MBS با رد اعزام یگان حمله برای کشتن مقام ارشد سابق سعودی در کانادا ، ادعا می کند مصونیت حاکمیت در ایالات متحده است

مصونیت حاکمیت یک آموزه حقوقی است که دولت های مستقل و سران کشورها را از پیگرد قانونی مصون نگه می دارد. این هدف برای محافظت از رهبران خارجی در معرض قوانینی است که مربوط به خود آنها نیست

MBS با رد اعزام یگان حمله برای کشتن مقام ارشد سابق سعودی در کانادا ، ادعا می کند مصونیت حاکمیت در ایالات متحده است

تصویر پرونده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی. AP

وکلای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اخیراً به دنبال فقدان پرونده قضایی ایالات متحده علیه وی به دلیل کمبود مدارک و شواهد بوده و با استناد به دکترین مصونیت حاکمیت ادعا کرده اند که وی نمی تواند در دادگاه آمریکا متهم شود.

این پس از سعد الجبر ، یک مقام ارشد اطلاعاتی سابق عربستان سعودی ، در ماه آگوست علنی MBS را به فرستادن یک “گروه ضربه” به کانادا جهت سکوت یا کشتن وی متوقف کرد تا از تضعیف روابط ولیعهد با ایالات متحده و دولت ترامپ جلوگیری کند.

این دادخواست 106 صفحه ای اولین باری است که یک مقام ارشد سابق عربستان سعودی MBS ، حاکم عملا پادشاهی را به انجام کارزاری گسترده و بعضاً خشن برای خاموش کردن صداهای انتقادی متهم می کند.

الجابری ، دستیار ارشد سابق وزارت کشور عربستان ، اکنون در تبعید خودخواسته در حوالی تورنتو زندگی می کند. محمد تلاش کرده است تا او را وادار به بازگشت به عربستان سعودی کند و در ماه مارس ، عربستان سعودی دو کودک بزرگسال الجابری و برادرش را بازداشت کرد و باعث شد اتهاماتی از سوی نزدیکان و مقامات ایالات متحده مبنی بر گروگانگیری آنها برای اطمینان از بازگشت الجابری صادر شود.

دادخواست الجابری تحت قانون حمایت از قربانیان شکنجه و اساسنامه شکنجه بیگانه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای منطقه کلمبیا تنظیم شد ، که به غیر آمریکایی ها اجازه می دهد در دادگاه های ایالات متحده برای برخی از جرایم ارتکابی در خارج از کشور شکایت کنند ، مجله نیویورک تایمز.

در این دادخواست ادعا شد كه كمتر از دو هفته پس از تجزیه جمال خاشقگی ، نویسنده مخالف سعودی ، تیم دیگری از عوامل سعودی ، الجابری در كانادا را ماموران سعودی هدف قرار دادند. آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده تشخیص داده اند که ولیعهد احتمالاً دستور قتل را صادر کرده است.

طبق هر بی بی سی، وکلای این شاهزاده 35 ساله گفتند که شکایت الجابری “درگیر درام است ، از جمله مقدمه ای که ولیعهد را به یکی از بزرگترین شرور شکسپیر تشبیه می کند”.

آنها گفتند: “اما ، صرف نظر از شایستگی های آن به عنوان ادبیات ، این شکایت به عنوان یک درخواست قانونی شکست می خورد.” در طرح انصراف بیشتر ادعا شده است که این دادخواست تلاشی برای جلب توجه از ادعاهای سرقت الجابری 11 میلیارد دلار است. جبری این ادعاها را انکار کرد الجزیره.

مایکل کلوگ ، وکیلی به نمایندگی از ولیعهد ، در دادخواست 87 صفحه ای مبنی بر برکناری گفت که جابری “می تواند هرچه بخواهد به روزنامه ها بگوید. اما این پرونده مربوط به دادگاه فدرال نیست. “

اگرچه الجابری در کانادا زندگی می کند و یک شهروند دو سعودی-مالت است ، اما این ادعا را در ایالات متحده مطرح کرد.

اما كلوگ گفت كه این ادعا در دادگاه آمریكا “نادرست” است. وی نوشت: “حتی اگر ادعاهای الجابری را درست قلمداد كند ، او ادعا نمی كند و علت آن اقدام در زندگی وی در كانادا ناشی از هرگونه رفتار در آمریكا بوده است.”

بعلاوه ، وكیل اظهار داشت كه ولیعهد از پرونده های علیه خود مصونیت دارد ، گفت: “مصونیت مقامات خارجی از دادخواست در ایالات متحده با دكترین قانون مصونیت حاكم بر قانون خارجی اداره می شود”.

كلوگ افزود: “ولیعهد محمد نه تنها بر اساس رابطه فامیلی فامیلی اش با شاه بلكه همچنین بر اساس” دفتر عالی رتبه “وی مصونیت دارد.

بنابراین مصونیت حاکمیت خارجی چیست؟

مصونیت حاکمیت یک آموزه حقوقی است که دولت های مستقل و سران کشورها را از پیگرد قانونی مصون می دارد. این هدف برای محافظت از رهبران خارجی در معرض قوانینی است که مربوط به خود آنها نیست.

به طور کلی ، دولت های مستقل از دادخواست های دادگاه های ایالات متحده مصون هستند. قانون مصونیت های حاکمیت خارجی (FSIA) روش های خاصی را تعیین می کند که باید در هنگام شکایت از یک حاکم خارجی و ضمیمه اموال برای اهداف بازپرداخت بدهی بین المللی رعایت شود. طبق این قانون ، کشورهای خارجی مصونیت از دعوا دارند ، اگرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد.

در حالی که این عمل به طور كلی اجازه نمی دهد كه دولت های خارجی و م agenciesسسات آنها در دادگاه محاكمه شوند ، اما در دعاوی مربوط به گرفتن اموال برخلاف قوانین بین المللی استثنا قائل شده است.

مطابق قانون سال 2016 ، به نام “عدالت علیه حامیان مالی تروریسم” ، این قانون مصونیت حاکمیت را در مورد شرکت در اقدامات بین المللی “ترور” محدود می کند ، هرچند بعید است ادعاهای دادرسی الجابری تحت این عمل قرار گیرد ، زیرا مطابق الجزیره.

این اولین بار نیست که ادعای سعودی در مورد مصونیت حاکمیت در دادگاه ایالات متحده مورد اعتراض قرار می گیرد.

خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر تلاش کرده اند از عربستان سعودی شکایت کنند به دلیل اینکه پادشاهی از هواپیماربایان حمایت کرده است.

عربستان سعودی این ادعاها را رد کرده است.

با ورودی های آژانس ها

جدیدترین و جدیدترین ابزارهای فناوری را به صورت آنلاین در Tech2 Gadgets بیابید. اخبار فناوری ، بررسی ابزارها و رتبه بندی ها را دریافت کنید. اسباب بازی های معروف از جمله لپ تاپ ، تبلت و مشخصات موبایل ، ویژگی ها ، قیمت ها ، مقایسه.