DK Shivakumar یا Siddaramaiah؟ انتخاب CM ها معضل جدیدی برای کنگره نیست

DK Shivakumar یا Siddaramaiah؟  انتخاب CM ها معضل جدیدی برای کنگره نیست

در کارناتاکا، کنگره دوباره به معضل قدیمی خود خیره شده است – چه کسی را به عنوان وزیر ارشد انتخاب کند؟ حزب بزرگ قدیمی با اکثریت قاطع – 135 حوزه انتخابیه در مجلس 224 عضوی – برنده ایالت جنوبی شد و حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) را شکست داد که در انتخابات 10 مه به 66 کرسی کاهش یافت. حال، سوال میلیون دلاری این است – DK Shivakumar یا Siddaramaiah؟

هر دو وزنه بردار کنگره امیدوار به وزیران ارشد هستند و طبق گزارش ها از تسلیم شدن خودداری کرده اند. حزب بزرگ قدیمی که در کارناتاکا در معمایی به سر می برد، قبلاً در ایالت های دیگر با این وضعیت روبرو شده است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به آنچه در حال وقوع است و نحوه برخورد کنگره با موقعیت‌های مشابه قبل از آن داشته باشیم.

از کارناتاکا تا دهلی

مقالات مرتبط

شیواکومار امروز برای مذاکرات بعدی رئیس جمهور کارناتاکا به دهلی می‌رود، می‌گوید تحت رهبری من، کنگره 135 کرسی به دست آورد.

DK

CM بعدی کارناتاکا چه کسی خواهد بود؟ احتمالات توضیح داده شد

کهنه سرباز کنگره و وارونا MLA سیددارامیا اوایل امروز (15 مه) برای دیدار با رهبری مرکزی به دهلی رسیدند. دی کی شیواکومار، رئیس کنگره کارناتاکا، که انتظار می‌رفت در روز بعد در پایتخت ملی باشد، سفر خود را به دلیل بیماری لغو کرده است. NDTV گزارش.

شیواکومار 61 ساله در پاسخ به این سوال که آیا این یک شورش تلقی می شود، گفت: «من باج خواهی نمی کنم، این من نیستم. چیزی را درک نکن من حضور ذهن خودم را دارم. من بچه نیستم. من در تله نمی افتم».

روز یکشنبه، جلسه حزب قانونگذار کنگره کارناتاکا (CLP) یک قطعنامه تک خطی را به تصویب رساند که رئیس کمیته کنگره سراسر هند (AICC) Mallikarjun Kharge را موظف کرد تا رهبر جدید CLP را که وزیر ارشد ایالت خواهد بود، انتخاب کند.

مطابق با ایندین اکسپرس منابع، Siddaramaiah و Shivakumar هر دو می‌خواهند پست برتر را به دست آورند و از تکان خوردن خودداری کرده‌اند.

سیددارامایا که در ابتدا نسبت به ایده پیشنهاد تقسیم قدرت مردد بود، بعداً موافقت کرد که برای دو سال اول تصدی این سمت حکومت کند و برای شیواکومار کنار بکشد تا سه سال باقی مانده را به عهده بگیرد. اخبار18 گزارش.

با این حال، رهبر Vokkaliga با استناد به نمونه های راجستان و چاتیسگر این طرح را رد کرد.

شیواکومار، که به عنوان «اشکال‌زدای کنگره» شناخته می‌شود، نشان داده است که از حمایت سونیا گاندی و پریانکا گاندی وادرا برخوردار است، در حالی که سیددارامایا – که طرفدار پان-کارناتاکا است – مورد علاقه راهول گاندی است. ایندین اکسپرس.

از آنجایی که تعلیق در مورد اینکه چه کسی تاج را بر سر خواهد گذاشت، بر اساس گزارش رسانه ها، انتظار می رود مراسم سوگند وزیر جدید روز پنجشنبه (18 مه) برگزار شود.

راجستان

شکاف ها در واحد راجستان کنگره تا به امروز ادامه دارد، با حمله ساچین خلبان و آشوک گهلوت، وزیر ارشد، علناً به یکدیگر.

رقابت آنها به سال 2018 برمی گردد که کنگره در این ایالت به قدرت رسید. فرماندهی عالی حزب، اسب جنگی قدیمی گهلوت را به جای ترجیح راهول گاندی برای خلبان برگزید. اخبار18. رهبر جوان‌تر، که در آن زمان رئیس واحد ایالتی کنگره نیز بود، با انتصاب به عنوان معاون وزیر خشنود شد.

