر، مدل‌های زبان موجود علیرغم ایجاد توهم از انجام این کار، منطقاً نمی‌توانند معنا را استنتاج کنند، که منجر به سردرگمی بالقوه کاربر می‌شود.

بروکس تأکید می‌کند: «چیزی که مدل‌های زبان بزرگ در آن برتری دارند، تولید پاسخ‌هایی است که درست به نظر می‌رسند، که با واقعی بودن متفاوت است».

محقق آزمایش‌های خود را با مدل‌های زبان بزرگ تأیید می‌کند تا به او در کارهای پیچیده کدنویسی کمک کند، اما با مشکلات قابل‌توجهی مواجه شد. بروکس به IEEE Spectrum اعتراف می کند: «این پاسخی را با اطمینان تزلزل ناپذیر ارائه می دهد، و من تمایل دارم به آن اعتماد کنم. با این حال، نیمی از اوقات، کاملاً اشتباه است. من دو یا سه ساعت را صرف دنبال کردن آن اشاره کردم، اما متوجه شدم که کارساز نبود، و سپس رویکردی کاملاً متفاوت را پیشنهاد می‌کند.»

او می افزاید: «حالا این هوش نیست. تعامل نیست. این به سادگی جستجوی اطلاعات است.»

اگر واقعا اینطور باشد، ما در مشکل هستیم
حال، اگر بروکس در نظرش درست می‌گوید که ربات‌های هوش مصنوعی امروزی آنطور که گفته می‌شود باهوش و باهوش نیستند، پس ما در مشکل بزرگ و بزرگی قرار داریم. فقط این خبر که هوش مصنوعی می تواند بیشتر مشاغل را انجام دهد، به خصوص مشاغل سطح ابتدایی و برخی مشاغل سطح بالا، باعث شده است که صنعت فناوری در واقع به خود منفجر شود و هزاران نفر را از کار بیاندازند.

با فرض اینکه بروکس درست می گوید، تمام آنچه که ما در مورد هوش مصنوعی تجربه می کنیم، به ویژه هوش مصنوعی مولد – سرخوشی، ترس یا هر احساس دیگری در این زمینه – چیزی جز هیستری جمعی، در سطح بی سابقه ای نیست.

اگر آنچه بروکس می‌گوید در نهایت درست باشد، تنها می‌توان تصور کرد که هوش مصنوعی با نزدیک‌تر شدن به تکینگی ویرانی ایجاد می‌کند.

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام