EAM Jaishankar با همتای روسی سرگئی لاوروف قبل از نشست سازمان همکاری شانگهای ملاقات می کند

EAM Jaishankar با همتای روسی سرگئی لاوروف قبل از نشست سازمان همکاری شانگهای ملاقات می کند

انتظار می رود لاوروف چندین دیدار دوجانبه با همتایان خود از دیگر کشورهای سازمان همکاری شانگهای داشته باشد Image Coresy News18

اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای: اس.جایشانکار وزیر امور خارجه هند روز پنجشنبه در حاشیه نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای (CFM) در گوا با همتای روس خود سرگئی لاوروف دیدار کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و اس. جایشانکار، وزیر امور خارجه هند در جریان گفتگوهای دوجانبه خود در نشست سازمان همکاری شانگهای لحظه ای آرام داشتند.

جایشانکار پرسید که آیا لاوروف در سفرش به ایالت گوا هند فرصتی برای استراحت و برنزه شدن دارد؟ لاوروف با طنز پاسخ داد که حدود یک ساعت و نیم برای این کار وقت دارد، اما از جیشانکار خواست که در این مورد به کسی نگوید.

EAM Jaishankar با دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در جریان نشست گوا گفتگو می کند

منتظر گفتگوهای سازنده باشید: وزیر خارجه پاکستان در آستانه نشست سازمان همکاری شانگهای

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه صبح پنجشنبه برای شرکت در نشست دو روزه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگایی (SCO) وارد فرودگاه دابولیم گوا شد.

انتظار می رود لاوروف چندین دیدار دوجانبه با همتایان خود از دیگر کشورهای سازمان همکاری شانگهای داشته باشد.

این دومین بار در سال جاری است که لاوروف به هند سفر می کند. او پیش از این در نشست وزرای خارجه گروه 20 در دهلی نو در ماه مارس امسال شرکت کرده بود.

هند همچنین میزبان یک رویداد فرهنگی و شام برای همتایان خود از چین، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان خواهد بود.

همچنین روز پنجشنبه، اس جایشانکار، وزیر امور خارجه، با ژانگ مینگ، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در حاشیه شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری شانگهای (SCO) گفتگو کرد.

دستور کار نشست جیشانکار و ژانگ مینگ که در گوا برگزار شد، بر دستور کار کلی نشست جاری وزیر امور خارجه سازمان همکاری شانگهای متمرکز بود.

جلسات خود را در SCO CFM با تعامل سازنده با دبیرکل ژانگ مینگ آغاز کردم. جیشانکار در توییتی نوشت: از حمایت او از ریاست سازمان همکاری شانگهای هند قدردانی می کنیم.

جایشانکار چندین موضوع را که بخشی از دستور کار در CFM سازمان همکاری شانگهای خواهد بود، تشریح کرد.

ریاست‌جمهوری هند با تعهد به SCO ایمن هدایت می‌شود. EAM در توییتی نوشت: حوزه های اصلی تمرکز آن استارتاپ ها، طب سنتی، توانمندسازی جوانان، میراث بودایی و علم و فناوری است.

او افزود: “منتظر یک CFM موفق در گوا هستیم.”

جایشانکار قرار است روز پنجشنبه با همتایان خود از چین و ازبکستان نیز دیدار کند.

در همین حال، ER Dammu Ravi، دبیر MEA، اطلاع داد که “Secure-SCO” تمرکز ریاست سازمان همکاری شانگهای هند در سال 2023 است. میراث مشترک بودایی کشورهای سازمان همکاری شانگهای نیز در طول اجلاس برجسته خواهد شد.

نخست وزیر مودی اولویت های هند را برای ریاست سازمان همکاری شانگهای با موضوع “به سوی یک سازمان همکاری شانگهای امن” بیان کرده است. نام اختصاری SECURE توسط نخست وزیر در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سال 2018 چینگدائو ارائه شد و حوزه های اصلی تمرکز تحت ریاست ما را مشخص می کند. SECURE مخفف امنیت، توسعه اقتصادی، اتصال، وحدت، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و حفاظت از محیط زیست است.

مهمتر از همه و برای اجرای دیدگاه نخست وزیر مبنی بر برجسته کردن پیوندهای تمدنی هزاران ساله تحت ریاست خود، ما «میراث بودایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای» را برجسته کرده ایم. علاوه بر این، ما همچنین میزبان اولین کنفرانس کارشناسان بودایی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در دهلی نو با حضور کشورهای عضو، ناظران و شرکای گفتگو و همچنین نمایشگاهی با این موضوع در موزه ملی بودیم.

وزرای خارجه چین و پاکستان از جمله کسانی هستند که حضورا در این نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت خواهند کرد. وزرا در مورد طیف وسیعی از موضوعات مهم ژئوپلیتیکی مانند همکاری اقتصادی میان اعضای سازمان همکاری شانگهای و امنیت منطقه گفتگو خواهند کرد.

سطح ارتباطات دوجانبه بین کشورهای عضو هیچ تاثیری بر بحث و گفتگو در اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای نخواهد داشت، جایی که وزرای خارجه مسائل کلی منطقه را با توجه به ناآرامی های ژئوپلیتیک فعلی بررسی می کنند.

یکی از بزرگترین گروه های بین المللی فرامنطقه ای، سازمان همکاری شانگهای یک بلوک مهم اقتصادی و امنیتی است.

نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری شانگهای که قرار است روز جمعه برگزار شود بسیار مهم است زیرا در بحبوحه تشدید تنش ها بین روسیه و اوکراین برگزار می شود، به ویژه پس از سوء قصد ادعایی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که روسیه آن را به گردن اوکراینی ها می اندازد. .

قبل از نشست وزرای خارجه، نشست وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در آوریل امسال در دهلی نو برگزار شد که در آن سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه شرکت کرد و در مورد مشارکت صنایع دفاعی روسیه در ابتکار «ساخت در هند» و راه‌های ایجاد انگیزه بیشتر بحث کرد. با همتای هندی خود راجنات سینگ.

دو طرف همچنین در مورد موضوعات مختلف مربوط به همکاری های دفاعی دوجانبه از جمله همکاری های صنعتی و روابط نظامی با نظامی گفتگو کردند.

تعامل مداوم با سازمان همکاری شانگهای به هند کمک کرده است تا روابط خود را با کشورهای منطقه که هند با آنها پیوندهای تمدنی مشترک دارد، ارتقا دهد و همسایگی گسترده هند در نظر گرفته شود.

(با ورودی های نمایندگی)

همه را بخوانید آخرین خبرها، اخبار پرطرفدار، اخبار کریکت، اخبار بالیوود،
اخبار هند و اخبار سرگرمی اینجا. ما را در فیسبوک دنبال کنید، توییتر و اینستاگرام