DK Shivakumar یا Siddaramaiah Picking CMs معضل جدیدی برای کنگره نیست
تنش بین ساچین خلبان و آشوک گهلوت، رئیس وزیر راجستان تا به امروز ادامه دارد. عکس فایل PTI

در ژوئیه 2020، خلبان، همراه با 18 نماینده حزبی، علیه دولت گهلوت شورش کردند و واحد ایالتی را وارد بحران کردند. تنها پس از مداخله راهول گاندی بود که کشمکش حل شد، با این حال، نارضایتی بین Gehlot و Pilot هرگز از بین نرفت.

سپتامبر گذشته، زمانی که گمان می‌رفت که فرماندهی عالی می‌خواهد گهلوت جایگزین سونیا گاندی به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی کنگره شود و ساچین پیلوت را به عنوان وزیر ارشد ایالت ارتقا دهد، حامیان MLA سردارپورا شورشی را به راه انداختند که باعث ایجاد یک بحران سیاسی شد.

پس از آن، Gehlot موفق شد به شغل خود در راجستان ادامه دهد و جاه طلبی خلبان را به اندازه کافی کاهش دهد.

همچنین بخوانید: CM بعدی کارناتاکا چه کسی خواهد بود؟ احتمالات توضیح داده شد

چاتیسگار

مشکلات برای کنگره در اواخر سال 2021 شروع شد، زمانی که شکاف ها در واحد چاتیسگر به وجود آمد. همانطور که در هند امروزپس از اینکه حزب در انتخابات مجلس 2018 ایالت را فرا گرفت، یک فرمول تقسیم قدرت در زمان انتصاب وزیر ارشد پیشنهاد شد.

بر اساس این طرح، بوپش باگل و دیگر امید، تی اس سینگدئو، قرار بود هر کدام برای دو سال و نیم در مقام برتر باشند.

چارانداس ماهانت و تامرادواج ساهو دیگر نامزدهای وزیر ارشد کنگره در سال 2018 بودند.

مانند مورد پیلوت، حامیان سینگدئو ادعا کرده اند که او توسط دولت ایالتی حزب خودش هدف قرار گرفته است. ایندین اکسپرس.

در ژوئیه سال گذشته، در بحبوحه کشمکش قدرت با باگل، سینگ دیو از پرتفوی حیاتی پانچایات و توسعه روستایی صرف نظر کرد و دلیل آن را عدم تحریم وجوه تحت قانون پرادهان مانتری آواس یوجانا ذکر کرد.

پیش از این در اوت 2021، MLAهای اردوگاه بغل به دهلی رفته بودند تا بر فرماندهی عالی فشار وارد کنند تا آن را از پیگیری تغییر رهبری در چاتیسگر منصرف کنند. پس از این قدرت نمایی، کنگره وضعیت موجود را حفظ کرد و باقل شغل خود را حفظ کرد.

مادیا پرادش

پس از ظهور به عنوان بزرگترین حزب در انتخابات مجلس 2018 و تشکیل دولت با حمایت نمایندگان مجلس نمایندگان از احزاب دیگر و مستقلین، کنگره کمال ناث را به جای جیوتیرادیتیا سیندیا، نامزد پیشتاز، برای پست برتر انتخاب کرد.

با این حال، این دو همچنان با هم اختلاف داشتند و اسکیندیا مکرراً به دولت نات به دلیل «شکست» آن در اجرای وعده‌های حزب قبل از نظرسنجی حمله کرد. هندوستان تایمز

DK Shivakumar یا Siddaramaiah Picking CMs معضل جدیدی برای کنگره نیست
جیوتیرادیتیا سیندیا در سال 2020 از کنگره خارج شد تا به BJP بپیوندد. عکس فایل PTI

در مارس 2020، اسکیندیا سرانجام از کنگره خارج شد و به BJP پیوست. 22 نماینده دیگر، از جمله شش وزیر، وفادار به او استعفای خود را ارائه کردند که منجر به فروپاشی دولت ناث شد.

BJP با بازگشت Shivraj Singh Chouhan به عنوان وزیر ارشد در ایالت به قدرت رسید.

در آن زمان، دیگویجایا سینگ، چوهان را به تلاش برای سرنگونی دولت تحت رهبری ناث از طریق تجارت اسب متهم کرده بود.

کنگره با پیروزی در انتخابات مرحله اول را پشت سر گذاشته است. اما با توجه به آنچه که تاریخ آن نشان داده است، نگه داشتن گله خود پس از انتخاب وزیر ارشد و تشکیل دولت، چالش بعدی حزب بزرگ قدیمی در کارناتاکا خواهد بود.

با ورودی های آژانس ها

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام