BAT برای نقض تحریم های کره شمالی بیش از 600 میلیون دلار پرداخت می کند

BAT برای نقض تحریم های کره شمالی بیش از 600 میلیون دلار پرداخت می کند

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی به همراه متیو گریوز، دادستان ایالات متحده در منطقه کلمبیا، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در وزارت دادگستری در واشنگتن صحبت می کنند. AP

واشنگتن: بریتیش امریکن توباکو (BAT) پس از اعتراف یک شرکت تابعه به توطئه برای نقض تحریم های آمریکا با عرضه محصولات تنباکو به کره شمالی، موافقت کرده است بیش از 600 میلیون دلار به مقامات آمریکایی بپردازد.

در شدیدترین اقدامی که تاکنون توسط مقامات ایالات متحده علیه یک شرکت به دلیل شکستن تحریم‌های کره شمالی انجام شده است، شرکت تابعه BAT در سنگاپور نیز پذیرفت که به اتهامات جنایی کلاهبرداری بانکی اعتراف کند.

طبق گفته شرکت و وزارت دادگستری، فروش تنباکو به کشور منزوی کمونیست در مرکز شهرک سه‌شنبه از سال 2007 تا 2017 انجام شد.

کره شمالی با مجموعه ای از تحریم های ایالات متحده برای خفه کردن بودجه برنامه هسته ای و موشک بالستیک خود مواجه است.

مقامات آمریکایی گفتند که این شرکت می‌دانست که تحریم‌های پیونگ یانگ را به دلیل توسعه تسلیحات هسته‌ای این کشور نقض می‌کند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه ای گفت: در سال 2007، کمیته دائمی BAT، از جمله مدیران ارشد شرکت در لندن، این طرح را “به دلیل نگرانی در مورد ارتباط عمومی آن با کره شمالی و مشکل در انتقال سود به خارج از کشور” تصویب کرد.

فروش به سفارت کره شمالی

بر اساس این اتهامات، عملیات BAT علاوه بر تجارت با کره شمالی، پرداخت‌های دلاری از تجارت از طریق بانک‌های ایالات متحده را نیز مخفی می‌کرد.

وزارت دادگستری گفت که زیرمجموعه BAT در سنگاپور “کنترل خود را بر تمام جنبه های مربوط به تجارت کره شمالی حفظ کرده است.”

مقامات آمریکایی گفتند، اگرچه BAT در سال 2016 به دلیل افزایش تحریم‌های بین‌المللی علیه پیونگ‌یانگ، از این راه‌اندازی خارج شد، اما همچنان به فروش سیگار به سفارت کره شمالی در سنگاپور در سال 2017 ادامه داد.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل آمریکا گفت: «بریتیش امریکن توباکو و شرکت تابعه آن در یک طرح مفصل برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و فروش محصولات تنباکو به کره شمالی از طریق یک شرکت در سنگاپور شرکت کردند.»

اولسن گفت: “این بزرگترین مجازات تحریمی کره شمالی در تاریخ وزارت دادگستری و آخرین هشدار به شرکت ها در همه جا درباره هزینه ها و عواقب نقض تحریم های ایالات متحده است.”

تاسف عمیق

وزارت دادگستری رقم کامل را 629 میلیون دلار اعلام کرده است. BAT بدون توضیح تفاوت، 635 میلیون دلار اعلام کرد.

این شرکت که در حال حاضر 540 میلیون دلار برای پوشش این تسویه حساب کنار گذاشته است، گفت که هیچ تاثیری بر هدایت مالی آن به سرمایه گذاران برای سال 2023 نخواهد داشت.

جک بولز، مدیر اجرایی BAT گفت: «ما عمیقاً از رفتار نادرست ناشی از فعالیت‌های تجاری تاریخی که منجر به این شهرک‌ها شد متأسفیم و اذعان می‌کنیم که از بالاترین استانداردهایی که به درستی از ما انتظار می‌رفتیم کوتاهی کردیم.»

این شرکت اعلام کرد در سال 2017 به فعالیت های خود با کره شمالی پایان داد.

سازمان ملل پس از آزمایش هسته ای پیونگ یانگ در سال 2006، تحریم هایی را علیه کره شمالی اعمال کرد و ایالات متحده به طور یکجانبه محدودیت های شدیدتری را بر تجارت با این کشور اعمال کرد.

حلقه جداگانه تنباکو کره شمالی هدف قرار گرفت

در همین حال، وزارت دادگستری کیفرخواستی برای بانکدار کره شمالی، سیم هیون سوپ و اتباع چینی «چین گومینگ» و «هان لینلین» به دلیل عملیاتی که برای تهیه تنباکوی برگ برای تولیدکنندگان سیگار کره شمالی انجام دادند، صادر کرد.

سیم مستقر در دبی با دیگران کار کرد تا تجارت و پرداخت ها را از طریق تعدادی از شرکت های ثبت شده در نیوزلند، بریتانیا و دبی انجام دهد.

عملیات آنها شامل پردازش حداقل 74 میلیون دلار پرداخت از طریق سیستم بانکی ایالات متحده و نقض تحریم ها بود.

در همین حال، طبق یک کیفرخواست، تولیدکنندگان کره شمالی حدود 700 میلیون دلار در نتیجه تجارت به دست آوردند.

در کیفرخواست اشاره شده است که صنعت دخانیات کره شمالی به دلیل صادرات مقادیر زیادی سیگار تقلبی با نام‌های تجاری معروف مانند Marlboro و Mild Seven شناخته می‌شود و مبالغ زیادی ارز به دست می‌آورد.

وزارت امور خارجه آمریکا برای سیم کارت 5 میلیون دلار و برای «کین» و «هان» 500 هزار دلار جایزه تعیین کرد.

اگر دستگیر و مجرم شناخته شوند، به دلیل کلاهبرداری بانکی با 30 سال زندان مواجه می شوند.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام